DIŞ TİCARET FORUMU
Ekim 14, 2019, 04:25:29 ÖS *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Sayın üyelerimiz forumumuzda yapılan bakım nedeni ile sınama maili göndermekteyiz. Teşekkür Ederiz.

Ana Sayfa   Yardım Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: 1 [2] 3
  Yazdır  
Gönderen Konu: akreditifde teyid  (Okunma Sayısı 32142 defa)
ozgurmuratturkmen
Global Moderator
Sr. Member

« Yanıtla #15 : Temmuz 22, 2010, 06:22:55 ÖÖ »

Sayin Bukalemun86,

Akreditifin teyitli olup olmadigi 49 no'lu madde de belirtilir (mt 700 swift formatinda). Bu verdginiz madde masraflar ile ilgili kisimdir..

Saygilarimla,
Ozgur M.TURKMEN

bukalemun86
Jr. Member
**

« Yanıtla #16 : Temmuz 23, 2010, 07:38:24 ÖÖ »

Özgür Bey,

49: Confirm akreditif teyitli fakat teyit masrafları kime ait?
sarprofil
Sr. Member

« Yanıtla #17 : Temmuz 23, 2010, 08:51:35 ÖÖ »

Bankanız teyit vermeyi kabul ederse teyit masrafını size bildirir. Siz ödersizniz. İthalatçı zaten gerekli masrafı ödeyip LC yi teyitli açtırmış.

Saygılar

Erol
ozgurmuratturkmen
Global Moderator
Sr. Member

« Yanıtla #18 : Temmuz 23, 2010, 10:36:11 ÖÖ »

Sayin Bukalemun86,

Teyit masraflari lehdar firmaya aittir  71B maddesine gore..

Saygilar,
Ozgur M.TURKMEN

bukalemun86
Jr. Member
**

« Yanıtla #19 : Temmuz 26, 2010, 06:21:46 ÖÖ »

Erol Bey, Özgür Bey,

Çok teşekkür ederim. Kafamdaki şüpheyi giderdiniz. Biz ithalatçıyız.

Betül
ismailkagandoner
Newbie
*

« Yanıtla #20 : Şubat 01, 2012, 09:16:56 ÖÖ »

Merhaba,

Foruma yeni katılan üyelerdenim. Asansör sektöründe olan firmamızda ithalat ve ihracat sorumlusuyum. Bir müşterimiz bize akreditif açtı. Ve ilgili akreditifi incelerken özellikle 49 (Teyit Bölümünde) kısmında Kredi konfirmasyon: Y ibaresi şeklinde bir harf vardır. Biraz araştırma yaptım fakat ilgili yazı ile ilgili açıklayıcı bir döküman bulamadım. Acaba sizden ricam bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Akreditif teyitli mi yoksa değil mi?
Cevabınızı bekliyorum.

İyi çalışmalar.

İSMAİL KAĞAN DÖNER
Tuzla/İSTANBUL
NIYAZİ SOYDAN
Administrator
Hero Member

« Yanıtla #21 : Şubat 01, 2012, 11:36:39 ÖÖ »

sanki YES in kısaltılmışı gibi geldi ama en son SWIFT uygulamalarini bilemediğim için ancak Reimbursement clause ını yazarsaniz söyleyebilirim.
ama bankanızın size ihbarında da belirtilmesi laim TEYIT durumunu ki esas önemli olan budur. Akr açan banka Teyit ekleyin diye talimat verse de Bankanıza,
bankanız vermeyebilir ki o zaman TEYITSIZ olur.
ismailkagandoner
Newbie
*

« Yanıtla #22 : Şubat 02, 2012, 07:04:39 ÖÖ »

sanki YES in kısaltılmışı gibi geldi ama en son SWIFT uygulamalarini bilemediğim için ancak Reimbursement clause ını yazarsaniz söyleyebilirim.
ama bankanızın size ihbarında da belirtilmesi laim TEYIT durumunu ki esas önemli olan budur. Akr açan banka Teyit ekleyin diye talimat verse de Bankanıza,
bankanız vermeyebilir ki o zaman TEYITSIZ olur.

Niyazi Bey cevabınız için teşekkür ederim. Reimbursement clause derken heralde antlaşma şeklinden bahsediyorsunuz. %40 Peşin ve geri kalan miktar için %60 L/C şeklinde 30 gün içinde at sight olarak belirtmiştik. Fakat antlaşma metninde at sight kelimesi olmadığı için bu ibarenin konulması için uyarıda bulunduk. Birde şöyle bir husus var ki bu akreditif bize Akbankasından geldi. Halbuki bizim bankamız HSBC acaba işlemleri AKBANK üzerinden mi uygulatacağız yoksa tam tersi mi?

Biraz kafam karıştı. Banka ile bu konuda zaten konuşacağım fakat öncelikle siz değerli insanlardan bir yorum almak için öncelikle buraya yazdım.

İSMAİL KAĞAN DÖNER
Tuzla/İSTANBUL
NIYAZİ SOYDAN
Administrator
Hero Member

« Yanıtla #23 : Şubat 02, 2012, 09:40:33 ÖÖ »

reimbursement clause derken LC nin en altlarına dogru 78 no.lu alandan bahsediyorum.Orada Akr açan banka Teyitli açtıysa(Confimation da Y var demiştiniz ya Double check yapmak için) bu reimbursement/yada odeme maddesi/ ta lehdar bankayı , kendi hesabını borçlandırmaya yada virman(reimbusement yapmaya) yetki verir şekilde ifade kullanır. Yok teyitsiz açtıysa, uygun evrakı aldığınızı bildirince x gun içinde hesaplarınıza havale yapacağız anlamında ifade kullanır .Bu ifadelerden de Teyitli(teyisiz olup olmadığını karşılaştırarak anlayabilmek mümkün AMA önceki mesajımda bankanızın(AKBANK) size ihbar mektubunda TEYIT durumunu bildirmesi lazım demiştim,cevabınızda konu ile ilgili bilgi yok malesef.
ayrıca antlaşmanız ile LC nin illa birebir aynı olması şart değil, alıcınız başka şekilde açtırabilir ki o zaman siz alıcınıza , LC şartlarını anlaştığımız ibi şu şeli(ler) de düzelt deyip,değişiklik istemeniz lazım.
Odeme şeklinizden de bir şey alnamadım doğrusu.%40 peşin (LC de bu şart varmı yoksa LC den evvel havalemi geldi bilemiyoruz) anlaşıldı ama bakiye %60 LC de tamam da "30 gün içinde at sight" diye bir ödeme şekli yok. xxx tarihinden itibaren 30 gun deferred(vadeli) olur. Tarihte genelde BL tarihi olarak tespit edilir.
Bankanız HSBC ama,LC de gosterilmişmi? hayır ise,muhatabınız AKBANK, gosterilmişse de  Teyit durumları önce AKBANK ın ihbarına göre belli olacak.
eğer HSBC ihbar bankası gösterilmişse belli şartlarda HSBC ,ya Akbanka a göndrecek evrakları(ki Akbank da ayrı masraf alacak) yada kendisi doğrudan LC yi açan bankaya gonderebilir. Valla konunuz benim kanıma göre pek buradan çözülecek gibi değil (belki basit ama?) ,LC danışmanlığı alsanız iyi olur gibime geliyor.
ismailkagandoner
Newbie
*

« Yanıtla #24 : Şubat 03, 2012, 03:46:08 ÖS »

reimbursement clause derken LC nin en altlarına dogru 78 no.lu alandan bahsediyorum.Orada Akr açan banka Teyitli açtıysa(Confimation da Y var demiştiniz ya Double check yapmak için) bu reimbursement/yada odeme maddesi/ ta lehdar bankayı , kendi hesabını borçlandırmaya yada virman(reimbusement yapmaya) yetki verir şekilde ifade kullanır. Yok teyitsiz açtıysa, uygun evrakı aldığınızı bildirince x gun içinde hesaplarınıza havale yapacağız anlamında ifade kullanır .Bu ifadelerden de Teyitli(teyisiz olup olmadığını karşılaştırarak anlayabilmek mümkün AMA önceki mesajımda bankanızın(AKBANK) size ihbar mektubunda TEYIT durumunu bildirmesi lazım demiştim,cevabınızda konu ile ilgili bilgi yok malesef.
ayrıca antlaşmanız ile LC nin illa birebir aynı olması şart değil, alıcınız başka şekilde açtırabilir ki o zaman siz alıcınıza , LC şartlarını anlaştığımız ibi şu şeli(ler) de düzelt deyip,değişiklik istemeniz lazım.
Odeme şeklinizden de bir şey alnamadım doğrusu.%40 peşin (LC de bu şart varmı yoksa LC den evvel havalemi geldi bilemiyoruz) anlaşıldı ama bakiye %60 LC de tamam da "30 gün içinde at sight" diye bir ödeme şekli yok. xxx tarihinden itibaren 30 gun deferred(vadeli) olur. Tarihte genelde BL tarihi olarak tespit edilir.
Bankanız HSBC ama,LC de gosterilmişmi? hayır ise,muhatabınız AKBANK, gosterilmişse de  Teyit durumları önce AKBANK ın ihbarına göre belli olacak.
eğer HSBC ihbar bankası gösterilmişse belli şartlarda HSBC ,ya Akbanka a göndrecek evrakları(ki Akbank da ayrı masraf alacak) yada kendisi doğrudan LC yi açan bankaya gonderebilir. Valla konunuz benim kanıma göre pek buradan çözülecek gibi değil (belki basit ama?) ,LC danışmanlığı alsanız iyi olur gibime geliyor.

Niyazi Bey cevabınız için tekrar teşekkür ederim. Vallahi açık konuşmak gerekirse 3. kez akreditif işlemi yapmaktayım. Birinci akreditif işlemimde öldüm öldüm dirildim diyebilirim Kahkaha. Sağolsun bankalarımız bu konuda çok bilgili ve açıklayıcı cevaplar vererek konu ile ilgili sorunlarımızı en aşağıya indirgettiler. Akbankın gerekli olan akreditif ihbarında tüm detaylar daha rahat olarak mevcut. Akreditif teyitli ve işlemlerimizi Akbank ile sürdüreceğiz. Ödeme şekli 30 gün içinde vadeli olarak düzelteyim. İlk metinde yanlışımdan dolayı kusura bakmayın. Karşı bankadan bazı düzeltmeler istedik özellikle 43T ve 45A kısımlarında? Fakat 45A kısmında malzemenin tasviri fransızca olarak yazılmış? İngilizce olarak olması gerekmiyor mu diye bankaya sorduğumda eğer  ürünler ile ilgili  tasviri açıklıyorsa sorun olmayacağını söyledi fakat benim kafamı halen daha kurcalamakta Ney. Eeee faturayı ingilizce düzenleyeceğiz fakat mal tasviri fransızca Ney. Ayrıca müşteriden bir önceki mesajımda belirttiğim gibi %40 peşin geri kalan kısım ise %60 L/C 30 gün içinde vadeli şekilde konuşmuştuk. Fakat 45A kısmında (Yani Invoice'a olduğu gibi yazılacak kısım) malzeme bedeli olarak sadece %60'lık kısmı belirtmişler.  Örnek; malzeme toplam bedel 25000 EUR, %40'lık ilk ödeme 10000 EUR peşin olarak ve %60 LC geri kalan kısım 15000 EUR. 45A'da sadece 15000 EUR meblağ belirtilmektedir. O kısımda %100'luk bedel yani 25000 EUR yazılması gerek miyor mu?

Şimdiden teşekkür ederim.

İSMAİL KAĞAN DÖNER
Tuzla/İSTANBUL
NIYAZİ SOYDAN
Administrator
Hero Member

« Yanıtla #25 : Şubat 03, 2012, 04:14:57 ÖS »

Faturave diğer tüm evrakları İngilizce duzenleyin ama gerek faturanın gerekse diğer evrakların mal cinsi(description) bölümüne aynen LC deki gibi (Fransızca )yazın.problem olmaz. Herhalde LC de tum evraklar Fransızca olacaktır şeklinde bir şart yoktur,değilmi?
öncelikle alıcınıza peşin kısmı nasıl ve ne zaman ödeyeceklerini sorun ve peşinatı almadan imalata başlıyamıyoruz da deyin.
2. peşinatı gönderdilerse/veya gonderdikten sonra , LC de 45 a mal miktarı,birim fiyat ve toplamı yazsınlar ,örn.50 adet brim fiyat €.500.- toplam=€.25.000.- ve akreditif bedeli olan €.15.000.- in malın tamamı kadar evrak ibrazında €.15.000.- ödenecegini de belirtsinler yoksa rezerv oluşur.
bu arada LC nin meblağı €.15.000 değilmi? eğer yukardaki açıklamayı yazmazsanız , biz 25.000 eur luk vesaik ibraz ettiğimizde REZERV oluşur ve bunu istemiyoruz deyin.43T ve 45T de ne yazıyordu da düzeltme (ne şekilde( istediniz?
ismailkagandoner
Newbie
*

« Yanıtla #26 : Şubat 04, 2012, 07:54:31 ÖÖ »

Faturave diğer tüm evrakları İngilizce duzenleyin ama gerek faturanın gerekse diğer evrakların mal cinsi(description) bölümüne aynen LC deki gibi (Fransızca )yazın.problem olmaz. Herhalde LC de tum evraklar Fransızca olacaktır şeklinde bir şart yoktur,değilmi?
öncelikle alıcınıza peşin kısmı nasıl ve ne zaman ödeyeceklerini sorun ve peşinatı almadan imalata başlıyamıyoruz da deyin.
2. peşinatı gönderdilerse/veya gonderdikten sonra , LC de 45 a mal miktarı,birim fiyat ve toplamı yazsınlar ,örn.50 adet brim fiyat €.500.- toplam=€.25.000.- ve akreditif bedeli olan €.15.000.- in malın tamamı kadar evrak ibrazında €.15.000.- ödenecegini de belirtsinler yoksa rezerv oluşur.
bu arada LC nin meblağı €.15.000 değilmi? eğer yukardaki açıklamayı yazmazsanız , biz 25.000 eur luk vesaik ibraz ettiğimizde REZERV oluşur ve bunu istemiyoruz deyin.43T ve 45T de ne yazıyordu da düzeltme (ne şekilde( istediniz?
Cevabınız için teşekkür ederim. İlgili akreditifte tüm evrakların fransızca olacağı ile ilgili bir şartname yoktur.  Biz ilk Ödeme yani %40'lık kısımı aldık. Ve bu alınan peşinat kısım akreditifin 47A kısmında belirtilmiştir.Olayı baştan değil de taksit taksit anlattığım için şu anda kendime kızıyorum Kızgın. Faturayı hazırlarken özellikle bu noktaları da fatura içerisinde belirtmek gerekiyor. LC de 45A mal miktarı bölümü dediğim gibi mal bedelinin %60'lık kısmı yazıyor. Dün gereken düzeltmeyi istedim. Fakat toplam bedelin düzeltmesi konusunda bilgi istedim. Ama sizin ayrıca belirtmiş olduğunuz hususu (Yani %60 lık ikinci kısmın ödeneceği meblağ konusunu) belirtmedim. Bunu da ayrıca belirtmek gerekiyor(Haklısınız).
43T de istemiş olduğum düzeltme ise aktarma limanına izin vermesi gerektiğidir(Çünkü vermiyor).İhracat Fas-Casablanca. Ve kısa bir nakliye araştırması yaptığımda direkt gönderinin olduğu fakat ayın belli dönemleri içerisinde mevcutmuş. Ve teslimatı yapacağımız tarihde direkt hat bulamadım. Genelde gönderiler aktarmalı şekildedir.
45T ile ilgili bir LC de öyle bir paragraf yoktur. Heralde 45A'dan söz etmek istediniz.

İSMAİL KAĞAN DÖNER
Tuzla/İSTANBUL
NIYAZİ SOYDAN
Administrator
Hero Member

« Yanıtla #27 : Şubat 04, 2012, 11:08:26 ÖÖ »

evet 45A ama ne değişiklik istediğinizi yazmamışsınız.
neyse,ben diğer konulara geleyim,aşağıda;
LC de 45A mal miktarı bölümü dediğim gibi mal bedelinin %60'lık kısmı yazıyor. bu cümlenizden anlayamadım MIKTAR mı MEBLAĞ mı %60? tabii ki Mal miktarı/Brim fiyatı ve Toplam Tutar faturanın %100 ü yazılıp , ayrıca EUR.25.000 fatura ibrazı karşılığı, olan €.15.000 ödenecektir veya İbraz edilecek faturanın %60ı akreditif tahtında ödenecektir yazmaları doğru ve normaldir. ama hem bir baştan bir sondan bir aradan anlatımlarınız ile ancak bukadar yardımcı olabiliyoruz,artık gerisi size kalıyor.
Bu arada 43T ye takılmayın. Konteyner(ise) taşımalarında  AKTARMALAR ,AKTARMA kabul edilmiyor UCP 600 e göre.
ismailkagandoner
Newbie
*

« Yanıtla #28 : Şubat 06, 2012, 07:51:05 ÖÖ »

evet 45A ama ne değişiklik istediğinizi yazmamışsınız.
neyse,ben diğer konulara geleyim,aşağıda;
LC de 45A mal miktarı bölümü dediğim gibi mal bedelinin %60'lık kısmı yazıyor. bu cümlenizden anlayamadım MIKTAR mı MEBLAĞ mı %60? tabii ki Mal miktarı/Brim fiyatı ve Toplam Tutar faturanın %100 ü yazılıp , ayrıca EUR.25.000 fatura ibrazı karşılığı, olan €.15.000 ödenecektir veya İbraz edilecek faturanın %60ı akreditif tahtında ödenecektir yazmaları doğru ve normaldir. ama hem bir baştan bir sondan bir aradan anlatımlarınız ile ancak bukadar yardımcı olabiliyoruz,artık gerisi size kalıyor.
Bu arada 43T ye takılmayın. Konteyner(ise) taşımalarında  AKTARMALAR ,AKTARMA kabul edilmiyor UCP 600 e göre.
Niyazi Bey cevabınız için teşekkür ederim. 45A bölümünde karşılıklı olarak anlaşmış olduğumuz teslimat şekli olan CFR (Cost and Freight) yerine CRR diye nitelikte olmayan bir ibare koymuşlar. Hali ile CFR olarak düzeltilmesini istedik. Ve miktar konusunda bildiğiniz gibi düzeltme istedik. Şöyle bir düzeltme öngördük;
INCOTERMS 2010: CFR WHICH FOB AND FREIGHT COST MAXIMUM 25.000 EURO (%40 Peşin olarak alınmış olan bedel+%60 L/C ile ödenecek bedel yani toplam bedel) and 15.000 EURO (%60 L/C ödenecek bedel) defered payment 30 days after bill of lading on demand of LC documents delivery.
Hatalı olarak gördüğümüz yazı ise şöyleydi: TERMS:CRR WHICH FOB MAXIMUM EURO 15.000 EURO (%60 L/C ödenecek bedel) AND FREIGHT MAXIMUM 290 EURO.

Birde aynı zamanda bankadan almış olduğum düzeltme ihbarı sonucu akreditif metnin teyitli olduğu fakat 78 paragrafında bu teyite uygun bir alan olmadığını belirtiyor. 78 kısmını .jpg olarak bu adresden bakabilirsiniz (http://www.upload.gen.tr/resim.php/www/ifj55fuf/78.jpg.html). Acaba teyitli olmasını sağlamak için ne gibi bir açıklama ilave etmek gerekiyor?
Teşekkürler.
İsmail Kağan Döner
Tuzla/İSTANBUL
NIYAZİ SOYDAN
Administrator
Hero Member

« Yanıtla #29 : Şubat 06, 2012, 08:44:03 ÖÖ »

gemi ile sevk edilecekse CFR doğru. sanırım banka yazarken hata yapmış,düzeltirler,sorun olmaz.
Miktarın (birim/miktar ve toplam tutar) olarak doğrusunun yazılması, ama ödemenin ,yüklenen miktarın %60 ı kadar olması(€.15.000 yazılmasın) daha doğru,
çünki örn.€.24.000 lik mal yuklerseniz  %60 ı €.15.000 in altında ki siz bu durumda %60 ın alrında €.14.000.- ödenmesi şeklinde talimat vermöeniz gerekir bankaya (ki alıcınız ile hesabınız tam olsun).
Yazdığınız açıklama tamam gibi ama AÇIK var. bankalar soracak bakiye ne olacak diye? onun için €.10.000 peşin olarak LC dışında ödendiğinden gibi bir ifaade daha ekleyin cümleye.Yine söylüyorum 45 . md yi de göremediğimiz için bu maddede birim fiyat ve mal miktarı tam olarak görülsün (gerekiyorsa onun da tashihini isteyin).Ben olsaydım şöyle bir değişiklik talep ederdim;
INCOTERMS 2010: CFR WHICH FOB AND FREIGHT COST MAXIMUM 25.000 EURO  and upon presentation of conform documents , max 15.000 EURO (in another saying, balance after deducting €.10.000 (that was already paid in advance) should be deferred payment 30 days after bill of lading .
Böylece olaki eksik mal yuklemeniz durumunda karşı tarafında alacağı kalmamış olur.
ve enson olarak 78 e de bankalarının ilave etmeleri gerekli ifadeleri şu şekillerde yazabilirsiniz;
eğer bankaları ile sizin bankanızın rasında hesap ilişkisi var ise;
we will credit the sum to  your account with us AT MATURITY .
yada yok ise;
we will credit your acc at maturity as per your instructions.pls inform us by swift your account details
gibi bir ifade olursa tamam olur LC.
Sayfa: 1 [2] 3
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it