DIŞ TİCARET FORUMU
Temmuz 19, 2019, 03:28:50 ÖÖ *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Sayın üyelerimiz forumumuzda yapılan bakım nedeni ile sınama maili göndermekteyiz. Teşekkür Ederiz.

Ana Sayfa   Yardım Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: TRANSİT TİCARETTE GİZLİLİK PROBLEMİ  (Okunma Sayısı 6148 defa)
murat97
Newbie
*

« : Ocak 08, 2011, 03:44:36 ÖS »

Merhaba arkadaşlar,

İki sorum var
1-Transit tacir olan bir şirket , alıp sattığı malı üreten üreticinin bilgilerinin, satış yaptığı şirketin eline geçmesini önleyebilir mi?
-----------------------------------
2- Yurt içindeki bir şirket  bir başka ülkeden ithalat yapmak istiyor. Biz aracı şirket olacağız. Bize bu alım satımdan komisyon ödeyecekler. Bu komisyonu devamlı kılmak için ne yapmalıyız.

Dahası komisyon  transit ticaret mantığıyla bu malı alıp satma olanağı varmıdır.(Dışardan alıyorum ama  üçüncü bir ülkedeki şirkete değil gene Türkiyede'ki bir şirkete satıyorum).

----------------------------------------------------
Deneyimli arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

Tşekkürler
NIYAZİ SOYDAN
Administrator
Hero Member

« Yanıtla #1 : Ocak 09, 2011, 08:08:42 ÖS »

1- evet
2-hayır transit ticaret olması icin yurt dışından alıp yurt dışında satılması lazım. bu işi ancak sağlam (avukat ile) hazırlanan
ve hem alıcı ile hem satıcı ile yapılan anlaşmalar ile devamlı kılabilirsiniz. Yada malı siz satın alıp gümrüğe getirecek ve orada diğer firmaya devredeceksiniz ki devretmeden bu malların bedelini yurt dışındaki firmaya ödemeniz lazım. Devredeceğiniz firmadan tahsilatı önce yapabilirseniz belki olur ama gümrük müşaviri olarak sadece sizin müşavirinizi kullanırsanız belki alıcı firma sizin satın aldığınız firmayı
bilemiyebilir.
murat97
Newbie
*

« Yanıtla #2 : Ocak 29, 2011, 07:45:01 ÖS »

Niyazi bey yanıtınız için çok teşekkür ederim.
Kolay gelsin
ZYILDIZ
Full Member

« Yanıtla #3 : Ekim 30, 2016, 08:56:32 ÖS »

Merhaba Niyazi bey ;

Bu konudan bende biraz şikayetçiyim. Özellikle bilirsiniz Antrepodan satışlarda Tır karnesi olsun T1 olsun Transit işlemlerde  nakliyeciler yaptığı için Dilekçede yer alan AN. leri ve yabancı ft. da sistemden düşüm için talep ediyorlar. Hal öyle olunca da özellikle FCA. işlemlerde ithalatçının yurt dışı alım ft. müşterinin eline geçebiliyor ve bu fiyat politikasını etkiliyor. Gizlilik durumu ortadan kalkıyor. Bizler özellikle Antrepo dan Karayolu ile satışlarda bunun önüne nasıl geçebiliriz,

Teşekkürler,
NIYAZİ SOYDAN
Administrator
Hero Member

« Yanıtla #4 : Kasım 05, 2016, 12:55:09 ÖS »

antrepodan(ghümrükten) mal satışı transit gibi değil ama bu işlem için de alıcınızı ikna edip kendi güm. müşv. vekalet çıkarttırıp,onların işlemi bitirmesini sağlayabilirsiniz.
transit işlem de ise alıcınız yurt dışı firması olur ve TC gümrükteki işlemden haberleri olmaz bildiğim kadarı ile ?
kemalsucu
Full Member

Export Sales Executive

« Yanıtla #5 : Aralık 01, 2016, 02:06:23 ÖS »

Merhabalar,

Aslında ilk sorunun cevabı, ticareti yapılacak olan urune baglıdır. ornek verecek olursak benim firmam Turkiye'de yem hammadesi ithalatı ve ihracatı yapan bir firma. Guney korede bir musterim var ve ona Gurcistandaki bir fabrikadan direk olarak mal gondermek istiyorum. aslında Konsimento ve fatura bazında hicbir sıkıntım yok. Guney Kore'deki musterime, gurcistandaki uretici firmayı gostermeden organize ediyorum fakat is urun icin hazırlanması gereken saglık sertifikasına geldiginde Gurcistan yerel hukumeti ya da veterinerlik birimi saglık sertifikasını uretici adına hazırlıyor. bu durumda da ihracatı yaptıgınız firma ureticiyi gormus oluyor.

bu soruna cozumu olan arkadaslar var ise yardımlarını rica ederim.

Kemal SUCU
Head of Foreign Trade
www.biopet.com
kmlsucu@gmail.com
ksucu@ec-fa.com
bosphorus
Jr. Member
**

« Yanıtla #6 : Ocak 17, 2017, 02:32:04 ÖS »

sağlık sertifikası, test raporları, analiz raporları, kalite belgesi gibi evraklarda maalesef üretici adına düzenleniyor müşteri bilgileri görüyor bu durumda.
firma unvanı üzerinden internette arama yapıp firmaya ulaşabiliyor
Sayfa: [1]
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it