Warning: Creating default object from empty value in /home/dtya/public_html/mkportal/include/SMF/smf_out.php on line 47
HDPE, LDPE, PP

Dış Ticaret Forum
September 20, 2014, 01:57:56 PM *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Sayın üyelerimiz forumumuzda yapılan bakım nedeni ile sınama maili göndermekteyiz. Teşekkür Ederiz.

Home   Help Login Register  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: HDPE, LDPE, PP  (Read 6438 times)
cemseckin
Jr. Member
**

« on: October 23, 2008, 02:15:15 PM »

Merhaba Arkadaslar

Plastik uretiminde kullanila HDPE, LDPE, PP, LLDPE gibi maddelerin ithalatinda bir kisitlama varmi, turkiyede sadece petkim uretmekte,

bu hammaddeleri daha once ithal etmis olan arkadaslar bana yardimci olursa memnun olurum.

Cin de bulunan firmamiz araciliyla turkiyeye ithalat yapmak istiyoruz.
TrimTrex
Full Member

« Reply #1 on: October 23, 2008, 07:14:21 PM »

Merhaba Cem bey,

HDPE (High Density Polyethlene), LDPE (Low Density Polyethlene),PP (Polypropylene)

Yukarıda bahsi geçen ürünleri sizinde bildiğiniz gibi Petkim üretmekte.Petkim tekelinde olması sebebiyle
ürünlerin ithalatında menşei ayrımı gözetmeksizin Gözetim ve koruma önlemi vardır.Birim Ton başına Cif kıymetinize vergi yükü getirilir.
Örnek:AYPE (Alçak Yoğunluk Polietilen) Petkim Fiyatı:1500 Usd/Ton.
Sizin Çinden ithal edeceğiniz birim fiyat:1000 Usd/Ton.
Toplam ithal edeceğiniz miktar 10 Ton olsun.
1500-1000=500 usd petkimden düşük birim fiyata ithal ediyorsunuz.
Dolayısıyla bu tutar, ton başına vergilendirmeye tabi tutulacağınız Cif kümülatif vergi matrahınıza eklenecektir.Kdv ve gümrük vergisi+5000 Usd(Damping Vergisi)=gümrük vergisi matrahınızı oluşturacaktır.
Gümrük verginiz bu ürünler için %6,5.Birim fiyat listesini her ay Petkim yayınlar.Değişkendir.Nette güncel fiyat listesini bulabilirsiniz.Ayrıca gümrükçünüze söylerseniz tasarruflu yazılarda güncel fiyat listesini bulabilir.Birim Fiyat/Ton Petkim fiyatıyla eşit ya da yüksek olması halinde herhangi bir vergi farkınız oluşmaz.Önemli Not:Bu ürünleri ithal ederken mutlaka Certificate of Analysis ve Datasheetlerini isteyin.
Kimyaneye tespit için gitme ihtimali çok yüksek ürünlerdir.

İyi Çalışmalar
« Last Edit: October 27, 2010, 06:38:13 PM by TrimTrex » Logged
cemseckin
Jr. Member
**

« Reply #2 on: October 24, 2008, 09:06:28 AM »

Verdiğiniz bilgiler için tekrar çok teşekkür ederim, gümrük vergisini % 8 olarak duymuştum ama yanılıyormuyum acaba.
KDV % 18. Ve çinlden gelen malların mutlaka depoya çekilmesi isteniyrmuş,
Birde Petkimin açıkladığı fiyatlara KDV dahil değil sanırım.
Petkimin fiyatlarını açıklandığı kısmı ben bulamadım, nasıl ulaşabilirm bu fiyatlara.

TrimTrex
Full Member

« Reply #3 on: October 26, 2008, 08:00:10 PM »

Cem bey,

Çin Diğer ülke.Diğer ülke gv:%6,5.Kdv ok.Depoya çekilmesi isteniyormuş derken söylemek istediğinizi anlayamadım.İthal edeceğiniz gümrük müdürlüğü,yine ithal edeceğiniz ürünün miktarının çok olması sebebiyle limana eşyayı koymanız için müsaade vermeyebilir.Antrepoya alırsınız.Gümrük izin vermese dahi malum önümüz kış, yağmur.Antrepoya almanızda fayda var derim.Kimyasal hammaddeler bunlar.Muhtemelen çuvallarda gelecektir.Alacağınız hammaddeyi üretimde kullandıktan sonra ihrac edecek iseniz D.i.i.b başvurusunda bulunmanız sizin için faydalı olacaktır.Bu kapsamda ithalatı gerçekleştirirseniz, ödemeniz gereken vergi ve fonlardan, anti-damping vergilerinden ayrıca tse prosedüründen muaf tutulursunuz.(ithalat vergilerini banka teminatı yoluyla gümrüğe bloke edersiniz,ithalat bitimi,ihracat taahhüdünüzün gerçekleşmesi sonrasında,d.i.i.b kapama başvurunuz sonucu,teminat mektuplarınızın çözümü için gümrükten alınan yazıyı bankaya gönderdiğinizde Gv için teminata bağlanmış bloke haldeki paranızın blokesi kaldırır,paranızı kulanabilirsiniz.)Bu arada Petkim'in belirli periyotlarda yayınladığı petrokimya referans fiyatları güncel listesi eklidir.Umarım yardımcı olabilmişimdir.

İyi çalışmalar

« Last Edit: October 27, 2010, 06:38:50 PM by TrimTrex » Logged
cemseckin
Jr. Member
**

« Reply #4 on: October 30, 2008, 07:45:40 AM »

Olcay bey çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgilere,

HDPE, LDPE, PP gerçekten çok kullanılan hammaddeler, çinin en kaliteli malını getirecez inşallah, bu konuda talepleri olan arkadaşlar varsa bana yazabilirler.

Tüm forumculara iyi çalışmalar dilerim...
hasanorbey
Newbie
*

« Reply #5 on: July 20, 2010, 11:57:20 AM »

Mailinize gerekli bilgileri attım  eğer bilgilendirirseniz cevaplarınızı beklıyorum seckın bey
xxkamasaturaxx
Newbie
*

« Reply #6 on: November 22, 2011, 08:00:55 PM »

ne kadar ldpe çin malı biz petkimin g035 olanı maıl adresım mulayimkalip@hotmail.com
tezcancem
Guest
« Reply #7 on: January 17, 2012, 10:29:47 PM »

Naçizhane tavsiyede bulunayım... Çinle ben bolbol kimyasal alış verişte bulundum... Orda herşeye OK derler... hermal icinde bomba kalite derler... Uluslararası ticareti iyi bilmiyorsanız hiç bulaşmayın... Anlattıklarınıza ve sorduklarınıza bakılırsa Uluslar arası ticaretten oldukça uzaksınız... Bazı arkadaşlar sizlere çok dogru bilgiler vermişler, Gümrük vergisi 8% diye duydum diyosanız bişekilde alaka kurdugunuz kişilerde bu işlerden çok uzaklar...
2 Container granulü size Polietilen diye çakabilirler, lutfen dikkatli olun... Gerekirse profosyenel yardım alın, bu yardım yuzunden zarar ederek mal getirin... ama başınıza bela almayın... Çindeki en zor ve 3 kagıdın en cok oldugu konu Kimyasaldır...
Herkese saygılar,

Not'' Eger bu işe girersenizde gümrükcünün ucuzunu tutayım mantıgıyla hareket etmeyin, buyuk gümrük firmalarından biriyle çalışın, arkadaşın tanıdıgı gümrükçü süpermiş vs işlerine inanmayın''
bulentbalyemez
Administrator
Hero Member

« Reply #8 on: January 18, 2012, 10:12:57 AM »

TEZCAN CEM In YORUMU ÇOK GÜZEL TEŞEKKÜRLER..

Dışticaretteyaklaşımlar

Bülent BALYEMEZ
İstanbul Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü Öğretim Görevlisi

Güzeloba Mah. Kaplan-2 Sk. Yakup Dinç Sit. A.2
Blok Kat:7 No: 16
LARA - ANTALYA
www.disticaretyonetimi.com
Tel   :  0 242 349 27 17
Cep  :  0 532 332 32 99
Pages: [1]
  Print  

Jump to: