DIŞ TİCARET FORUMU
Ekim 21, 2019, 06:17:41 ÖS *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Sayın üyelerimiz forumumuzda yapılan bakım nedeni ile sınama maili göndermekteyiz. Teşekkür Ederiz.
 
   Ana Sayfa   Yardım Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: 1 sayılı liste ÖTV beyanı ve İthaldeki vergiler  (Okunma Sayısı 8476 defa)
Ertann
Newbie
*
Mesaj Sayısı: 8


« : Ocak 09, 2013, 10:34:00 ÖÖ »

Firmamız yurt dışından sentetik tiner-iso propyl alkol vb. ürünler ithal etmektedir
Bu ürünlerin ithalinden ötürü ÖTV mükellefşyeti ve ödemesi gereklimidir
Bazen bu ithal edilen mallar gümrükten direk satışı olacak yurtdışına bu durumda ÖTV ve KDV ödemeleri sanırım bizim yani ithalatçı firmaya değilde gümrükten direk sattığımız firmaya çıkacakmış
Buradaki ithal edilen malın KDV ve ÖTV nin kime çıkacağı neye göre tespit olunur
Biz ithal ediyoruz ancak gümrükten çekmeden direk satıyoruz ve sattığımız firma malı çekiyor bu yüzden mi yani malı çeken firmamı KDV ve ÖTV ödemek zorundadır
Saygılar
Logged
ozgurmuratturkmen
Global Moderator
Sr. Member
*****
Mesaj Sayısı: 305


« Yanıtla #1 : Ocak 09, 2013, 11:04:15 ÖÖ »

Sayın Ertann,

Bu bahsettiğiniz şekilde satış, gümrükte devir yoluyla satış kapsamına girmektedir. Şöyleki, gümrüklü bölgedeki malzeme serbest dolaşıma girmediği yani millileştirilmediği için daha doğrusu henüz ithal edilmediği için  bir vergi ödenmesi durumu söz konusu değildir. Bu durumdaki bir malzemeyi siz yurtiçindeki bir müşterinize satmak istediğinizde, ilgili devir taahhütnameleri + dilekçeleri (her 2 tarafça hazırlanacak) ve sizin satış faturanız (k.d.v.siz kesilmiş) ile  gümrüğe başvurusu yapılıp devir kararı çıkartıldıktan sonra müşteriniz ithalat işlemlerine başlıyacaktır. Bu işlem ilgili gümrük müdürlüğünde başlayıp biten bir işlem olacaktır. Başvuru dilekçesini (sizin tarafınızdan doldurulan; bunun bir benzerini de devralan olarak müşteriniz dolduracaktır..

......Gümrük Müdürlüğü'ne

.......yerleşik .............firmasından adımıza gelmiş bulunan ve .....Gümrük Müdürlüğü denetimindeki liman sahasına  ......tarih ve ..........  sayılı özet beyanında kayıtlı .. kap / .... KG ağırlığındaki ...adet  ......(mal tanımı).... gümrük yönetmeliğinin 333.nci maddesinde belirtilen şartlar doğrultusunda,  .....(müşteri ünvaı)........firmasına devredilecektir.

Bu nedenle  bahse konu eşyanın vergileri, fon ve varsa para cezaları ile her türlü mali, hukuki, cezai sorumluluk ..(müşteri ünvanı)........ aittir. Bu devir işlemi nedeniyle, bahse konu eşyanın ......(müşteri ünvanı............ devir işlemlerinin yapılması hususunda gereğini emir ve müsaadelerinize arz ederiz.

Daha detaylı bilgiyi yetkili gümrük müşavirinize danışarak öğrenebilirsiniz.

İyi Çalışmalar,
Özgür M. TÜRKMEN

Logged
Ertann
Newbie
*
Mesaj Sayısı: 8


« Yanıtla #2 : Ocak 09, 2013, 11:34:46 ÖÖ »

Özgür bey çok teşekkürler
Bu işlem sırasında ithalat gümrük beyannamesi adımıza düzenlenmiş olacak değilmi?
Saygılar
Logged
NIYAZİ SOYDAN
Administrator
Hero Member
*****
Mesaj Sayısı: 930


« Yanıtla #3 : Ocak 09, 2013, 12:08:03 ÖS »

Gümrükte devir işleminde sizin ALICINIZ ithalatı yapacağından GB yi de o açtırıyor .Bu arada sanırım antrepoya aktarıp orada tutmanız gerekiğini de atlamıyorsunuzdur.
Bir de yazınızdan anladığım "Yurtdışı" müşterilerinize satacağınızdan bahsetmişsiniz ilk mesajınızda.O zaman Transit Beyannamesi açacak Gümrük müşaviriniz. Tabii Güm.Müşaviriniz vardır.Detayları onlarla da görüşerek teyitleşmeyi de unutmayın.
ama gümrükten direk Yurtdışına satışı olacak" deyip sonrasında "bu durmda ÖTV ve KDV ithalatçı firmaya ait olacak değilmi" diye sorduğunuzda işler biraz karışıyor. Yurt dışında mukim bir firmaya satanca Transit Beyanname açılcak ve bu durumda ne ÖTV ne KDV ödenmesi söz konusu olmayacak. ancak yurt içinde bir firmaya satılacak ise o zaman siz Devir işlemini yapıyorsunuz,o firma itthal edecekse bu malları o zaman kendisi tüm mükellefiyetleri yerine getirecektir(sizin ilginiz kalmayacak). Ancak bu devir işlemi için gümrük idaresi MAL BEDELİNİ ÖDEDİĞİNİZİ ispat etmenizi isteyecektir.
Logged
Ertann
Newbie
*
Mesaj Sayısı: 8


« Yanıtla #4 : Ocak 09, 2013, 12:39:30 ÖS »

Üstad teşekkürler
Biz yurtiçine direk satacağız
İthalat gümrük beyannamesi direk satacağımız yurtiçi müşterisine çıkacaksa biz malları hangi belge ile kayıtlarımıza alacağız (Yurtdışı firma faturası ile mi?)
Saygılar
Logged
NIYAZİ SOYDAN
Administrator
Hero Member
*****
Mesaj Sayısı: 930


« Yanıtla #5 : Ocak 09, 2013, 01:32:36 ÖS »

evet ve satarken keseceğiniz fatura ile de tabii çıkıiı olacak. aynen ihracattaki gibi (ama teslim çşekli CIF,Istanbul) yapacaksınız.
detyalrını faturayı önce örnek olarak(fotokopi üzerine) yapıp Güm. Müş gönderip uygun onayını alınca gerçeğini kesip gümrükçümüze verirsiniz.
Logged
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it