GÜMRÜKTE DEVİR İŞLEMİ

(1/1)

nihal_zz:
MERHABA,FİRMA OLARAK BAŞKASININ ADINA GELEN BİR MALA TALİP OLDUK.MAL GÜMRÜĞE GELELİ EPEY BİR SÜRE OLMUŞ.NERDEYSE DEVLETLEŞTİRİLECEKTİ.GÜMRÜKÇÜM UZATMA DİLEKÇES,İ VEREREK.30 GÜN SÜRE TALEP ETTİ.GÜMRÜK BUNA ONAY VERDİ.YURTDIŞINDAKİ FİRMADA EVRAKLARI BİZİM ADIMIZA DÜZELTİP BANKAYA VESAİK MUKABİLİ OLARAK GÖNDERDİ.ÖDEME YAPIP EVRAKLARI ÖYLE ALABİLİYORUM.NAKLİYECİ FİRMA GÜMRÜKTE DÜZELTMEYİ HENÜZ YAPMADI.BENDEN ORJİNAL KONŞİMENTOYU BEKLİYOR.BENİM KONŞİMENTOYU ALABİLMEM İÇİN YURTDIŞINDAKİ FİRMAYA ÖDEME YAPMAM GEREKİYOR.YÜKLÜ BİR MEBLAĞ.ŞİMDİ PARAYI YATIRIP EVRAKLARI ALDIKTAN SONRA HERHANGİ BİR PRÜZLE KARŞILAŞABİLİRMİYİM.RİSK VARMIDIR? ACİL YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM..

NIYAZİ SOYDAN:
Bildiğim kadarı ile Gümrükte devir işlemlerinde Gümrük idaresi;
 malı devredenin Yurt dışına ödeme yaptığının ispatını müteakip devir işlemini onaylıyor(Gümrüğe gelmiş malı devir eden ile devir alanın ise arasındaki ticarete karışmıyor  Devir eden firmanın Devir alan firmaya  FATURA etmesi lazım(resmi fatura).
sizin iş ise biraz ters; bence gümrükçünüz ile konuşun adım adım ve onun dışında bir şey yapmayın.
özellikle , "malların İLK yollandığı firmanın değilde sizin yurt dışına ödeyeceğiniz " konusunu
ve Nakliyecinin de Ordinoyu sizin adınıza düzenleyeceğini(transferi müteakip) gümrükten netleştirin ,sonra ödemeyi gönderen firmaya transfer eder,evraklarınızı alır ve işlemi tamamlayabilirsiniz.

Navigation

[0] Message Index