DIŞ TİCARET FORUMU
Aralık 13, 2017, 04:08:25 ÖS *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Sayın üyelerimiz forumumuzda yapılan bakım nedeni ile sınama maili göndermekteyiz. Teşekkür Ederiz.

Ana Sayfa   Yardım Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: 1 2 [3]
  Yazdır  
Gönderen Konu: akreditifde teyid  (Okunma Sayısı 18932 defa)
wraptolga
Full Member

« Yanıtla #30 : Ekim 13, 2017, 05:53:32 ÖS »

L/c den kendi bankamızdan ilave teyit istememizin espirisi nedir?İllaki gerekli midir?Amir bankanın teyidi kafi gelmez mi?
ozgurmuratturkmen
Global Moderator
Sr. Member

« Yanıtla #31 : Ekim 24, 2017, 04:27:39 ÖS »

Sayin Tolga,
Akreditifler doğaları gereği dönülemez taahhüt içeren bir sözleşmedir. Ne zaman ?? Açıldıktan sonra... Amir'in bankası akreditif açılışı ile akreditifde belirtilen şartların yerine getirilmesi karşılığında ödeme yapmakla yükümlüdür. Bu zaten bildiğiniz bir durum.
İkinci bir bankanın teyidini eklemesi ki; bu genelde satıcının yani lehdarın bankası olur, amirin bankasının teyidinden başka, bağımsız ikinci bir teyittir. Bu da satıcı için ikinci bir garantidir. Gerekli midir; bu duruma göre değişebilir; aklıma gelen 1-2 gerekliliği sizinle paylaşayım durumu siz değerlendirin..
-Riskli bir ülke ile çalışıyorsunuz, akreditif şartlarını yerine getirdiniz ama amirin bankasının gereksiz öne süreceği rezervler ile ödemeniz gecikebilir ve bu sizin mali yapınızı olumsuz etkileyebilir. Halbuki ikinci bir teyidiniz olsa, teyit bankası size verdiği teyide istinaden günü geldiğinde size ödeme yapmakla yükümlüdür.
-Vadeli bir akreditif işlemi (yükleme + 90 gün), siz de acil olarak peşi paraya ihtiyaç duyuyorsunuz, teyit bankasına vesaiki verdiniz ve teyit bankası evrakları onaylayıp amirin bankasına gönderdi ve size 90 gün sonra ödeme yapacağını taahhüt etmiş oldu. Siz teyit bankası ile görüşüp (bu görüşme akreditif dışında gerçekleşen bir işlemdir) " ben 90 gün beklemek istemiyorum, bu alacağımı bana erken ödeyin " diyorsunuz, ve anlaşılan orandan alacağınızı iskonto edip nakde kavuşabilirsiniz.
- Ya da yine vadeli işlem, teyit bankasından 90 gün sonra alacağınız parayı teminat gösterip bankadan kredi kullanabilirsiniz ..... gibi örneklerle ikinci bir teyidin gerekli olup olmadığı konusunda kararınızı verebilirsiniz.
Saygılarımla,
Özgür M.TÜRKMEN

Sayfa: 1 2 [3]
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it