DIŞ TİCARET FORUMU

İHRACAT-İTHALAT-GÜMRÜK => İHRACAT => Konuyu başlatan: wraptolga üzerinde Mayıs 28, 2018, 01:55:40 ÖSKonu Başlığı: Vesaik Mukabili ödeme TUNUS
Gönderen: wraptolga üzerinde Mayıs 28, 2018, 01:55:40 ÖS
Tunus'a yaptığım ihracatta,vesaik mukabili olan bedel bir süredir bankamıza yatmamış görünüyor.
Vesaik mukabili ödemelerde alıcı bankasına ödeme yapmadan malını çekebilir mi??


Konu Başlığı: Ynt: Vesaik Mukabili ödeme TUNUS
Gönderen: NIYAZİ SOYDAN üzerinde Mayıs 28, 2018, 04:24:22 ÖS
Normalde " BL'i tahsil bankası emrine,notify Alıcı yapmanız halinde vesaik hala bankada beklerken alıcı malı çekmiş olamaz.
Ama BL'i alıcı emrine yaptıysanız vesaiki parasını ödeyip almadan malı çekebilir.Bankanıza muhabire akibet sorması için talimat verin ve aynı anda da Nakliyecinize malların akibetini sormalarını isteyin ve daha önemlisi eğer BL i alıcı adına yaptıysanız malların sizin onayınızdan evvel teslim edilmemmesi şartını ekletin biran evvel
Gönderen açık: Bugün 04:55:40 ÖS Gönderen: wraptolga


Konu Başlığı: Ynt: Vesaik Mukabili ödeme TUNUS
Gönderen: wraptolga üzerinde Haziran 08, 2018, 09:30:02 ÖÖ
Teşekkürler!
Br sorum daha olacak;
Vesaik mukabili ödemede olması geretiği gibi konşimentoyu müşteri bankası emirine alıcı düzenlersek bu durumda müşterinin bankasına ödeme yapmadan bir şekilde malı çekebilme ihtimali var mıdır?Yani usülüne uygun yapsak bile vesaik mukabili ödemede paramızı yüzde yüz alabiliyor muyuz?
Tunusa yaptığım ihracatta (vesaik mukabili)ödemeyi bir hayli geç aldım?


Konu Başlığı: Ynt: Vesaik Mukabili ödeme TUNUS
Gönderen: NIYAZİ SOYDAN üzerinde Haziran 08, 2018, 06:35:49 ÖS
ancak alıcı firma öderse onlar malları, satıcı da parasını alır. Risk hep var. Eskiden bize kimse parayı almadan malı göndermezdi ama şimdi bakıyorum da satış yapacağız diye parayı almadan gönderiyoruz ve sonra beklesin uykusuz geceler.
Alın %20-30 peşin sonra malı Nakliyeciye teslim edip HBL alıp kopyasını gönderin alıcıya,yetit etsinler nakliyecinin kendi ulkelerindeki acentalarından ve bakiyeyi havale etsinler , sizin teslim ettiğiniz nakliyeci de yuklesin malları.
Problemli ülkelereden ya akreditif açtırın yada dediğim yolla yapın ihracatınızı.
Alıcının bankası emrine BL yaptırmanız tabii ki sizi korur ama iş yine alıcının keyfine kalıyor , canı istemez yada vazgeçerse kimse zorlayamaz knedilerini ve siz de malları getirmek için 2. defa navlun öder ama hiç olmazsa mallarınızı kaybetmemiş olursunuz.
Aslında kısmi peşin ödeme (%20-30) aldığınız işlemlerde yukarıda dediğim şekilde bakiyeyi göndermek istemezse o zaman vesaiki banka aracılığı ile gönderip %70-80'nin ödenmesi ile vesaikin teslimi talimatı de verebilirsiniz. Hiç olmazsa malı almazlarsa gidiş-geliş nakliyeyi karşılamış olur, malınızı başkasına satarsanız tabii özel bir sipariş değilse.


Konu Başlığı: Ynt: Vesaik Mukabili ödeme TUNUS
Gönderen: m.aksoy üzerinde Eylül 14, 2018, 11:14:36 ÖÖ
Tunus'a yaptığım ihracatta,vesaik mukabili olan bedel bir süredir bankamıza yatmamış görünüyor.
Vesaik mukabili ödemelerde alıcı bankasına ödeme yapmadan malını çekebilir mi??

Vesaik mukabili ödeme de BL'de consignee olarak müşterinin bankasının adı to order of olarak yazılmak zorunda mıdır?Banka BL'nin consignee olarak kendi adının yazılmasını istemiyor.Ne yapmamız gerekir?


Konu Başlığı: Ynt: Vesaik Mukabili ödeme TUNUS
Gönderen: NIYAZİ SOYDAN üzerinde Eylül 14, 2018, 01:41:56 ÖS
SORUN BAKALIM, CONSIGNEE OLARAK YİNE SİZİ(GÖNDEREN İLE AYNI) GÖSTERİP SONRA AYRICA CİRO ETSENİZ MUHABİR BANKAYA OLUR MU? SİZ DE PARANIN TAHSİLİNİ MÜTEAKİP ALICIYA CİRO EDERSENİZ DEYİN.
ANCAK SİZ BANKA İLE MUHATAP DEĞİL DE ALICININ DEDİĞİNE GÖRE DOĞRU KABUL EDİYORSANIZ Kİ BÜYÜK İHTİMAL YAZIN KENDİLERİNE BANMAIZDAN RESMİ SORDURACAĞIZ ÇÜNKİ BÖYLESİ NORMAL SİZİN ADINIZA YAPAMAYIZ ANCAK PARANIN TAMAMINI PEŞİN OLARAK GÖNDERİRSENİZ ÖYLE DOĞRUDAN SİZİN ADINIZA bl HAZIRLATIRIZ DEYİN, NE DİYECEKLER.
CEZAYİR VB ASLA İŞİNİZİ GARANTİYE ALMADAN GÖNDERMEYİN,HİÇ BİR YERDEN VES.MUK. BİLE ALAMAZLAR,PARANIZI KAPTIRMAYIN AMAN DİKKAT