DIŞ TİCARET FORUMU
Eylül 21, 2017, 04:51:42 ÖS *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Sayın üyelerimiz forumumuzda yapılan bakım nedeni ile sınama maili göndermekteyiz. Teşekkür Ederiz.
 
   Ana Sayfa   Yardım Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
 1 
 : Bugün 09:31:35 ÖÖ 
Başlatan nurullah.kilinc - Son mesaj Gönderen: specialist
bunu en iyisi gumrukcu ile gorusmeniz olur.

 2 
 : Eylül 20, 2017, 07:07:06 ÖS 
Başlatan ahmetkarasu - Son mesaj Gönderen: NIYAZİ SOYDAN
İTHALATÇI iseniz Bankaznıza vereceksiniz ki akr açabilsinler ama diğer opsiyon ne için? İhracatçı iseniz ,tabii ki alıcınıza göndereceksiniz (düzeltme varsa yaparak) ki bankasına (issuing bank) verip lehinize akreditifi açtırabilsin.

 3 
 : Eylül 20, 2017, 09:46:01 ÖÖ 
Başlatan ahmetkarasu - Son mesaj Gönderen: ahmetkarasu
Merhabalar;

Akreditif Metin draftı kabul edildikten sonra onaylanıp yeniden bankaya mı gönderilmeli yoksa bankasına verilmesi için müşteriye mi gönderilmeli.Bu yol için değerli bilgilerinizi paylaşmanız ricasıyla

Şimdiden teşekkerlüer..

 4 
 : Eylül 12, 2017, 09:19:03 ÖS 
Başlatan Orhan Veli KOYUNCUOGLU - Son mesaj Gönderen: Orhan Veli KOYUNCUOGLU
Slm ,

Konuyu açalı tam 8 yıl oldu , kimsenin ilgisini çekmedi , yada kimse yazmak istemedi ,
yada kimse kendini övmek istemedi ,

Acaba 8 yıl sonra 2017 de bu konuya bir arkadaş başarısını paylaşmak istermi ?

Merakımdan yazıyorum ,

 5 
 : Ağustos 18, 2017, 12:10:55 ÖS 
Başlatan ahmetkarasu - Son mesaj Gönderen: ahmetkarasu
Değerli hocalarımız verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Umman'a ihracatımız vardı maalesef Müşterimiz bizden Umman Konsolosluk  ya da Elçiliğinden, Commercial Inv.ve Sağlık sertifikasının onaylattırmak zorunluluğu var diye, bu belgeleri onaylattırdı. Sağlık Sertfikası 120 dolar,Commercial Inv 240 dolar onay ücreti  alındı.Tabii ondan öncesi Valilik ve Ticaret odasından da onaylattırmak gerekiyor...


 

 6 
 : Temmuz 28, 2017, 10:50:35 ÖS 
Başlatan nurullah.kilinc - Son mesaj Gönderen: nurullah.kilinc
herkese kolay gelsin.raftingde kullanılan şişme  botların ithalatında göçmenlerin yunan adalarına kaçmakta kullanmasından dolayı gümrük sorunları çıkmakta hatta ithalatının yasak olduğunu söylüyorlar.benim ögrenmek istediğim bu şişme botların ithalatı yasak mı? birde ce belgesi istiyorlar.şişme botların ithalat prosedürü? şişme bot ithalatıyla ilgili her şey kısacası.
 saygılarımla

 7 
 : Temmuz 11, 2017, 12:00:16 ÖS 
Başlatan bulentbalyemez - Son mesaj Gönderen: ozgurmuratturkmen
Bülent Bey Merhaba,
Süreç her yeni uygulama da olduğu gibi sıkıntılı başladı ne yazık ki... Gümrük müşavirimiz ile biz de bu konuda devamlı dirsek temasındayız. Aşağıda izninizle birkaç bilgiyi de paylaşmak istiyorum....


İhracat E-Fatura Sisteminde İskonto Ve Navlun,Sigorta Uygulaması
İhracat E-fatura sisteminde fatura düzenlenirken yapılan en kritik 2 hata mevcuttur.

*İskonto
* Navlun,sigorta bedeli

İhracatçı firmanın faturada navlun iskonto gibi değerleri yanlış beyan etmesi beyanname bilgileri ile örtüşmemesine ve tescilde hata alınmasına neden olmaktadır .

---->FATURADA İSKONTO VAR İSE:

YAPILAN HATA:
Faturada iskonto var ise E-fatura düzenlemede en çok yapılan hata:  İskonto bedelinin kalem  tutarlarından   düşülmeden fatura satırlarına yazılmasıdır. (iskontosuz hali )
Beyanname üzerinde yer alan kalem veya kalemlerde kalem kıymetleri iskonto var ise  düşülerek  beyan edilir.
Ancak faturada yer alan fatura kalemlerinde mal hizmet tutarı alanına  iskonto düşülmemiş kıymet yazılır ise tutarsızlığa neden olmaktadır. Bu durumda beyanname kalem kıymeti iskontolu , fatura kalem kıymeti iskontosuz tutar olmuş olacaktır. Bu tutarsızlıkda  hata alınmasına neden olacaktır.
Bu durumda : Fatura toplamları hatalı cevabı gelecektir.

OLMASI GEREKEN:
Faturada iskonto var ise fatura kalemlerine iskonto düşülmüş kıymetler yazılmalıdır.
(mal hizmet tutarı alanına) Ve Fatura iskonto uygulanmış şekli ile düzenlenmelidir.---->FATURADA NAVLUN,SİGORTA BEDELİ VAR İSE:

YAPILAN HATA:
İhracatçı firma tarafından fatura düzenlendiğinde faturada navlun, sigorta gibi bir değerler var ise fatura kalemleri FOB kıymet üzerinden düzenleniyor.
 
OLMASI GEREKEN:
C  ile başlayan teslim şekillerinde  fatura kalemleri navlun sigorta eklenerek oluşturulmalıdır .
Bu durumda fatura kalemlerinin kıymeti kesinlikle FOB KIYMET OLMAMALIDIR.
Navlun veya navlun+sigorta değeri var ise beyannamede bu değerler Fob kıymete eklenerek cıf kıymet hesaplanmaktadır.
Faturada eğer navlun sigorta değeri olduğu halde satırlar Fob olarak yazılır ise beyanname ile tutarsızlığa neden olur.
Bu durumda : Fatura toplamları hatalı cevabı gelecektir.
(Özetle : Malzemelerin FOB "G.B.'de istatistiki kıymet olarak yer alacaktır" ve CIF/CIP ya da CFR/CPT gösteren ayrı bir excel listesi yapıp gümrük müşavirlerine göndermeleri G.B.'lerin düzenlenmesinde gümrük müşavirlerine yardımcı olacaktır.

Bunun dışında geçici ihracat kapsamında giden malzemelerde; örneğin tamir amaçlı gönderilerde veya benim çalıştığım sektörle alakalı olan 2013/1 tebliğe göre yurtdışı müteahhitlik kapsamında geçici olarak gönderilen iş makineleri ve teçhizatlar ile ilgili de netleşmeyen durumlar var. Tamir amaçlı gönderiler ile ilgili aşağıda belirteceğim linkte "gib" bir yorumda bulunmuş, bunu da firmalarımız dikkate alabilirler.

http://forum.efatura.gov.tr/view.php?id=56767


Saygılarımla,
Özgür Murat TÜRKMEN
 8 
 : Temmuz 11, 2017, 11:45:39 ÖÖ 
Başlatan Orhan Veli KOYUNCUOGLU - Son mesaj Gönderen: ozgurmuratturkmen
Orhan Veli Bey Merhaba,
Uzun zamandır siteye giriş yapmamıştım. Eski dostlarıma da bir merhaba demiş olurum böylece..
Öncelikle yeni işinizde başarılar dilerim (öyle olacağına da adım gibi eminim... :-)  )
Konteyner yüklemelerimizde ben de kendi öz kantarımızı kullanıyorum. Diğer yorum yapan arkadaşın belirttiği gibi limandan limana tarife değişebiliyor. Eğer siz de kendi kantarınızı ya da yakın bir lokasyonda kantarı kullanacaksanız;
Kantarın teknik verileri (üreticisi/ kantar tipi modeli)
Geçerliliği olan kalibrasyon sertifikasının bir kopyasını
Boş - dolu kantar fişinin bir kopyasını , nakliyecinize ileteceğiniz DBA formunun ekinde gönderiniz. Bildiğim kadarı ile 200-300 kg. bir fark zaten makul kabul ediliyor.
Liman yerine kendi kantarınızı kullanmak hem maliyet hem de limanda yaşanabilecek gecikme, yoğunlukta size avantaj sağlayacaktır.
Saygılarımla,
Özgür Murat TÜRKMEN

 9 
 : Temmuz 06, 2017, 12:23:04 ÖS 
Başlatan bulentbalyemez - Son mesaj Gönderen: bulentbalyemez
GİB veya GTB sistemlerinde bir sorun yaşandığında (1210 ya da 1220 kodu alındığında) ihracat işlemlerinin aksamaması için e-faturaların kağıt çıktılarına istinaden gümrük çıkış işlemleri tesis edilebilir. Bunun için söz konusu e-fatura kağıt çıktısının bir örneği alınıp, ihracatta e-fatura uygulaması öncesinde kullanılan matbu (  kağıt/e-arşiv) faturada yapıldığı gibi belge üzerine ihracatçı tarafından kaşe ve imza tatbik edilerek ve GÇB’ye “0100” belge kodu ile eklenerek ihracat işlemlerine devam edilebilir. Sistemde yaşanan aksaklık giderildikten sonra GTB tarafından gerekli sistem yanıtı dönülecek olup, söz konusu e-Faturanın GTB portali üzerinden manuel olarak kapatılması gerekecektir. Manuel kapatma işlemi ile ilgili olarak gerekli altyapı hazırlandığında ayrıca duyurulacaktır.

 10 
 : Temmuz 06, 2017, 12:22:15 ÖS 
Başlatan bulentbalyemez - Son mesaj Gönderen: bulentbalyemez

İhracat İşlemlerinde E-Fatura Uygulamasına Geçme Zorunluluğu 01/07/2017 Tarihinde Başlayacaktır


“e-Fatura uygulamasına kayıtlı olan mükelleflerden, 25/10/1984 tarihli ve 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 11 inci maddesi kapsamındaki mal ihracı ve yolcu beraberi eşya ihracı (Türkiye’de ikamet etmeyenlere KDV hesaplanarak yapılan satışlar) kapsamında fatura düzenleyecek olanlar, bahsi geçen faturalarını 01/07/2017 tarihinden itibaren e-Fatura  olarak düzenleyeceklerdir.”  hükmü yer almaktadır.

Tebliğ de yapılan düzenleme ile ihracat işlemlerinde e-Fatura kullanım zorunluluğu tüm ihracatçı mükellefleri değil, yalnızca hali hazırda e-Fatura uygulamasına dahil olan mükellefleri kapsamaktadır.
e-Fatura uygulamasına dahil olmayan ihracatçı mükellefler, ihracat işlemlerinde matbu fatura kullanmaya devam edeceklerdir.

Bununla birlikte GİB , e-Fatura uygulamasından GİB Portal yöntemi ile yararlanan ve ihracat yapan mükellefler, 01/07/2017 tarihinde herhangi bir mağduriyet yaşamaması ve işletmelerine maliyet oluşturabilecek diğer yöntemlerle uygulamadan yararlanmak zorunda kalmamaları adına, GİB Portal uygulamasından da manuel olarak ihracat faturalarını da e- Fatura düzenleyebilmelerini için gerekli yazılım çalışmalarına başlanmış olup, Mayıs ayı sonuna kadar mükelleflerin erişimine sunacaktır.

Bu kapsamda Haziran ayı itibariyle GİB Portal yönteminden yararlanan mükellefleri istemeleri halinde 01/07/2017 tarihini beklemeksizin ihracat işlemleri kapsamında e-Fatura düzenleyebileceklerdir.

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it