DIŞ TİCARET FORUMU
Mayıs 22, 2019, 07:27:01 ÖS *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Sayın üyelerimiz forumumuzda yapılan bakım nedeni ile sınama maili göndermekteyiz. Teşekkür Ederiz.

Ana Sayfa   Yardım Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: DTM kendini çağa uydursa İhracatımız katlanacak ; İBRETLİK DURUMUMUZ !  (Okunma Sayısı 4627 defa)
Orhan Veli KOYUNCUOGLU
Global Moderator
Sr. Member

« : Temmuz 29, 2011, 02:42:19 ÖS »

Size şimdi 2005 yılında DTM (Dış Ticaret Müsteşarlığı ) ile bir anımı aktarmak istiyorum , en alttada yıl 2011 hala değişen bir şey yoktur ,

2005 yılında ilk dış ticarette çalışmaya başladığım yıl , fabrika üretim müdürünü Çin'e göndermemiz gerekti. Şöyle bir durum sözkonusu idi , Fabrika üretim müdürü , çinde 2 adet müşteriyi ziyaret edecek ,ihraç etmiş olduğumuz makinalardaki sorunları yerinde inceleyecek , yanlış kullanım varsa müşteriyi bildilendirecekti. Yani gidiş amacı bu idi ;yanlız küçük bir sorun vardı , Fabrika Üretim Müdürümüz sadece Türkçe biliyordu ,ingilizce si yoktu. Ne yapalım ne edelim dedik , şöyle bir çözüm bulduk ,

Çinde bir rehber bulalım , Çince ve Türkçe bilen , Üretim müdürümüze yardımcı olsun ,

Ben ne yaptım 1 er dakika arayla ;

1. DTM nin Pekin Dış Ticaret Müşavirliğine , Rehber talebimi e-mail yolu ile ilettim ,
2. Bundan 1 dk sonra da , Çin Dış Ticaret Bakanlığı yurtdışı işadamı yardım masalarına , rehber istediğimi belirten emaili gönderdim .

Sonuç ne oldu dersiniz ;
1. Çine emailim ulaşınca , 12. ci dakikada beni aradılar ( aradıkları saatte Çinde sabaha karşı 02:00 am di ) Bize uçuş programını bildirin dediler , gelen kişi karşılayacak 1 adet rehber (çince -türkçe bilen ) ücretsiz olarak tahsis edeceklerini bildirdiler .(Hiç bir ücret talep etmeden )

2. Bizim Dış Ticaret müsteşarlığımızın , Pekin Ticaret Müşavirliğinden , tabikide cevap gelmedi . Merakımdan 6 gün sonra telefonla arayayım dedim.Şanslıydım telefonu açan birine ulaştım . Böyle bir email aldıklarını ama uygun durumda rehber bulamadıklarını , tam da bize bilgilendirme yapacakları sırada benim onları aradığımı söylediler .

Hikayenin sonuna geliyorum ,

3. Çin dış ticaret müsteşarlığı gerçekten bir kişiyi görevlendirdiler , Belirtilen saatte orada oldu ama ne yazıkki bizim müdürü Beijing havaalanında bulamadı ( Telefon ile görüşmeme ve yardım etmeme rağmen ) .

4. Müşterim ile müdür havaalanında buluştular , işaret diliyle anlaştılar , ertesi gün müşterim Çince-Türkçe bilen bir rehber buldu . Bütün sorunları çözdü .

Şimdide bu gün kü sorunu yazayım , DTM nin ilgili müdürlüklerini telefonla aramak , email göndermek , fax göndermek hala çağın 100 yıl gerisinde , ne yazık ki bırak yardım görmeyi işkenceye dönüşüyor .
Bu ulaşma eziyetinden kurtulayım ,elektronik ortamda başvurumu yapayım derseniz , sonuç aşağıda siteler hiç bir zaman çalışmıyor .

BENİM GÜZEL VE YANLIZ TÜRKİYEM , (Kimileri kendini parçalar 3 kuruş döviz kazandırayım diye , kimileride klimaların altında o dövizleri yerler ) Aşağıda sistemden gelen hata mesajı bulunmaktadır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

The following information is meant for the website developer for debugging purposes.
Error Occurred While Processing Request
Error Executing Database Query.
[Macromedia][Oracle JDBC Driver][Oracle]ORA-01843: not a valid month

The error occurred in C:\webroot\www\dtstbt\teknikengelbildir.inc.cfm: line 118
Called from C:\webroot\www\dtstbt\index.cfm: line 162
Called from C:\webroot\www\dtstbt\teknikengelbildir.inc.cfm: line 118
Called from C:\webroot\www\dtstbt\index.cfm: line 162

116 :   <cfif IsDefined("FORM.subject") AND #FORM.subject# NEQ "">
117 :     '#FORM.subject#'
118 :       <cfelse>
119 :     NULL
120 :   </cfif>
--------------------------------------------------------------------------------
VENDORERRORCODE

1843

SQLSTATE

HY000
SQL

INSERT INTO DTSTBT.ALERT (ALERTTITLE, ALERTDATE, ALERTGCODE, ALERTCOUNTRY, ALERTCONTENT, ALERTOWNER, ALERTSUBJECT) VALUES

( 'Pomza Taşı Agregası ' , '29/Jul/2011' , NULL , 'Diğer' ,
'Sn Yetkili , Türkiye Cumhuriyetir , kaçak akaryakıt getirilmesinin önüne geçmek için ,Irak devletine Pomza hammadde ihracatını Haziran - 2010 da yasak getirmiştir. Hali hazırdaki bu yasağın devam edip etmediğini öğrenmek istiyoruz. Bilgilendirmenizi rica ederiz. Saygılarımızla , Orhan Veli Koyuncuoğlu İhracat / İthalat Müdürü' , 2272 , 'Diğer' )

DATASOURCE

DTS

Resources: •Check the ColdFusion documentation to verify that you are using the correct syntax.
•Search the Knowledge Base to find a solution to your problem.

Browser 
Mozilla/5.0 (compatible; MSIE 9.0; Windows NT 6.1; WOW64; Trident/5.0)
Remote Address 
88.229.222.217
Referrer 
http://www.teknikengel.gov.tr/index.cfm?action=teknikengelbildir
Date/Time 
29-Jul-11 05:20 PM
Stack Trace (click to expand)
« Son Düzenleme: Mayıs 02, 2012, 02:23:48 ÖS Gönderen: Orhan Veli KOYUNCUOGLU » Logged

Saygılarımla / Best Regards,
Orhan Veli KOYUNCUOGLU
Orhan Veli KOYUNCUOGLU
Global Moderator
Sr. Member

« Yanıtla #1 : Ağustos 13, 2011, 07:42:12 ÖS »

Slm ,

Aradan 15 gün geçti ,hala cevap yok , sanırım gelmeyecekte .

DTM İhracat Genel Müdürlüğü , IGEME , Başbakanlık Bilgi hattı dahil

Saygılarımla,

Orhan Veli KOYUNCUOGLU
Orhan Veli KOYUNCUOGLU
Global Moderator
Sr. Member

« Yanıtla #2 : Ekim 09, 2011, 05:52:38 ÖS »

Slm ,

Aradan 4 ay geçti , 1-2 defa daha email ile bilgi istememe rağmen ,tabikide cevap gelmedi !

DTM nin artık DEİK ,  TOBB , Ahiler Ajansı gibi çağa uygun aktif olarak çalışmaları gerekmektedir .Çağa ayak uydurmaları ve tüm imkanları kullanarak yapılanması gerekmektedir. Değişime uymayan tasviye edilir yerine daha kabiliyetli ve daha aktif türler gelir , doğanın kanunu bu.

DTM nin memur ziyniyetinden kurtulması ,ihracat ve ithalat yapan Türk firmalarına daha iyi hizmet vermek ve onlara hakkettikleri devlet desteklerini sunmak durumundadır. Ya da bir gün komple yapısal bir reform olur ve oradaki bakılmayan telefonların masalarını işgal edenler emekli olur yada başka devlet kurumlarına tayin edilir. Eğer bunlar gerçekleşmezse ne dış ticaret açığımız kapanır nede 2023 hedefleri gerçekleşir . 12 yıl sonra yahu biz nerede yanlış yaptık,hala 123 milyar USD ihracatta kaldık diye düşünür dururuz.

Saygılarımla ,
« Son Düzenleme: Şubat 25, 2019, 07:45:28 ÖS Gönderen: Orhan Veli KOYUNCUOGLU » Logged

Orhan Veli KOYUNCUOGLU
Sayfa: [1]
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it