DIŞ TİCARET FORUMU
Ekim 21, 2019, 05:48:34 ÖS *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Sayın üyelerimiz forumumuzda yapılan bakım nedeni ile sınama maili göndermekteyiz. Teşekkür Ederiz.

Ana Sayfa   Yardım Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: İhracat gümrük beyannamesine ihraç kayıtlı firma ünvanının yazılmaması  (Okunma Sayısı 15390 defa)
Ertann
Newbie
*

« : Haziran 13, 2013, 10:26:41 ÖÖ »

İhracat yaptık ancak gümrükçü alımımız ihraç kayıtlı olmasına rağmen gümrük beyannamesine İhraç kayıtlı malı satan firmanın ünvanını yazmamış
Bu durumda,
İhraç kayıtlı mal satan firma KDV iadesi almak istese gümrük beyannamesinde ismi yazmadığından sorun yaşar mı?
Saygılar
bosphorus
Jr. Member
**

« Yanıtla #1 : Haziran 18, 2013, 07:56:48 ÖS »

Merhaba,
Geçtiğimiz dönemlerde benimde başıma gelmişti. Malumunuz üzere beyanname tescil olduktan sonra değişiklik yapılması söz konusu değil. gümrük müdürlüğünden, ilgili malları ihraç ettiğinize dair dilekçeyle müracaat ederek yazı veya imalatçı faturasıda dilekçe ekine eklenerek imalatçı bilgisininde yazılı olduğu bir yazı alabilirsiniz. İşlem baya zorlu ve zaman alabiliyor. Gümrükçünüzden yardım talep edebilirsiniz.
bosphorus
Jr. Member
**

« Yanıtla #2 : Haziran 18, 2013, 08:02:33 ÖS »

İmalatçının Vergi Dairesine de bağlı biraz, aşağıda kopyaladığım taahhütnameyi doldurup imalatçı firmaya verebilirsiniz.
Firma da V.D. ne versin sorun yaşamayacaktır sanıyorum.
İhracat faturasına aldığınız malların terimlerini bire bir aynı yazdıysanız sorun olmama ihtimali de yüksek.
Tecrübelerime dayalı yorumlamaya çalıştım umarım faydası olur.

...................... VERGİ DAİRESİ MÜDÜRÜLÜĞÜ’NE                           

İHRACATÇI FİRMANIN                       

Ünvanı                 :      ......................................SAN TİC A.Ş.               
   Adresi                  :      ......................................İSTANBUL                 
   Vergi Dairesi       :      ............................................                 
   Vergi Nosu          :      ................................................                 

İMALATÇI FİRMANIN (İhraç Kayıtlı Teslimde Bulunan)                       

Ünvanı                  :      .......................... SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ.                 
   Vergi Dairesi        :      ................................                 
   Vergi Nosu           :        ....................................                 

İHRAÇ KAYITLI FATURA BİLGİLERİ                       

Tarihi                     :      .........................               
   Numarası              :      .......................                 
   Mal veya Hizmetin :      .............................                 
   Cinsi ve Miktarı     :      ......................                 

Tutarı                   :      20.028,99                 
   KDV Oranı             :      18%                 
   Hesaplanan KDV  :      3.605,21                 

GÜMRÜK ÇIKIŞ BEYANNAMESİNİN                       

Tarihi                    :      …………………….                 
   Numarası              :      ………………….                 
   İntaç Tarihi          :      ……………………                 

Yukarıda imalatçı ve fatura bilgileri bulunan emtiayı KDV kanunu 11/1-C maddesine istinaden ihraç Kaydıyla teslim aldım.                           

Almış olduğum emitaların tamamı ……………….. tarih ve …………. Sayılı İhracat faturaları ve yukarıda bilgileri bulunan Gümrük Çıkış                             
           Beyannamesi ile KDV Kanunda belirtilen üç aylık süre içerisinde tarafımızdan yurt dışı edilmiş olup,ihracatçı firma olarak bununla                           
           ilgili iade talebimizin olmayacağını taahhüt ediyoruz.                           
           İş bu belge 99 Seri Nolu KDV Genel Tebliğinin 4. İHRAÇ KAYITLI TESLİMLERDE GÜMRÜK BEYANNAMESİNDE YER ALMASI                           
           GEREKEN İMALATÇI BİLGİLERİ bölümüne istinaden imalatçı firmanın terkin ve iade işlemlerinde kullanılmak üzere imalatçı                             
           firmanın bağlı olduğu Vergi Dairesine ibraz edilmek üzere düzenlenmiştir. 
Okantex
Jr. Member
**

« Yanıtla #3 : Haziran 11, 2016, 03:24:13 ÖÖ »

Merhaba  Sayın Bosphorus

asagıdaki cevabınızı ve dilekceyi gordum..birsey sormak isterim.

normalde ihracatcı beyani ve aslı gibidir yapılmıs ihracat beyannamesi  ,ihrac kayıtlı mal alınan firmaya veriliyor di mi? kdv iadesi basvurusunda kullansın diye...

sizin asagıdaki mailinzdeki beyan ihracat beyannamesi yerine verildiginde  vergi dairesince mahsup veya iade islemine esas oluyor  , dogru mu anladım
yani bu yazıyı verirken yanında  iceriginde belirtilen ihracat beyannamesi ( yani imalatcı belirtilmemis olan)  de aslı gibidir yapılarak verilme zorunlulugu var mı
yoksa bu yazı bu hali ile yeterli oluyor mu?
Neden soruyorum?  yeterli oluyor ise , aslı gibidir yazılı ihracat beyannamesi yerine devamlı bu beyanı vermenin kendine gore   imalatcıya karsı satıs fiyatı ve alıcı firmayı gizleme yonunde ihracatci icin guzel bir yanı var sanki
dogru mu yorumluyorum.

nasılsa beyandaki
 GÜMRÜK ÇIKIŞ BEYANNAMESİNİN                       

Tarihi                    :      …………………….                 
   Numarası              :      ………………….                 
   İntaç Tarihi          :      ……………………     

bilgilerinden vergi dairesi orginal beyannameyi detayları ile isterse sorgulayıp  inceleyebilir ?
ısrarla aslı gibidir olan beyanname talebinde bulunması gerekmiyor
ve sizin tecrubelerimden yazdım demeniz bu ihracat beyannamesinin baglayıcı bir evrak olmadıgını ifade ediyor..

bu acemi dogru mu anlamıs..

herkese hayırlı ramazanlar   
Serhad.nn
Newbie
*

« Yanıtla #4 : Şubat 25, 2019, 11:20:53 ÖÖ »

Merhabalar ,
Vergi dairesinin ilk baktıgı husus sizin faturanız oluyor ,
Oyuzden Faturanızda ımalatcı bılgısını gırınız ,
Ardından Gumrukcunuz ıle konusun - Gumruge muraacat etsın konuyu anlatan bır dılekce ıle ,
Gumrukten aldıgınız "RET YAZISI " olacaktır ,cunku degısıklık yapmıyorlar.
Bu Ret yazısını Vergi dairelerinin bazıları kabul ediyor . Benım Vergi dairem fatura'ya odaklı oldugu ıcın Faturamda yazması sorunu cozuyor,
Sizin için ret yazısı yeterlı olabılır.

Niye ;
Bazı gumrukculer beyannamelerde ılgılı alana " ımalatcı fatura beyanıdır " seklınde not dusuyor ımalatcı bılgısı yerıne , yanı orada da bır ımalatcı bılgısı olmasada esas alınan faturanız oluyor

(Not: Vergi dairesi sisteminde anladıgım kadarıyla normalde GCB no ıle butun bılgılere ulasabılıyorlar)

Serhat Nur
Sayfa: [1]
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it