DIŞ TİCARET FORUMU
Kasım 14, 2019, 03:43:07 ÖÖ *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Sayın üyelerimiz forumumuzda yapılan bakım nedeni ile sınama maili göndermekteyiz. Teşekkür Ederiz.
 
   Ana Sayfa   Yardım Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: D.İ.İ.B. Suistimaline Karsi Uyari  (Okunma Sayısı 2949 defa)
bulentbalyemez
Administrator
Hero Member
*****
Mesaj Sayısı: 3572


WWW
« : Temmuz 02, 2007, 08:54:39 ÖÖ »

Dış Ticaret Müsteşarlığı’ndan alınan bir yazıda, Gümrük Müsteşarlığı’ndan alınan 19/6/2007 tarihli ve 18168 sayılı yazı ekinde yer alan Gümrük Kontrolörü Ozan Diriöz tarafından düzenlenen 24/4/2007 tarihli ve 101-41/6 sayılı Teklif Raporu’nun V) Sonuç bölümünde “... Dış Ticarette Standardizasyon Tebliğlerinin 5. maddelerine istinaden ürünlerin üretiminde girdi olarak kullanılacak ürünlerin, dahilde işleme rejimi kapsamında ithalinde; Türk Standartları Enstitüleri tarafından verilen “muafiyet ve kapsam dışı yazılarının” firmalarca dahilde işleme rejiminin gereği stok kayıtlarının ayrıntılı tutulmaması halinde suistimale açık bir durum yarattığı anlaşılmış olup, Standardizasyon Tebliğlerinde belirtilen mezkur hükmün sağlıklı uygulanabilmesi açısından, Dahilde İşleme Rejimi kapsamında ithali gerçekleştirilecek eşyalardan, sanayici ya da üreticilerin girdileri kapsamında kullanılacak olanların, dahilde işleme kayıtlarının tutulmasında, ithalat-üretim bandı-stok-ihracat gibi aşamaların sağlıklı denetlenebilmesi ve bahse konu rejimin kullandırılmasından beklenen faydanın sağlanabilmesi için, Dahilde İşleme İzin Belgelerini veren Dış Ticaret Müsteşarlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı Ölçüler ve Standartlar Genel Müdürlüğü nezdinde gerekli koordinasyonun sağlanması amacıyla konunun bu yönüyle anılan Kurumlara intikal ettirilmesinin ... uygun ve yerinde olacağı mütalaa edilmektedir.” ifadesinin yer aldığı belirtilmektedir.
 
Yazıda devamla, mezkur Rapor’da belirtilen hususların Müsteşarlıklarınca da uygun görüldüğü, Dahilde İşleme Rejimi kapsamında gerçekleştirilecek ithalat işlemlerine ilişkin olarak, firmalar tarafından stok kayıtlarının ayrıntılı tutulmasını ve Dış Ticarette Standardizasyon Mevzuatı hükümlerinin sağlıklı uygulanabilmesini teminen, firmaların gerekli hassasiyeti göstermeleri hususunda uyarılmalarının yerinde olacağının düşünüldüğü ifade edilmektedir.
Logged

Dışticaretteyaklaşımlar

Bülent BALYEMEZ
İstanbul Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü Öğretim Görevlisi

Güzeloba Mah. Kaplan-2 Sk. Yakup Dinç Sit. A.2
Blok Kat:7 No: 16
LARA - ANTALYA
www.disticaretyonetimi.com
Tel   :  0 242 349 27 17
Cep  :  0 532 332 32 99
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it