DIŞ TİCARET FORUMU
Mayıs 22, 2019, 06:42:47 ÖS *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Sayın üyelerimiz forumumuzda yapılan bakım nedeni ile sınama maili göndermekteyiz. Teşekkür Ederiz.

Ana Sayfa   Yardım Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: IPARD TARIM, HAYVANCILIK ve KIRSAL KALKINMA ALANINDA AB HIBE DESTEGI ICIN PROJE  (Okunma Sayısı 4307 defa)
bulentbalyemez
Administrator
Hero Member

« : Ağustos 01, 2010, 05:24:55 ÖS »

www.disticaretyonetimi.com

IPARD TARIM, HAYVANCILIK ve KIRSAL KALKINMA ALANINDA AB HIBE DESTEGI ICIN PROJE HAZIRLAMA EGITIMI        21-22-23  Ağustos İstanbul Taksim Gönen Otelde 3 Gün
AB Kırsal Kalkınma Hibe Programı IPARD Başladı

AB 15.000 EURO ile 1.000.000 Euro arasındaki et üretimi, et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, süt üretimi ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, meyve ve sebze, su ürünleri, kültür balıkçılığı, modern çiftlik faaliyetleri arıcılık ve bal üretimi, ticari bitki ürerimi, kırsal turizm, yerel ürünler ve mikro işletmeler %50-65 hibe oranıyla desteklenecektir.
Hibe programı için proje başvuruları 1 Eylül 2010′da açılacak ve 30 Kasım 2010′a kadar başvurular devam edecektir.
AB Hibesini Hazırlayacağınız projeler ile alabilirsiniz. Bireysel üreticiler, tarımsal işletmeler, üreticiler, üretici birlikleri ve kooperatifler Amasya, Afyonkarahisar, Balıkesir, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Kars, Konya, Malatya, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Van, Yozgat illerinde yapacağı projeler için başvurabilir.
Eğitimin amacı  İstanbul Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü Öğretim Görevlisi Bülent BALYEMEZ'in anlatacağı eğitimimizde Kırsal Kalkınma projesinin nasıl hazırlanacağı, nelere dikkat edileceği, proje belgeleri eksiksiz ve hatasız nasıl hazırlanacağı, Yatırım fizibilitesinin, ÇED raporunun nasıl tamamlanacağı ve Yatırım Bilgi Formlarının nasıl hazırlanıp puanlanacağına dair proje hazırlama eğitimidir. Eğitmenlerimiz AB Projeleri, Kırsal Kalkınma Hibe Projeleri konusunda tecrübeli olup www.disticaretyonetimi.com kurumsal referanslar bölümünden referanslara bakabilirsiniz.

Konu Başlıkları:
1- TARIMSAL İŞLETMELERİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI VE TOPLULUK
STANDARTLARINA ULAŞTIRILMASINA YÖNELİK YATIRIMLAR
a) Et üreten tarımsal işletmeler
b) Süt üreten tarımsal işletmeler
2- TARIM VE BALIKÇILIK ÜRÜNLERİNİN İŞLENMESİ VE PAZARLANMASININ YENİDEN YAPILANDIRILMASI VE TOPLULUK STANDARTLARINA ULAŞTIRILMASINA YÖNELİK YATIRIMLAR
a) Süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması
b) Et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması
c) Meyve ve sebzelerin işlenmesi ve pazarlanması
d) Su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması
3- ÜRETİCİ GRUPLARININ KURULMASINA DESTEK
- Çevre ve Kırsal Peyzaja Yönelik Faaliyetlerin Uygulanmasına Hazırlık
a) Erozyon Kontrolü
b) Su kaynaklarının korunması
c) Biyolojik çeşitlilik .
- Yerel Kırsal Kalkınma Stratejilerinin Hazırlanması ve Uygulanması
a) Yetenek kazandırma, harekete geçirme ve yerel kalkınma stratejilerinin Hazırlanması
b) Yerel kalkınma stratejilerinin uygulanması
c) Yerel Eylem Gruplarının Faaliyet Giderleri
d) İşbirliği projelerinin uygulanması
4- KIRSAL EKONOMİK FAALİYETLERİN ÇEŞİTLENDİRİLMESİ VE
GELİŞTİRİLMESİ
a) Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi
b) Yerel ürünler ve mikro işletmelerin geliştirilmesi
c) Kırsal turizm
d) Kültür balıkçılığının geliştirilmesi

Faydalanıcıların tanımı
Bu tedbirin faydalanıcıları, kamu tüzel kişilikleri hariç, ulusal kanunlarca tanınmış özel ve tüzel kişilerdir. Faydalanıcılar,
 Aşağıdaki sistemlerde kayıtlı tarımsal işletmelerdir:
- Ulusal Çiftçi Kayıt Sistemi,
- Hayvan Kayıt Sistemi,
- Ulusal Vergi Sistemi.
• Hibe desteği kararı alındığında, 65 yaşından büyük olmamalıdır,
• Tarım teknik liseleri yada tarım, veteriner hekimlik veya gıda üzerine üniversite diplomasına veya tarım yada ilgili bir uzmanlık dalında en az 3 yıl mesleki hizmet kaydı yada çalışma tecrübesine sahip olarak mesleki yetenek ve yeterliliğini kanıtlamalıdır.
• Tüzel kişiliklerde ise, üst yönetici kademesinden en az bir daimi çalışanı; tarım teknik liseleri ya da tarım, veteriner hekimlik veya gıda üzerine üniversite diplomasına sahip veya tarım ya da ilgili bir uzmanlık dalında en az 3 yıl mesleki hizmet kaydı ya da çalışma tecrübesine sahip olarak mesleki yetenek ve yeterliliğini kanıtlamalıdır.

Uygun Harcamalar
718/2007 sayılı IPA Uygulama Komisyon Tüzüğü madde 172(2) kapsamında uygun harcamalar aşağıdaki şekilde sınırlandırılmıştır:
• Taşınmaz malların yapımı ve iyileştirilmesi (devralma hariç);
• Malın pazar değerine kadar bilgisayar yazılımı da dahil olmak üzere malzeme ve yeni makinelerin alımı ya da leasing yolu ile alınması; malın alımı ya da leasing yolu ile alımı ancak sözleşme sonunda malın mülkiyetinin kiracıya transferi koşulu ile uygundur,
• Daha önceki maddelerde belirtilen harcamaların en fazla %12’sine tekabül eden mimarlık, mühendislik ve diğer danışmanlık ücretleri ile fizibilite çalışmaları lisans ve patent haklarının devralınmasına yönelik genel masraflar ve proje değerinin maksimum %4’üne tekabül eden, 6.000 Avro’yu aşmayacak şekilde, iş planı hazırlığı için ödenek ayrılması.

718/2007 sayılı IPA Uygulama Komisyon Tüzüğü madde 34(3)’de belirtilen harcamalara ilave olarak aşağıdaki masraflar uygun değildir:
• Leasing yoluyla alım ile ilgili kiralayanın marjı, geri ödemenin faiz masrafları, genel masraflar ve sigorta giderleri gibi masraflar,
• İkinci el/kullanılmış ekipman alımı,
• Tarımsal üretim hakları, canlı hayvan ve yıllık bitkilerin alımı ile dikim masrafları,
• Bakım, işletme, amortisman ve kira bedelleri ile yardımın yürütülmesi ve yönetilmesinde kamu idaresinden kaynaklanan masraflar;
• Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından projenin seçimi ve sözleşme öncesinde yapılan harcamalar (yukarıda tanımlanan genel masraflar hariç)

Eğitim Tarihi: 3 Gün– 21 Ağustos Cumartesi 22 Ağustos Pazar 23 Ağustos Pzts.
Eğitim Yeri   :  İstanbul Taksim Gönen Otel
Eğitim Saati  : 09.30 – 17.30
Eğitim Ücreti: 900 TL+ KDV.
Saygılarımla
Menekse DEMİREZEN
Eğitim Danısmanı
Güzel oba Mah. Kaplan2 Sok.
Yakup Dinç Sit. B.Blok Kat:7 No: 16
LARA - ANTALYA
Tel : 0 242 349 27 17
Cep : 0 532 332 32 99
Mail : menekse@disticaretyonetimi.com
« Son Düzenleme: Ağustos 01, 2010, 05:51:37 ÖS Gönderen: bulentbalyemez » Logged

Dışticaretteyaklaşımlar

Bülent BALYEMEZ
İstanbul Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü Öğretim Görevlisi

Güzeloba Mah. Kaplan-2 Sk. Yakup Dinç Sit. A.2
Blok Kat:7 No: 16
LARA - ANTALYA
Tel   :  0 242 349 27 17
Cep  :  0 532 332 32 99
Sayfa: [1]
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it