DIŞ TİCARET FORUMU

Golden Club => Mevzuat => Konuyu başlatan: samomi üzerinde Nisan 17, 2018, 10:49:01 ÖÖKonu Başlığı: E-fatura da bulunması gereken bilgiler..
Gönderen: samomi üzerinde Nisan 17, 2018, 10:49:01 ÖÖ
Merhaba

İhracatlar da daha önce e-fatura 'da açıklama kısmına yazmış olduğumuz;

Ödeme şekli, Banka , Kap, kilo, menşe, tedarikçi bilgisi aslında gereksiz midir? Bununla ilgili bir tebliğ aradım ama bulamadım. Bir müşavir bunların gereksiz olduğunu, bende yıllardır yaptığımı ve daha sonra herhangi bir denetimde sıkıntı çekilebileceğini düşündüğümü söyledim. fakat herhangi bir yazılı kanıt bulamadım. Bilgisi olan var mı?


Konu Başlığı: Ynt: E-fatura da bulunması gereken bilgiler..
Gönderen: ozgurmuratturkmen üzerinde Nisan 17, 2018, 02:17:40 ÖS
Sayın Samomi,
Güzel bir soru... Sorunun tam cevabını bilmemekle birlikte mantık yürütmeye çalışacağım. Bu bahsettiğiniz bilgileri bizim e-fatura formatında açıklamalar kısmında belirtiyorum, yazmasam ya da eksik yazsam e-fatura onaydan geçecektir. Ama bu bilgiler sonuçta gümrük beyannamesinin olmazsa olmaz bilgileri, eğer e-faturada yer almıyor ise bir şekilde ayrı bir liste ile g.müşavirinize bildirmek durumundasınız. Sonuçta g.beyannamesi üzerinde, ihracat faturanızın tarih ve sayısı yer alıyor ve hangi faturanız, hangi ihracat beyannamesine ait kolaylıkla eşleştirilebilir. Yine de bu konuyu hem mali müşavir hem de gümrük müşaviriniz ile konuşmanız en sağlıklısı ya da aramızda olan müşavir arkadaşlar var ise biz de net bilgi sahibi olmuş oluruz.

Saygılar,
Özgür M.TÜRKMEN
 


Konu Başlığı: Ynt: E-fatura da bulunması gereken bilgiler..
Gönderen: samomi üzerinde Nisan 18, 2018, 06:12:10 ÖÖ
Özgur bey,

İlginiz için teşekkürler.

4458 sayılı Gümrük Kanunu'nun yönetmeliğinde bazı bilgiler buldum ama dediğiniz gibi bir müşavir arkadaşımız bize bilgi verirse sevinirim.

Saygılar..