DIŞ TİCARET FORUMU
Ekim 14, 2019, 04:25:57 ÖS *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Sayın üyelerimiz forumumuzda yapılan bakım nedeni ile sınama maili göndermekteyiz. Teşekkür Ederiz.
 
   Ana Sayfa   Yardım Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Serbest Bolgelerde Son Durum; Avantajlar,dezavantajlar  (Okunma Sayısı 8360 defa)
bulentbalyemez
Administrator
Hero Member
*****
Mesaj Sayısı: 3571


WWW
« : Nisan 17, 2007, 08:33:11 ÖS »

HakanToker    Mesajlar: n/a 
 
 Serbest Bolgelerde Son Durum; Avantajlar,dezavantajlar

--------------------------------------------------------------------------------

Svg. Dostlar, Sn Forum Üyeleri gnyd/iyi haftalar

Türkiye Dış Ticaret Derneği' nin yayın organı "Dış Ticarette Durum Dergisi" nin Eylül / 2006 Sayısında yayınlanan "Serbest Bölgelerde Son Durum, Avantajlar ve Dezavantajlar" başlıklı makalem ektedir.

Konuya ilgi duyan Gümrük&Dış Ticaret&Lojistik Yönetici ve Uzmanlarının bilgisine sunulur.

En içten sevgi ve saygılarımla

İHRACATINIZ, İHRACATIMIZDIR !!!!
 
« Son Düzenleme: Haziran 09, 2007, 12:12:25 ÖS Gönderen: bulentbalyemez » Logged

Dışticaretteyaklaşımlar

Bülent BALYEMEZ
İstanbul Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü Öğretim Görevlisi

Güzeloba Mah. Kaplan-2 Sk. Yakup Dinç Sit. A.2
Blok Kat:7 No: 16
LARA - ANTALYA
www.disticaretyonetimi.com
Tel   :  0 242 349 27 17
Cep  :  0 532 332 32 99
bulentbalyemez
Administrator
Hero Member
*****
Mesaj Sayısı: 3571


WWW
« Yanıtla #1 : Nisan 17, 2007, 08:33:53 ÖS »

Serbest Bölge İŞlemlerİnİn Elektronİk Ortamda Yapilmasi

--------------------------------------------------------------------------------

SERBEST BÖLGE İŞLEMLERİNİN ELEKTRONİK ORTAMDA YAPILMASI
22 Eylül 2006


Bilindiği gibi, E-Devlet projesi kapsamında Dış Ticaret Müsteşarlığı Dâhilde İşleme Rejimi (DİR) işlemleri tamamen elektronik ortamda yapılacak şekilde hazırlanmış ve uygulama başlatılmıştır.

Bu bağlamda, serbest bölge işlemlerinin tamamen elektronik ortamda yapılacak şekilde yeni bir bilgisayar programı hazırlatılmış ve programın test çalışmaları başlatılmıştır.

Proje kapsamında otomasyona alınan işlemler: Firma İşlemleri , SBİF (Serbest Bölge İşlem Formu) İşlemleri, Kira İşlemleri.. Proje kapsamında otomasyona alınan formlar: Serbest Bölge İşlem Formu, Üretim Bildirim Formu, Kira Sözleşmeleri, Faaliyet Ruhsatı Müracaat Formları, Depo Kullanma Belgesi kapsamında proje yürütülecektir.

PROJEYİ KULLANABİLMEK İÇİN;
1- 5070 sayılı elektronik İmza Kanunu uyarınca Telekomünikasyon Kurumu tarafından yetkilendirilmiş Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcıları (ESHS) E-Güven, TürkTrust tarafından verilmiş bir Nitelikli Elektronik İmza Sertifikasına sahip olmak ya da temin etmek. (NOT: İGMD e-imza ile ilgili Türktras firması ile anlaşması olup, indirimden yararlanmak isteyen üyeler veya mükkelefleriniz için dernekten özel barkodlu form alınması gerekmektedir.)
2- Nitelikli Elektronik İmza kullanımı için Gerekli Programları bilgisayara yüklemek.
3- Temin edinilen Nitelikli Elektronik İmza Sertifikasını kullanarak www.dtm.gov.tr adresinden DTM Elektronik İmza Uygulamaları bölümünden Serbest Bölgeler Bilgisayar Uygulama Programı uygulamasını seçerek yetkilendirme başvurusu yapmak.
4- İstenilen evrakları (**) işlem yapılacak Serbest Bölge Müdürlüğüne vermek.

(**) SERBEST BÖLGELER BİLGİSAYAR UYGULAMA PROGRAMI (SBBUP) YETKİ BAŞVURUSU İÇİN İSTENEN BELGELER
Serbest Bölge Proje uygulamasını kullanabilmek için internet üzerinden yetkilendirme başvurusu yapılmasını müteakip aşağıdaki belgelerin teslim edilmesi gerekmektedir.

Firma Kullanıcıları için: Firmalar için istenen aşağıdaki belgeler işlem yapılacak Serbest Bölge Müdürlüğü’ne teslim edilecektir.
1- Dilekçe: İmza Sirkülerinde yer alan yetkilinin adı ve soyadı belirtilerek imzalanmış ve istenen belgelerin verilmesine ilişkin dilekçe.
2- İmza Sirküleri: Yerli firmalar için noter tasdikli imza sirküleri. Yabancı firmalar için kendi ülkelerinde geçerli olan imza sirkülerinin aslı ya da Türkiye’nin o ülkedeki Temsilciliğince onaylı örneği veya imza sirkülerini gösteren uluslararası Noterler Birliği Belgesi (Apostil) ile birlikte Türkçe’ye çevrilmiş ve noter tasdikli nüshaları.
3- Ticaret Sicil Gazetesi: Yerli firmalar için, Ticaret Sicil Gazetesinin aslı, noter veya Ticaret ve/veya Sanayi Odaları ile Ticaret Sicili Memurluklarından tasdikli örneği (Kuruluşa, varsa unvan değişiklikleri ile mevcut duruma ilişkin Ticaret Sicil Gazetelerinin her biri). Yabancı firmalar için kendi ülkelerinde geçerli olan kuruluş belgesinin Türkiye’nin o ülkedeki Temsilciliğince onaylı örneği veya firmanın kuruluş belgesini gösteren uluslararası Noterler Birliği Belgesi (Apostil) ile noter onaylı Türkçe’ye çevrilmiş belge.
4- Vergi Numarası Belgesi: Yerli ve yabancı firmaların Türkiye’de almış oldukları firmaya ait Vergi Numarasını gösterir Vergi Dairesinden alınmış belge
5- Yetkilendirme Belgesi: Serbest bölgelerde faaliyet gösteren kullanıcı firma tarafından nitelikli elektronik imza sertifika sahibi kişiye noter tasdikli olarak verdiği yetkilendirme belgesi.

Yetkilendirme Belgesinin İçeriği:

Kullanıcı firmalar için
1- Firma adına yetkilendirilecek her bir kişi için ayrı ayrı düzenlenmiş olmalıdır.
2- Yetki verilen kişinin; 3 Ağustos 2005 tarih ve 25895 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Dahilde İşleme Rejimine İlişkin İşlemlerin Bilgisayar Veri İşleme Tekniği Yoluyla Yapılmasına Dair Tebliğ (İhracat 2005/9) kapsamında her türlü işlemi yapabilmesi maksadıyla yetkilendirildiği ifadesi yer almalıdır.
3- Serbest Bölgeler Bilgisayar Uygulama Programındaki işlemlerin nitelikli elektronik imza kullanılarak yapılacağı ifadesi yer almalıdır.
4- Hangi firma adına işlem yapılacağı yer almalıdır.
5- Verilen yetkinin bitiş süresi gün ay ve yıl olarak belirtilmelidir.
6- Yetki verilen kişinin aşağıdaki kimlik bilgileri yer almalıdır.
• T.C. Kimlik Numarası
• Adı Soyadı
• Nüfusa kayıtlı olduğu yer
• Ana ve Baba Adı
• Doğum yeri ve tarihi
• Cinsiyeti
• Cilt No, Aile Sıra No, Sıra No
7- Verilen yetkinin aşağıdaki seçeneklerde verilen bir türünün seçilmiş olması gerekir.
* Giriş ve Onay Yetkisi: Serbest bölge işlemlerine ilişkin Serbest Bölgeler Bilgisayar Uygulama Programı kapsamında; kullanıcı firma adına her türlü işlemi yapmaya ve onaylamaya yetkili olduğunu (Kullanıcı firmanın kendi bünyesinde istihdam ettiği kişi/kişilere verdiği yetki ile dışardan yetki verdiği kişi/kişiler) (Genel olarak)

*Giriş Yetkisi: Serbest bölge işlemlerine ilişkin Serbest Bölgeler Bilgisayar Uygulama Programı kapsamında; kullanıcı firma adına programa bilgi girişini yapmaya yetkili olduğunu (Kullanıcı firmanın kendi bünyesinde istihdam ettiği, bilgisayara bilgi girişini yapmaya yetkili kıldığı fakat onaylamaya yetkili kılmadığı kişi/kişiler)

*Onay Yetkisi: Serbest bölge işlemlerine ilişkin Serbest Bölgeler Bilgisayar Uygulama Programı kapsamında; kullanıcı firma adına Serbest Bölge İşlem Formu ile gerçekleştirilen, bölgeye mal ve hizmet giriş çıkışı ile bölge içi mal ve hizmet alım satımıyla ilgili işlemleri yapmaya yetkili olduğunu (Kullanıcı firmanın kendi bünyesi dışında yetki verdiği kişi/kişiler) (Gümrük Müşavirleri v.b.)
Yetkilendirme belgesi firmayı temsil ve ilzama yetkili kişi/kişiler tarafından imzalandıktan sonra notere tasdik ettirilmelidir.
Yetkilendirme Belgesi Süresinin Uzatılması: Firma adına işlem yapmak için daha önce gönderilmiş bir yetkilendirme belgesine DTM tarafından uygulamayı kullanma yetkisi verilen kişinin yetki süresini uzatmak için yukarıdaki tüm bilgileri içeren bir yetkilendirme uzatma belgesinin noter tasdikli olarak işlem yapılan Serbest Bölgeye verilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yetkilendirme belgesinin süresi dolan kişiler uygulamaya giremezler.
Yetkilendirme Belgesinin İptal Edilmesi: Firma adına işlem yapmak için daha önce yetkilendirilmiş bir kişinin yetkilendirme belgesinin iptal edilmesi için noterden düzenlenmiş bir yetkilendirme iptal belgesinin Serbest Bölgeye verilmesi gerekmektedir. Yetkilendirme İptal Belgesinin gönderilmesine kadar olan süre içerisinde kişinin yetkisinin askıya alınması isteniyorsa, Bilgi Hattına telefonla aranması gerekmektedir.
Yetkilendirme Başvuruları Hakkında Soru ve Problemler, Elektronik İmza ile İlgili Soru ve Problemler, Uygulamalara Girerken Yaşanan Problemler, Elektronik İmza Programlarını Yüklerken Yaşanan Problemler için; Ankara Bilgi Hattı Telefonlar : (312) 204 81 34, (312) 204 76 28 , (312) 204 75 49,


Logged

Dışticaretteyaklaşımlar

Bülent BALYEMEZ
İstanbul Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü Öğretim Görevlisi

Güzeloba Mah. Kaplan-2 Sk. Yakup Dinç Sit. A.2
Blok Kat:7 No: 16
LARA - ANTALYA
www.disticaretyonetimi.com
Tel   :  0 242 349 27 17
Cep  :  0 532 332 32 99
bulentbalyemez
Administrator
Hero Member
*****
Mesaj Sayısı: 3571


WWW
« Yanıtla #2 : Nisan 17, 2007, 08:34:32 ÖS »

Serbest Bölgelerdeki Vergi Karmaşasına Çözüm Yolları

--------------------------------------------------------------------------------

5084 sayılı Kanun sonrasında serbest bölgelerde yaşanan vergisel sorunların çözümü için TOBB’dan yeni bir girişim.Ülkemizde bulunan serbest bölgelerin büyük bir kısmının atıl kalma riskinin olduğunu vurgulayan TOBB, halen Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda beklemekte olan yasa tasarısının, üzerinde bazı teknik düzenlemeler yapılarak yasalaştırılması gerektiğini vurguladı.

Tasarı konusundaki önerilerini ortaya koyan TOBB, yaptığı yazılı açıklamada şu hususlara dikkat çekti:

“06.02.2004 tarih 25365 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 5084 sayılı ‘Yatırımların ve İstihdamın Teşviki ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’ ile yapılan düzenleme neticesinde, 06.06.1985 tarih 3218 sayılı Serbest Bölgeler Kanunu’nun 6’ıncı maddesi değiştirilmiş ve Geçici 3’üncü Madde ilâve edilerek serbest bölge vergi teşvikleri büyük oranda kaldırılmıştır.

Değiştirilen yasa uygulamasına göre; 6 Şubat 2004 tarihinden önce ruhsat almış olan firmaların gelir veya kurumlar vergisi istisnasının ruhsat süreleri sonuna kadar devam etmesi sağlanırken, işçi ücretlerindeki gelir vergisi istisnası ile bu firmaların gerçekleştirdikleri faaliyetleri ile ilgili olarak yaptıkları işlemler üzerinden vergi, resim, harç istisnasının 31 Aralık 2008 tarihinde sona ermesi şeklinde bir düzenleme yapılmıştır. 6 Şubat 2004 tarihinden sonra ruhsat alan üretici firmalar ise gelir veya kurumlar vergisi istisnasından Türkiye’nin AB üyeliğine kadar yararlanabilecekler, ancak işçi ücretlerindeki gelir vergisi istisnasından faydalanamayacaklardır.

Bu uygulamanın yürürlükte kalması halinde, ruhsat süreleri dolacak kullanıcı firmalar, peşinen de ifade ettikleri üzere, ruhsatlarını yenilemeyeceklerdir. Nitekim son iki yıldır ruhsat süresi dolan firmalar bölgelerden ayrılmışlar, yeni ruhsat başvuru sayısı da son derecede düşmüştür. Gerek mevcut yatırımcılar ve gerekse yatırım düşüncesinde olan yabancı ve yerli firmalar Romanya, Bulgaristan, Suriye, Ürdün, Mısır gibi çevre ülkelerde faaliyete geçen ve son dönemde sayıları hızla artan vergi teşvikli, düşük işçi ücretli, düşük enerji bedelli bölgelere yatırımlarını kaydırmaktadırlar. Dolayısıyla, ülkemizde faaliyet gösteren serbest bölgelerin büyük bir bölümünün atıl kalması kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca, müktesep hak ihlali ile karşı karşıya kalan özellikle yabancı yatırımcıların tahkim yoluna başvurmaları söz konusu olacaktır.

Avrupa Birliği üyesi ülkeler içerisinde faaliyette bulunan serbest bölgelerde halen teşvikli bölgelerin bulunduğu (Madeira/Portekiz ve Shannon/İrlanda) ve bu bölgelerin bulunduğu ülke yönetimlerinin Avrupa Birliği Komisyonu ile yaptıkları müzakerelerde pazarlık neticesinde serbest bölge teşvik sürecinin uzatıldığı ve belirli muafiyetler sağlandığı halde, ülkemiz serbest bölgelerinde uygulanmakta olan vergi muafiyetleri gereksiz bir şekilde büyük oranda kaldırılmıştır.

Konunun çözüme kavuşturulması için yapılan çalışmalar sonrasında Bursa Milletvekili Sn. Faruk Çelik ve İzmir Milletvekili Sn. Nükhet Hotar Göksel tarafından TBMM’ye 24.06.2005 tarihinde bir Yasa Tasarısı verilmiş olup Tasarı halen Plan ve Bütçe Komisyonunda beklemektedir. Tasarının yapılacak bazı teknik değişikliklerle beraber TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda gündeme alınması ve en kısa sürede yasalaştırılması gerekmektedir.

Söz konusu düzenlemelerle, serbest bölgelerde faaliyette bulunmak üzere ruhsat almış ve alacak üretici firmaların, serbest bölgelerde istihdam ettikleri personele ödedikleri ücretler AB üyeliğine kadar gelir vergisinden müstesna hale getirilmeli, tüm kullanıcıların serbest bölgelerde gerçekleştirdikleri faaliyetlerle ilgili olarak resmi birimlerde yaptıkları işlemler (noter, tapu, banka vb.), AB üyeliğine kadar her türlü resim ve harçtan müstesna olmalıdır. Ayrıca, yurtdışından Bölgelere, Bölgelerden Türkiye’ye satışlarda fatura bedeli üzerinden alınan binde (5) beş fon tahsilâtının, tüm işlemlerden değil, sadece gelir veya kurumlar vergisi muafiyeti tanınan ticari işlemlerde tahakkuk ettirilmesi, vergi muafiyeti uygulanmayan firmaların çifte vergilendirme durumuna düşürülmemesi yönünde önem arz etmektedir.
Sonuç olarak, Serbest Bölgelerde müktesep hakların korunması ve muafiyetlerin devam ettirilmesi, serbest bölgelerin etkin bir dış ticaret ve kalkınma aracı olarak kullanılması açısından önem arz etmektedir.”
Logged

Dışticaretteyaklaşımlar

Bülent BALYEMEZ
İstanbul Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü Öğretim Görevlisi

Güzeloba Mah. Kaplan-2 Sk. Yakup Dinç Sit. A.2
Blok Kat:7 No: 16
LARA - ANTALYA
www.disticaretyonetimi.com
Tel   :  0 242 349 27 17
Cep  :  0 532 332 32 99
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it