DIŞ TİCARET FORUMU
Ekim 21, 2019, 06:15:01 ÖS *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Sayın üyelerimiz forumumuzda yapılan bakım nedeni ile sınama maili göndermekteyiz. Teşekkür Ederiz.
 
   Ana Sayfa   Yardım Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: 3 TOP VE BATN BİR GEMİ  (Okunma Sayısı 3804 defa)
sarprofil
Sr. Member
****
Mesaj Sayısı: 342


« : Temmuz 12, 2013, 06:33:35 ÖÖ »

Yıllar önce kendisini kaybettik ama yazdığı kitaplar hâlâ iş dünyasında kendini geliştirmek isteyenlere ışık tutuyor.

Bir röportajında şu mealde bir şeyler söylemişti: "Biz iş adamları elinde üç top oynayan cambazlar gibiyiz. Bu topun iki tanesi lastik top, biri de camdan kristal bir toptur. Lastik toplar yere düşse de, tekrar yükselir ve bu topu yeniden tutabiliriz ama kristal top yere düştüğünde kırılır ve oyun biter."

Temsili işletme kârı

Lastik topun birisi işletmenin satışlarını diğeri de işletme kârını temsil ediyor. Üzeyir Garih diyor ki: "Eğer satışlar düşerse, bir süre sıkıntı çekersiniz ama daha sonra yükselir. Ekonomik krizlerde firmaların satışları düşer ama şirketi batırmaz, önemli olan, kristal topun yere düşmemesidir." Satışlara benzer şekilde, eğer işletmenin kârı düşerse veya zarar ederse, daha sonra tekrar kâra geçebilir.

Etrafımıza baktığımızda bir iki sene zarar edip, daha sonra kâra geçen çok fazla işletme görebiliyoruz. Örneğin şu an kâr patlaması yapan Türk Hava Yolları daha bir sene önce ara dönem bilançolarında zarar açıklamıştı. Bir başka ilginç örnek ise Dardanel şirketidir. Dardanel'in özvarlıkları negatiftir. Yani toplam varlıkları, borçlarını karşılayamamaktadır. Toplam 46.1 milyon TL varlığı var ama borçları 411 milyon TL seviyesinde olup, özvarlıkları eksi 366 milyon TL seviyesindedir. Nadiren kâr eden bu firmanın nasıl ayakta kaldığını tam olarak çözebilmiş değilim ama ne zaman bu yapıda bir firma görsem aklıma Üzeyir Garih'in üç topu gelir. "Demek ki henüz kristal topu yere düşürmemiş" derim.

Banka dikkatle izler

Biliyorum meraklandınız, nedir kristal top? Kristal top, bir firmanın nakit akışıdır. Yani bir firmaya giren nakit ile firmadan çıkan nakit olarak tanımlayabiliriz. Firmalar satış ve sonrasında tahsilat yaparlar. Satış ile tahsilat arasında önemli bir vade vardır. Tahsilat gelene kadar, firmanın yeni üretim yapmak için hammadde, ara madde vs. alması, işçilere para ödemesi, daha önce yaptığı alımların vadesi gelenleri ödemesi gibi birçok konuda harcaması vardır. Eğer bu ay elde edilecek tahsilat ile bu ayki ödemeler arasındaki fark negatif ise, bu fark (cari açık) genellikle bankalardan karşılanır. Banka sizi dikkatle izler. Eğer borcunuz cironuzun yüzde 35'ini geçerse kırmızı sinyal yanar ve banka artık size sıcak bakmaz. Daha önce verdiği kredileri garantiye almak için daha fazla teminat ister vs.

Ücret ödemesi gecikir

Nakit akışı bozulmaya başladığında, önce ücret ödemelerinde gecikmeler başlar. Firmanın ticari borç ödemeleri geciktirilir. Bankaya ödenecek faizlerde bile sıkıntı başlar ve başka bankalardan bulunan kredilerle faiz ödemeleri yapılır. Gemiyi ilk olarak bankalar terk etmeye çalışır. Bunu fark eden alacaklılar kapıya dayanır. Kimse bırakın nakit krediyi, zordaki firmaya ihtiyaç duyduğu hammaddeyi bile vermez. Bu da filmin sonu olur.

Şeker Piliç'in başına gelenler bunlardır. Yanlış finansal yönetim firmanın sonunu getirmiştir. Türkiye'de patronlar"ciro" der, başka bir şey demezler. Mantık düzdür. "Şu kadar yatırım yapalım, bu kadar ciro elde ederiz."Hâlbuki "nakit bütçesi" işin kalbidir. Patronların da finansal okuryazarlığının artırılmasına çok ihtiyaç var.

YAŞAR ERDİNÇ
Logged
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it