DIŞ TİCARET FORUMU

İHRACAT-İTHALAT-GÜMRÜK => İTHALAT => Konuyu başlatan: muhammet22us üzerinde Ocak 30, 2008, 08:25:30 ÖÖKonu Başlığı: akreditifde teyid
Gönderen: muhammet22us üzerinde Ocak 30, 2008, 08:25:30 ÖÖ
Arkadaşlar dün işyerinde bir arkadaşla bir konu üzerinde çok tartıştık beni ikna etti ama aklıma yatmadı.

Tatışma konumuz şu;

İthalat işleminde akreditif açılacaktı. Teyitli açılması isteniyordu.
Bizim bu arkadaşda akredifte iki bankanında teyid vermesi gerektiğini söyledi. Bende şöyle çıktım, teyidi veren muhabir bankadır, amir bankanın teyid vermesi diye birşey olamaz dedim. Zaten amir banka adı üstünde teyid vermeme diye birşeyde olamaz. Yani sorumlu olan banka amir zaten. Muhabirden teyid isteyerek de sorumluluğu muhabir bankayla paylaşmış oluyor diye biliyorum.

dediğim gibi bir akreditife amir bankanın teyidi yada teyid vermemesi diye bir şey olabilirmi? Ozaman amir teyid vermezse muhabir teyid verebilirmi.


Konu Başlığı: Ynt: akreditifde teyid
Gönderen: Ozgur Ulusoy üzerinde Ocak 30, 2008, 08:44:28 ÖÖ
Teyit bankası / Confirming bank

 

• Amir banka dışındaki bir banka akreditife kendi yükümlülüğünü ekleyebilir. Bu banka çoğunlukla ihbar bankası olmaktadır.

 

• Teyit, amir bankanın yükümlülüklerini yerine getireceğine ilişkin olarak bir diğer bankanın kesin taahhüdünü ortaya koymasıdır.

 

• Teyit eden bankanın birinci derecede sorumluluğu vardır.

 

• Akreditif koşullan yerine getirilmişse, teyit bankası;

 

1. İhracatçıya dönüş hakkı olmaksızın ödeme yapar.

2. Poliçeleri kabul eder.

3. İhracatçıya dönüş olmaksızın poliçenin müzakere işlemini gerçekleştirir. (Devir ve ciro = poliçenin satın alınması)

 

• Sorumluluğu amir bankanın sorumluluğu kadar önemlidir. Akreditif koşullarına karşı gelinirse, ihracatçı hem amir bankaya hem de teyit bankasına karşı tavır koyabilir.

 

• Kendisini birinci derecede sorumlu bir konuma getiren bu hizmet karşılığında komisyon alır.


Konu Başlığı: Ynt: akreditifde teyid
Gönderen: Serenitym üzerinde Ocak 30, 2008, 09:18:13 ÖÖ
Merhaba arkadaslar,

Teyitli akreditif, muhabir bankanın LC'yi lehdara ihbar ederken amir bankanın TALİMATINA DAYANARAK KENDİ TEYİDİNİ EKLEDİĞİ ve böylece amir bankanın sorumluluğunu yerine getireceğini teyid ettiği bir akreditif çeşididir. Sonuç olarak sizin tartışmanızda sadece kelime oyunları var diye düşünüyorum ve tartışmanız aynı kapıya çıkıyor ama tanımda, bir akreditifin teyitli olabilmesi için muhabir bankanın teyidi gerekir ibaresi vardır.


Konu Başlığı: Ynt: akreditifde teyid
Gönderen: fobkon61 üzerinde Ocak 30, 2008, 07:31:29 ÖS
 bir L/C in teyitli olup olmadığını anlamak için akreditif mektubundaki 41A'ya ve 49'a bakarız. eğer 41A'da muhabir banka adı yazıyor ve 49'da da CONFIRM yazıyorsa bu L/C in teyitli olduğunu anlarız. 41A'da amir bankanın adı geçiyorsa ve 49'da NOT CONFIRMED yazıyorsa bu L/C teyitsiz akreditif olarak kabul edilir. Bu durumda sizin tartışmanızda bana göre siz hukuken UCP kurallarına göre haklı oluyorsunuz.


Konu Başlığı: Ynt: akreditifde teyid
Gönderen: muhammet22us üzerinde Şubat 02, 2008, 09:15:59 ÖÖ
Yorumlarınız için teşekkürler.

Söylenenlere paralel olarak ABIGEM düzenlediği eğitime katılmıştım, onun notlarına baktım, orada yazanlara göre arkadışıma durumu açıkladım,

İthalat akreditifinde teyid den bahsediyorsak bu muhabir bankanın verdiği teyit anlamına gelir. Arkadaşım ihracat gibi düşünerek teyid denilince amir bankanın teyid vereceğini düşünüyordu.

Yani eğer akreditif teyidli ise 49: CONFIRMATIN INSTRUCTION kısmında CONFIRM yazar, ve buna bağlı olarak da 41A: AVAILABLE WITH... BY.... kısmında da MUHABİR BANKANIN YANİ TEYİD VEREN BANKANIN ADI YAZAR.

Teyidsiz ise 49: kısmında WITHOUT yazar ve 41A: AMİR BANKANIN ADI YAZAR.

TARTIŞMAK İYİDİR. YORUMLARINIZ İÇİN TEKRAR TEŞEKKÜRLER.

ŞİMDİ SİZE BAŞKA BİR ŞEY SORAYIM YENİ BİR TARTIŞMA KONUSU!
Teyitsiz bir akreditifde 41A: maddesinde yabancı/muhabir bankasının yani amir banka dışında bir bankanın adı yazılabilirmi. Yazılabilirse bunun anlamı nedir. işlem nasıl yürür.

Benim bildiğim kadarıyla olabilir, birkeresinde ithalat yapacağımız firmanın talebi bu şekildeydi. Bunuda 49: maddesine MY ADD yazarak çözmüştük, ama sonuçta akreditif teyidsiz olarak bitmişti. Dolayısıyla riski biz üstelenerek amir bankadanda büyük ricalar sonucunda bu işlemi böyle gerçekleştirdik.

Sizin yorumlarınız nedir.


Konu Başlığı: Ynt: akreditifde teyid
Gönderen: bahadir80tr üzerinde Şubat 11, 2008, 11:56:38 ÖÖ
41A'daki AVAILABLE BY: de yazili banka evraklari kontrol edip onaylama yetkisine sahip olan bankadir.

Bu NŞA'da Amir Bankasidir, Kendisi evraklari kontrol eder, onaylarsa parayi yollar
Teyitlide Muhabir bankadir, evraklari kontrol eder, onaylarsa parayi öder daha sonra amir bankadan tahsil eder

Eğer burda başka bir banka ismi yazılıyorsa, (genellikle afrika ve arap ülkelerindeki) amir bankasi ile ihracatçi banka arasinda bir anlaşma yoksa, bu durumda her iki bankanin da tanidigi (genellikle avrupa kökenli) ortak bir banka evraklari ok'ler.

Siz evraklari kendi bankaniza verirsiniz, sizin banka avrupa bankasina, avrupa bankasi ok'leyip arab/afrika bankasina. Burdaki ülkeler anlaşılması için verilmiştir. Benim bir ihracatımda YKB yi tanimayan arap bankasi 41A'ya iş bankasini yazmişti. :)

 

Konu Başlığı: Ynt: akreditifde teyid
Gönderen: Snavi üzerinde Şubat 19, 2008, 03:45:49 ÖS
Bu bizim de sık sık karşılaştığımız bir durum özellikle arap ve uzakdoğu ülkelerinden gelen akreditiflerde.
Bazen teyitsiz bir akreditifte biz ihbar bankası oluyorken, 41A alanında başka bir Türk bankası oluyor.
Müşteri vesaik ibrazını doğrudan bize yapıyor ve bizden acele vesaiki muhabire göndermemizi talep ediyor.
Biz de çoğu zaman bu talebi yerine getiriyoruz.

Burada kafama takılan bir husus var. Müşterinin böyle bir talebi olmasa biz vesaiki 41. alandaki bankaya göndermek zorundayız değil mi?

Saygılarımla


Konu Başlığı: Ynt: akreditifde teyid
Gönderen: apelsin üzerinde Temmuz 27, 2008, 07:38:42 ÖS
Muhammet Bey ,

akreditifi acan amir bankanin oncelikle uygun vesaik karsiliginda odeme sorumlulugu var.
buna ilaveten amir bankadan tamamen bagimsiz olarak uygulamada cogunlukla ihbar bankasida ilgili akreditife teyidini ekleyebilir. bu durumda hem amir banka hem de teyit bankasi lehdara karsi uygun vesaik karsiliginda odeme sorunluguna girmis olur. lehdar parasini her ikisinden de talep etme hakki elde eder.
iyi calismalar


Konu Başlığı: Ynt: akreditifde teyid
Gönderen: ceylanozel üzerinde Ağustos 15, 2008, 12:35:39 ÖS
Yorumlarınız için teşekkürler.
bende şöyle bir sıkıntı yaşıyorum. önceden 49: CONFIRMATIN INSTRUCTION kısmında CONFIRM yazdığında akreditif teyitli der geçerdik.
şimdi CONFIRM yazsa bile akreditif ihbar edilen banka (bizim bankamız) bizden teyit eklenmesi hususunda talimat istiyor ve talimatımıza istinaden akreditife teyit ekleniyor.
benim bildiğim birşeyler mi yanlıştı yoksa uygulama mı değişti. yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Saygılarımla,


Konu Başlığı: Ynt: akreditifde teyid
Gönderen: apelsin üzerinde Ağustos 30, 2008, 07:19:17 ÖS
Ceylan hanim merhaba,

bankanizin akredife teyit eklemek icin sizden yazili talimat istemesi normal..banka teyidini ekleyerek odeme sorumluluga girdigi icin ve daha sonra sizden teyit komisyonu talep edecegi icin bu hizmeti talimatinizla karsiliginda verecektir
akreditif swiftinde CONFIRM yazmasi tek basina yeterli degildir. banka size o akreditifi ihbar ederken size bir kapak yazisi ile ihbar ediyor ve orada "teyidimizi eklemeksizin" ya da "teyidimizi ekleyerek" ( veya benzeri ifadelerle)   ihbar ediyoruz diye yazarlar genelde..hatta teyit ekliyorsa komisyon miktarini yaziyor bazi bankalar..
ONEMLI OLAN BANKANIN ILGILI AKREDITIFE TEYIDINI EKLEDIGINI SIZE YAZILI OLARAK BILDIRMESIDIR VE BUNU YAPMAK ICIN SIZDEN TALIMAT ISTERLER.
ben size basimdan gecen bir olayi anlatayim. 3 sene once bir ihracat akreditifi acilmisti sirketimize  1 milyon kusur tutarinda ve o akreditifi sirket olarak kullandik ...daha sonra ilgili akreditif icin banka komisyon bildirimde bulundu ve ihracat departmanindaki is arkadaslarim istenilen komisyonun cok yuksek oldugu icin bankaya itiraz edeceklerken( komisyonu daha onceden konusmamislar ) akreditif konusunda sirkette en tecrubeli ben oldugum icin akreditifi incelemem icin bana getirdiler ( ben ith sorumlusuydum) ben akreditif dosyasini inceledigimde bankanin akreditifi ihbar ettiginde  ve sonrasinda da  hic bir sekilde teyit eklemedigini fakat bizden   teyit eklenmesi icin yazili talimat aldiklarini gordum..yani biz teyit eklemesini istemisiz ve talimat vermisiz  ama onlar teyit eklememisler cunku bu yonde bir bildirimleri yoktu yazili olarak..komik olan ise teyit eklemedikleri akreditife teyit eklediklerini varsayiyorlar..
sonucta biz ilgili bankaya kendilerinin  bu akreditife teyitlerini eklemedikleri icin herhangi bir komisyon sozkunusu olamayacagini belirttik ve herhangi bir odeme yapmadik. kendileride kendi hatalarinin farkina vardiklari icin kabul ettiler zaten.
bu arada bankanin nasil boyle bir hata yaptiginida ogrendik..bize akreditif teyitsiz ihbar ediliyor fakat ihracat muduru bankadan teyidini eklemesini istiyor ve banka teyit eklemeyi kabul ediyor fakat bu yondeki kararini bize ihbar edecek olan kisi bunu is yogunlugu arasinda unutuyor ve bu yondeki kararlarini yazili olarak bildirmemis oluyorlar..
o zaman arkadaslarim bu akreditife teyit masrafi odemedik diye sevinmislerdi ama aslinda bu tam terside olabilirdi. o akreditifi kullandiktan sonra amir bankadan akreditif odemesi gelmeseydi( riskli bir ulkeye yapilan bir ihracatti) bu akreditif bedelini teyit bankasindan talep etme hakkimiz olmayacakti cunku islem hernekadar teyitli olarak muamele gormus olsada bankayi baglayici bir hukmu yoktu cunku bize teyit ekledigine dair bir yazili bildirimleri yoktu.

umarim yardimci olmusumdur .


Konu Başlığı: Ynt: akreditifde teyid
Gönderen: anatova üzerinde Ağustos 10, 2009, 10:04:09 ÖÖ
Sevgili forum üyeleri
Size bi sorum olacak. Akreditifte 49: CONFIRMATIN INSTRUCTION kısmında CONFIRM olsa ve 41A'daki AVAILABLE BY da da Bir x bankası var diyelim. x bankası aynı zamanda ihbar bankası tarafımızdan teyit konusunda talimat istedi. Biz de teyit eklenmemesini talep ettik. Bu durumda bu akreditif teyitsiz midir? Eğer teyitsiz ise burada x bankasına gelecek olan akreditif tutarını , amir bankaya tarafımızdan verilecek bir talimatla başka bir bankaya gönderilmesini sağlayabilir miyiz?


Konu Başlığı: Ynt: akreditifde teyid
Gönderen: ozgurmuratturkmen üzerinde Ağustos 12, 2009, 08:45:54 ÖÖ
Sayin Anatova,

Boyle bir olayi tecrube etmedim ama bahse konu lc nin su ana kadarki isleyisini gozonune alarak bir aciklama bulmaya calisalim...

"A" bankasi l/ci yi acti, "X" bankasina  hem gorevli  hem de teyit bankasi olma gorevini teklif etti, "X" bankasi bu gorevleri kabul etti ki, size akreditifi ihbar ederken ayni zamanda teyit eklemeye hazir oldugunu da mesajina ekledi. Bu arada ayni zamanda ihbar bankasi gorevini de ustleniyor..

Bu akreditifi, uzerinde yeralan bilgilerle  yuruttugumuzu varsayarsak,
siz vesaiki gorevli / ihbar  bankasina verecektiniz,  gorevli "x" bankasi eger kendisine verilen gorevi/yetkiyi kullanmak isterse vesaiki uygun bulup istira edebilirdi, ya da amir bankadan evraklari uygun buldugunu, rambursman istedigini ya da bu gorevi kullanmayip vesaiki oldugu gibi amir bankaya gonderecegini ve vesaik karsiliginin su hesaba gonderilmesini (muhtemel kendi bankasindaki musteri hesabina) isteyecekti.

Gorevli bankanin gorevi kabul edip etmeme serbestisi oldugu gibi, lehdarin da aradaki bankalari kullanip kullanmama gibi serbestisi vardir..
Yani, lehdar mutlak suretle, ihbar bankasini, gorevli bankayi ya da teyit bankasini kullanmak zorunda degildir (akreditif de aksine bir hukum acikca belirtilmemisse).
Eger kullanmazsa;
1)kendi ulkesindeki, hatta musterisi oldugu gorevli bankanin yakin ilgi ve hizli servisini (bir incelemeyi ibraz + 5 gunde sonuclandirmak gibi bir luksu varken, ibrazin oldugu gun sizi rezerv ya da kabul konusunda bilgilendirme gibi bir hizmeti de ifsa edebilir) kullanma sansindan yoksun kalir ve ihbar ..vs. gibi  kullanmadigi hizmetin masraflara katlanmis olur..
2)Teyit bankasi kullanilmazsa...teyitten yoksun kalma, erken ramburse olma sansindan yoksun kalma, teyit masrafina katlanma (akreditif acilis komisyonu gibi bir rakami bosu bosuna odeme) vs..vs...

Ozetle dediginiz yapilabilir mi ? Evet yapilabilir, ama odemeyi almaniz acisindan daha riskli ve daha uzun surebilecek bir operasyonu goze almaniz gerekecektir.. (teyitten yoksun kalma, akreditifin kisa surede sonlandirilmasindan mahrum kalma, erken ramburse olamama, akreditifi kirdirma sansini kacirma, presentasyon suresini asma riski <eger aradaki gorevli bankalari kullanmazsaniz akreditifin amir bankada sonlanacagini unutmayin, ya bir de rezerv bulursa !!!> , ayrica akreditifin normal akisini bozacaksiniz, akreditifde adi gecmeyen "z" bankasindan evrak gelecek-direkt degil de baska banka kanali ile gonderdiginizi varsayiyorum..,  amir bankanin bu durumu, akreditifde yeralan diger bankalara bilgi vermesi vs..vs..)..

Biraz konuyu genis anlattim, ama islemin isleyisi ve sonuclari hakkinda  yorumum bu sekildedir, eksik ya da yanlis bir soylemim varsa diger uye arkadaslarin duzeltmesini rica ederim.

Saygilarimla,
Ozgur M.TURKMEN
Konu Başlığı: Ynt: akreditifde teyid
Gönderen: anatova üzerinde Ağustos 12, 2009, 10:53:27 ÖÖ
Sayın Ozgür bey
İlginiz ve detaylı açıklamanız için çok teşekkür ederim. Ancak size daha evvel yazmayı unuttuğum bir konuyu da aktarayım. Bu akreditif vadeli bir akreditifti ve vade teyidi ile ilgilli swift mesajı amir bankadan geldi. Benim asıl sormak istediğim bu aşamadan sonra  Yani tüm evrak işleri tamamlanıp sadece vadesinde ödenmesini beklediğimiz bir akreditifte teyit eklememiş olan  x bankasına gelecek olan akreditif tutarını , amir bankaya tarafımızdan verilecek bir talimatla başka bir bankaya gönderilmesini sağlayabilir miyiz? Yani şuanda akreditif tutarının vadesinde ödeneceği ile ilgili swift var ama teyit eklememiş x bankasına değil de başka bankaya gelmesini istiyoruz ama bu durumdan da x bankasının haberinin olmasını istemiyoruz.

Saygılarımla


Konu Başlığı: Ynt: akreditifde teyid
Gönderen: ozgurmuratturkmen üzerinde Ağustos 13, 2009, 10:44:43 ÖÖ
Sayin Anatova,

Bu sorunun cevabini ben de bilmiyorum, sanirim bunu kambiyoda uzman bir bankaci ile gorusmek de fayda var..  Ola ki, siz bu islemi gerceklestirebildiniz, bu konudan mutlaka x bankasinin haberi olacaktir diye dusunuyorum.. Cunku amir banka swift mesaj ile su tarihte odeme yapacagini teyit etmistir "x" bankasina. Eger bir sekilde o tarihte odeme yapilmayacak ise, amir banka bunu "x" bankasina mutlak suretle hbr verecektir.
Sorunun cevabini ve sonuclarini ogrenince mahsuru yoksa bizi de bilgilendirin lutfen..

Saygilarimla,
Ozgur M.TURKMEN


Konu Başlığı: Ynt: akreditifde teyid
Gönderen: bukalemun86 üzerinde Temmuz 20, 2010, 03:01:04 ÖS

71B :   Charges   ALL BANKING CHARGES OUTSIDE TURKIYE 
   ARE FOR THE ACC OF BNF BUT, 37/C 
   DOES NOT APPLY FOR NEGOTIATION AND 
   DISCOUNT CHARGES IF ANY

Akreditif teyitli midir? yukarıdaki ibareye göre kime aittir? cevaplarsanız çok sevinirim.


Konu Başlığı: Ynt: akreditifde teyid
Gönderen: ozgurmuratturkmen üzerinde Temmuz 22, 2010, 06:22:55 ÖÖ
Sayin Bukalemun86,

Akreditifin teyitli olup olmadigi 49 no'lu madde de belirtilir (mt 700 swift formatinda). Bu verdginiz madde masraflar ile ilgili kisimdir..

Saygilarimla,
Ozgur M.TURKMEN
Konu Başlığı: Ynt: akreditifde teyid
Gönderen: bukalemun86 üzerinde Temmuz 23, 2010, 07:38:24 ÖÖ
Özgür Bey,

49: Confirm akreditif teyitli fakat teyit masrafları kime ait?


Konu Başlığı: Ynt: akreditifde teyid
Gönderen: sarprofil üzerinde Temmuz 23, 2010, 08:51:35 ÖÖ
Bankanız teyit vermeyi kabul ederse teyit masrafını size bildirir. Siz ödersizniz. İthalatçı zaten gerekli masrafı ödeyip LC yi teyitli açtırmış.

Saygılar

Erol


Konu Başlığı: Ynt: akreditifde teyid
Gönderen: ozgurmuratturkmen üzerinde Temmuz 23, 2010, 10:36:11 ÖÖ
Sayin Bukalemun86,

Teyit masraflari lehdar firmaya aittir  71B maddesine gore..

Saygilar,
Ozgur M.TURKMENKonu Başlığı: Ynt: akreditifde teyid
Gönderen: bukalemun86 üzerinde Temmuz 26, 2010, 06:21:46 ÖÖ

Erol Bey, Özgür Bey,

Çok teşekkür ederim. Kafamdaki şüpheyi giderdiniz. Biz ithalatçıyız.

Betül


Konu Başlığı: Ynt: akreditifde teyid
Gönderen: ismailkagandoner üzerinde Şubat 01, 2012, 09:16:56 ÖÖ
Merhaba,

Foruma yeni katılan üyelerdenim. Asansör sektöründe olan firmamızda ithalat ve ihracat sorumlusuyum. Bir müşterimiz bize akreditif açtı. Ve ilgili akreditifi incelerken özellikle 49 (Teyit Bölümünde) kısmında Kredi konfirmasyon: Y ibaresi şeklinde bir harf vardır. Biraz araştırma yaptım fakat ilgili yazı ile ilgili açıklayıcı bir döküman bulamadım. Acaba sizden ricam bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Akreditif teyitli mi yoksa değil mi?
Cevabınızı bekliyorum.

İyi çalışmalar.

İSMAİL KAĞAN DÖNER
Tuzla/İSTANBUL


Konu Başlığı: Ynt: akreditifde teyid
Gönderen: NIYAZİ SOYDAN üzerinde Şubat 01, 2012, 11:36:39 ÖÖ
sanki YES in kısaltılmışı gibi geldi ama en son SWIFT uygulamalarini bilemediğim için ancak Reimbursement clause ını yazarsaniz söyleyebilirim.
ama bankanızın size ihbarında da belirtilmesi laim TEYIT durumunu ki esas önemli olan budur. Akr açan banka Teyit ekleyin diye talimat verse de Bankanıza,
bankanız vermeyebilir ki o zaman TEYITSIZ olur.


Konu Başlığı: Ynt: akreditifde teyid
Gönderen: ismailkagandoner üzerinde Şubat 02, 2012, 07:04:39 ÖÖ
sanki YES in kısaltılmışı gibi geldi ama en son SWIFT uygulamalarini bilemediğim için ancak Reimbursement clause ını yazarsaniz söyleyebilirim.
ama bankanızın size ihbarında da belirtilmesi laim TEYIT durumunu ki esas önemli olan budur. Akr açan banka Teyit ekleyin diye talimat verse de Bankanıza,
bankanız vermeyebilir ki o zaman TEYITSIZ olur.

Niyazi Bey cevabınız için teşekkür ederim. Reimbursement clause derken heralde antlaşma şeklinden bahsediyorsunuz. %40 Peşin ve geri kalan miktar için %60 L/C şeklinde 30 gün içinde at sight olarak belirtmiştik. Fakat antlaşma metninde at sight kelimesi olmadığı için bu ibarenin konulması için uyarıda bulunduk. Birde şöyle bir husus var ki bu akreditif bize Akbankasından geldi. Halbuki bizim bankamız HSBC acaba işlemleri AKBANK üzerinden mi uygulatacağız yoksa tam tersi mi?

Biraz kafam karıştı. Banka ile bu konuda zaten konuşacağım fakat öncelikle siz değerli insanlardan bir yorum almak için öncelikle buraya yazdım.

İSMAİL KAĞAN DÖNER
Tuzla/İSTANBUL


Konu Başlığı: Ynt: akreditifde teyid
Gönderen: NIYAZİ SOYDAN üzerinde Şubat 02, 2012, 09:40:33 ÖÖ
reimbursement clause derken LC nin en altlarına dogru 78 no.lu alandan bahsediyorum.Orada Akr açan banka Teyitli açtıysa(Confimation da Y var demiştiniz ya Double check yapmak için) bu reimbursement/yada odeme maddesi/ ta lehdar bankayı , kendi hesabını borçlandırmaya yada virman(reimbusement yapmaya) yetki verir şekilde ifade kullanır. Yok teyitsiz açtıysa, uygun evrakı aldığınızı bildirince x gun içinde hesaplarınıza havale yapacağız anlamında ifade kullanır .Bu ifadelerden de Teyitli(teyisiz olup olmadığını karşılaştırarak anlayabilmek mümkün AMA önceki mesajımda bankanızın(AKBANK) size ihbar mektubunda TEYIT durumunu bildirmesi lazım demiştim,cevabınızda konu ile ilgili bilgi yok malesef.
ayrıca antlaşmanız ile LC nin illa birebir aynı olması şart değil, alıcınız başka şekilde açtırabilir ki o zaman siz alıcınıza , LC şartlarını anlaştığımız ibi şu şeli(ler) de düzelt deyip,değişiklik istemeniz lazım.
Odeme şeklinizden de bir şey alnamadım doğrusu.%40 peşin (LC de bu şart varmı yoksa LC den evvel havalemi geldi bilemiyoruz) anlaşıldı ama bakiye %60 LC de tamam da "30 gün içinde at sight" diye bir ödeme şekli yok. xxx tarihinden itibaren 30 gun deferred(vadeli) olur. Tarihte genelde BL tarihi olarak tespit edilir.
Bankanız HSBC ama,LC de gosterilmişmi? hayır ise,muhatabınız AKBANK, gosterilmişse de  Teyit durumları önce AKBANK ın ihbarına göre belli olacak.
eğer HSBC ihbar bankası gösterilmişse belli şartlarda HSBC ,ya Akbanka a göndrecek evrakları(ki Akbank da ayrı masraf alacak) yada kendisi doğrudan LC yi açan bankaya gonderebilir. Valla konunuz benim kanıma göre pek buradan çözülecek gibi değil (belki basit ama?) ,LC danışmanlığı alsanız iyi olur gibime geliyor.


Konu Başlığı: Ynt: akreditifde teyid
Gönderen: ismailkagandoner üzerinde Şubat 03, 2012, 03:46:08 ÖS
reimbursement clause derken LC nin en altlarına dogru 78 no.lu alandan bahsediyorum.Orada Akr açan banka Teyitli açtıysa(Confimation da Y var demiştiniz ya Double check yapmak için) bu reimbursement/yada odeme maddesi/ ta lehdar bankayı , kendi hesabını borçlandırmaya yada virman(reimbusement yapmaya) yetki verir şekilde ifade kullanır. Yok teyitsiz açtıysa, uygun evrakı aldığınızı bildirince x gun içinde hesaplarınıza havale yapacağız anlamında ifade kullanır .Bu ifadelerden de Teyitli(teyisiz olup olmadığını karşılaştırarak anlayabilmek mümkün AMA önceki mesajımda bankanızın(AKBANK) size ihbar mektubunda TEYIT durumunu bildirmesi lazım demiştim,cevabınızda konu ile ilgili bilgi yok malesef.
ayrıca antlaşmanız ile LC nin illa birebir aynı olması şart değil, alıcınız başka şekilde açtırabilir ki o zaman siz alıcınıza , LC şartlarını anlaştığımız ibi şu şeli(ler) de düzelt deyip,değişiklik istemeniz lazım.
Odeme şeklinizden de bir şey alnamadım doğrusu.%40 peşin (LC de bu şart varmı yoksa LC den evvel havalemi geldi bilemiyoruz) anlaşıldı ama bakiye %60 LC de tamam da "30 gün içinde at sight" diye bir ödeme şekli yok. xxx tarihinden itibaren 30 gun deferred(vadeli) olur. Tarihte genelde BL tarihi olarak tespit edilir.
Bankanız HSBC ama,LC de gosterilmişmi? hayır ise,muhatabınız AKBANK, gosterilmişse de  Teyit durumları önce AKBANK ın ihbarına göre belli olacak.
eğer HSBC ihbar bankası gösterilmişse belli şartlarda HSBC ,ya Akbanka a göndrecek evrakları(ki Akbank da ayrı masraf alacak) yada kendisi doğrudan LC yi açan bankaya gonderebilir. Valla konunuz benim kanıma göre pek buradan çözülecek gibi değil (belki basit ama?) ,LC danışmanlığı alsanız iyi olur gibime geliyor.


Niyazi Bey cevabınız için tekrar teşekkür ederim. Vallahi açık konuşmak gerekirse 3. kez akreditif işlemi yapmaktayım. Birinci akreditif işlemimde öldüm öldüm dirildim diyebilirim :D. Sağolsun bankalarımız bu konuda çok bilgili ve açıklayıcı cevaplar vererek konu ile ilgili sorunlarımızı en aşağıya indirgettiler. Akbankın gerekli olan akreditif ihbarında tüm detaylar daha rahat olarak mevcut. Akreditif teyitli ve işlemlerimizi Akbank ile sürdüreceğiz. Ödeme şekli 30 gün içinde vadeli olarak düzelteyim. İlk metinde yanlışımdan dolayı kusura bakmayın. Karşı bankadan bazı düzeltmeler istedik özellikle 43T ve 45A kısımlarında? Fakat 45A kısmında malzemenin tasviri fransızca olarak yazılmış? İngilizce olarak olması gerekmiyor mu diye bankaya sorduğumda eğer  ürünler ile ilgili  tasviri açıklıyorsa sorun olmayacağını söyledi fakat benim kafamı halen daha kurcalamakta ???. Eeee faturayı ingilizce düzenleyeceğiz fakat mal tasviri fransızca ???. Ayrıca müşteriden bir önceki mesajımda belirttiğim gibi %40 peşin geri kalan kısım ise %60 L/C 30 gün içinde vadeli şekilde konuşmuştuk. Fakat 45A kısmında (Yani Invoice'a olduğu gibi yazılacak kısım) malzeme bedeli olarak sadece %60'lık kısmı belirtmişler.  Örnek; malzeme toplam bedel 25000 EUR, %40'lık ilk ödeme 10000 EUR peşin olarak ve %60 LC geri kalan kısım 15000 EUR. 45A'da sadece 15000 EUR meblağ belirtilmektedir. O kısımda %100'luk bedel yani 25000 EUR yazılması gerek miyor mu?

Şimdiden teşekkür ederim.

İSMAİL KAĞAN DÖNER
Tuzla/İSTANBUL


Konu Başlığı: Ynt: akreditifde teyid
Gönderen: NIYAZİ SOYDAN üzerinde Şubat 03, 2012, 04:14:57 ÖS
Faturave diğer tüm evrakları İngilizce duzenleyin ama gerek faturanın gerekse diğer evrakların mal cinsi(description) bölümüne aynen LC deki gibi (Fransızca )yazın.problem olmaz. Herhalde LC de tum evraklar Fransızca olacaktır şeklinde bir şart yoktur,değilmi?
öncelikle alıcınıza peşin kısmı nasıl ve ne zaman ödeyeceklerini sorun ve peşinatı almadan imalata başlıyamıyoruz da deyin.
2. peşinatı gönderdilerse/veya gonderdikten sonra , LC de 45 a mal miktarı,birim fiyat ve toplamı yazsınlar ,örn.50 adet brim fiyat €.500.- toplam=€.25.000.- ve akreditif bedeli olan €.15.000.- in malın tamamı kadar evrak ibrazında €.15.000.- ödenecegini de belirtsinler yoksa rezerv oluşur.
bu arada LC nin meblağı €.15.000 değilmi? eğer yukardaki açıklamayı yazmazsanız , biz 25.000 eur luk vesaik ibraz ettiğimizde REZERV oluşur ve bunu istemiyoruz deyin.43T ve 45T de ne yazıyordu da düzeltme (ne şekilde( istediniz?


Konu Başlığı: Ynt: akreditifde teyid
Gönderen: ismailkagandoner üzerinde Şubat 04, 2012, 07:54:31 ÖÖ
Faturave diğer tüm evrakları İngilizce duzenleyin ama gerek faturanın gerekse diğer evrakların mal cinsi(description) bölümüne aynen LC deki gibi (Fransızca )yazın.problem olmaz. Herhalde LC de tum evraklar Fransızca olacaktır şeklinde bir şart yoktur,değilmi?
öncelikle alıcınıza peşin kısmı nasıl ve ne zaman ödeyeceklerini sorun ve peşinatı almadan imalata başlıyamıyoruz da deyin.
2. peşinatı gönderdilerse/veya gonderdikten sonra , LC de 45 a mal miktarı,birim fiyat ve toplamı yazsınlar ,örn.50 adet brim fiyat €.500.- toplam=€.25.000.- ve akreditif bedeli olan €.15.000.- in malın tamamı kadar evrak ibrazında €.15.000.- ödenecegini de belirtsinler yoksa rezerv oluşur.
bu arada LC nin meblağı €.15.000 değilmi? eğer yukardaki açıklamayı yazmazsanız , biz 25.000 eur luk vesaik ibraz ettiğimizde REZERV oluşur ve bunu istemiyoruz deyin.43T ve 45T de ne yazıyordu da düzeltme (ne şekilde( istediniz?
Cevabınız için teşekkür ederim. İlgili akreditifte tüm evrakların fransızca olacağı ile ilgili bir şartname yoktur.  Biz ilk Ödeme yani %40'lık kısımı aldık. Ve bu alınan peşinat kısım akreditifin 47A kısmında belirtilmiştir.Olayı baştan değil de taksit taksit anlattığım için şu anda kendime kızıyorum >:(. Faturayı hazırlarken özellikle bu noktaları da fatura içerisinde belirtmek gerekiyor. LC de 45A mal miktarı bölümü dediğim gibi mal bedelinin %60'lık kısmı yazıyor. Dün gereken düzeltmeyi istedim. Fakat toplam bedelin düzeltmesi konusunda bilgi istedim. Ama sizin ayrıca belirtmiş olduğunuz hususu (Yani %60 lık ikinci kısmın ödeneceği meblağ konusunu) belirtmedim. Bunu da ayrıca belirtmek gerekiyor(Haklısınız).
43T de istemiş olduğum düzeltme ise aktarma limanına izin vermesi gerektiğidir(Çünkü vermiyor).İhracat Fas-Casablanca. Ve kısa bir nakliye araştırması yaptığımda direkt gönderinin olduğu fakat ayın belli dönemleri içerisinde mevcutmuş. Ve teslimatı yapacağımız tarihde direkt hat bulamadım. Genelde gönderiler aktarmalı şekildedir.
45T ile ilgili bir LC de öyle bir paragraf yoktur. Heralde 45A'dan söz etmek istediniz.

İSMAİL KAĞAN DÖNER
Tuzla/İSTANBUL


Konu Başlığı: Ynt: akreditifde teyid
Gönderen: NIYAZİ SOYDAN üzerinde Şubat 04, 2012, 11:08:26 ÖÖ
evet 45A ama ne değişiklik istediğinizi yazmamışsınız.
neyse,ben diğer konulara geleyim,aşağıda;
LC de 45A mal miktarı bölümü dediğim gibi mal bedelinin %60'lık kısmı yazıyor. bu cümlenizden anlayamadım MIKTAR mı MEBLAĞ mı %60? tabii ki Mal miktarı/Brim fiyatı ve Toplam Tutar faturanın %100 ü yazılıp , ayrıca EUR.25.000 fatura ibrazı karşılığı, olan €.15.000 ödenecektir veya İbraz edilecek faturanın %60ı akreditif tahtında ödenecektir yazmaları doğru ve normaldir. ama hem bir baştan bir sondan bir aradan anlatımlarınız ile ancak bukadar yardımcı olabiliyoruz,artık gerisi size kalıyor.
Bu arada 43T ye takılmayın. Konteyner(ise) taşımalarında  AKTARMALAR ,AKTARMA kabul edilmiyor UCP 600 e göre.


Konu Başlığı: Ynt: akreditifde teyid
Gönderen: ismailkagandoner üzerinde Şubat 06, 2012, 07:51:05 ÖÖ
evet 45A ama ne değişiklik istediğinizi yazmamışsınız.
neyse,ben diğer konulara geleyim,aşağıda;
LC de 45A mal miktarı bölümü dediğim gibi mal bedelinin %60'lık kısmı yazıyor. bu cümlenizden anlayamadım MIKTAR mı MEBLAĞ mı %60? tabii ki Mal miktarı/Brim fiyatı ve Toplam Tutar faturanın %100 ü yazılıp , ayrıca EUR.25.000 fatura ibrazı karşılığı, olan €.15.000 ödenecektir veya İbraz edilecek faturanın %60ı akreditif tahtında ödenecektir yazmaları doğru ve normaldir. ama hem bir baştan bir sondan bir aradan anlatımlarınız ile ancak bukadar yardımcı olabiliyoruz,artık gerisi size kalıyor.
Bu arada 43T ye takılmayın. Konteyner(ise) taşımalarında  AKTARMALAR ,AKTARMA kabul edilmiyor UCP 600 e göre.
Niyazi Bey cevabınız için teşekkür ederim. 45A bölümünde karşılıklı olarak anlaşmış olduğumuz teslimat şekli olan CFR (Cost and Freight) yerine CRR diye nitelikte olmayan bir ibare koymuşlar. Hali ile CFR olarak düzeltilmesini istedik. Ve miktar konusunda bildiğiniz gibi düzeltme istedik. Şöyle bir düzeltme öngördük;
INCOTERMS 2010: CFR WHICH FOB AND FREIGHT COST MAXIMUM 25.000 EURO (%40 Peşin olarak alınmış olan bedel+%60 L/C ile ödenecek bedel yani toplam bedel) and 15.000 EURO (%60 L/C ödenecek bedel) defered payment 30 days after bill of lading on demand of LC documents delivery.
Hatalı olarak gördüğümüz yazı ise şöyleydi: TERMS:CRR WHICH FOB MAXIMUM EURO 15.000 EURO (%60 L/C ödenecek bedel) AND FREIGHT MAXIMUM 290 EURO.

Birde aynı zamanda bankadan almış olduğum düzeltme ihbarı sonucu akreditif metnin teyitli olduğu fakat 78 paragrafında bu teyite uygun bir alan olmadığını belirtiyor. 78 kısmını .jpg olarak bu adresden bakabilirsiniz (http://www.upload.gen.tr/resim.php/www/ifj55fuf/78.jpg.html). Acaba teyitli olmasını sağlamak için ne gibi bir açıklama ilave etmek gerekiyor?
Teşekkürler.
İsmail Kağan Döner
Tuzla/İSTANBUL


Konu Başlığı: Ynt: akreditifde teyid
Gönderen: NIYAZİ SOYDAN üzerinde Şubat 06, 2012, 08:44:03 ÖÖ
gemi ile sevk edilecekse CFR doğru. sanırım banka yazarken hata yapmış,düzeltirler,sorun olmaz.
Miktarın (birim/miktar ve toplam tutar) olarak doğrusunun yazılması, ama ödemenin ,yüklenen miktarın %60 ı kadar olması(€.15.000 yazılmasın) daha doğru,
çünki örn.€.24.000 lik mal yuklerseniz  %60 ı €.15.000 in altında ki siz bu durumda %60 ın alrında €.14.000.- ödenmesi şeklinde talimat vermöeniz gerekir bankaya (ki alıcınız ile hesabınız tam olsun).
Yazdığınız açıklama tamam gibi ama AÇIK var. bankalar soracak bakiye ne olacak diye? onun için €.10.000 peşin olarak LC dışında ödendiğinden gibi bir ifaade daha ekleyin cümleye.Yine söylüyorum 45 . md yi de göremediğimiz için bu maddede birim fiyat ve mal miktarı tam olarak görülsün (gerekiyorsa onun da tashihini isteyin).Ben olsaydım şöyle bir değişiklik talep ederdim;
INCOTERMS 2010: CFR WHICH FOB AND FREIGHT COST MAXIMUM 25.000 EURO  and upon presentation of conform documents , max 15.000 EURO (in another saying, balance after deducting €.10.000 (that was already paid in advance) should be deferred payment 30 days after bill of lading .
Böylece olaki eksik mal yuklemeniz durumunda karşı tarafında alacağı kalmamış olur.
ve enson olarak 78 e de bankalarının ilave etmeleri gerekli ifadeleri şu şekillerde yazabilirsiniz;
eğer bankaları ile sizin bankanızın rasında hesap ilişkisi var ise;
we will credit the sum to  your account with us AT MATURITY .
yada yok ise;
we will credit your acc at maturity as per your instructions.pls inform us by swift your account details
gibi bir ifade olursa tamam olur LC.


Konu Başlığı: Ynt: akreditifde teyid
Gönderen: wraptolga üzerinde Ekim 13, 2017, 02:53:32 ÖS
L/c den kendi bankamızdan ilave teyit istememizin espirisi nedir?İllaki gerekli midir?Amir bankanın teyidi kafi gelmez mi?


Konu Başlığı: Ynt: akreditifde teyid
Gönderen: ozgurmuratturkmen üzerinde Ekim 24, 2017, 01:27:39 ÖS
Sayin Tolga,
Akreditifler doğaları gereği dönülemez taahhüt içeren bir sözleşmedir. Ne zaman ?? Açıldıktan sonra... Amir'in bankası akreditif açılışı ile akreditifde belirtilen şartların yerine getirilmesi karşılığında ödeme yapmakla yükümlüdür. Bu zaten bildiğiniz bir durum.
İkinci bir bankanın teyidini eklemesi ki; bu genelde satıcının yani lehdarın bankası olur, amirin bankasının teyidinden başka, bağımsız ikinci bir teyittir. Bu da satıcı için ikinci bir garantidir. Gerekli midir; bu duruma göre değişebilir; aklıma gelen 1-2 gerekliliği sizinle paylaşayım durumu siz değerlendirin..
-Riskli bir ülke ile çalışıyorsunuz, akreditif şartlarını yerine getirdiniz ama amirin bankasının gereksiz öne süreceği rezervler ile ödemeniz gecikebilir ve bu sizin mali yapınızı olumsuz etkileyebilir. Halbuki ikinci bir teyidiniz olsa, teyit bankası size verdiği teyide istinaden günü geldiğinde size ödeme yapmakla yükümlüdür.
-Vadeli bir akreditif işlemi (yükleme + 90 gün), siz de acil olarak peşi paraya ihtiyaç duyuyorsunuz, teyit bankasına vesaiki verdiniz ve teyit bankası evrakları onaylayıp amirin bankasına gönderdi ve size 90 gün sonra ödeme yapacağını taahhüt etmiş oldu. Siz teyit bankası ile görüşüp (bu görüşme akreditif dışında gerçekleşen bir işlemdir) " ben 90 gün beklemek istemiyorum, bu alacağımı bana erken ödeyin " diyorsunuz, ve anlaşılan orandan alacağınızı iskonto edip nakde kavuşabilirsiniz.
- Ya da yine vadeli işlem, teyit bankasından 90 gün sonra alacağınız parayı teminat gösterip bankadan kredi kullanabilirsiniz ..... gibi örneklerle ikinci bir teyidin gerekli olup olmadığı konusunda kararınızı verebilirsiniz.
Saygılarımla,
Özgür M.TÜRKMEN