DIŞ TİCARET FORUMU
Ekim 21, 2019, 05:17:26 ÖS *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Sayın üyelerimiz forumumuzda yapılan bakım nedeni ile sınama maili göndermekteyiz. Teşekkür Ederiz.
 
   Ana Sayfa   Yardım Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Laboratuvar Analiz ve Raporlama Programı (LARA)  (Okunma Sayısı 2753 defa)
bulentbalyemez
Administrator
Hero Member
*****
Mesaj Sayısı: 3571


WWW
« : Mart 07, 2016, 08:39:06 ÖÖ »

Laboratuvar Analiz ve Raporlama Programı (LARA)


T.C.

GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI

Gümrükler Genel Müdürlüğü

Sayı : 17474625-705.01

Konu : LARA Programı

DAĞITIM YERLERİNEGümrük Laboratuvarlarındaki tahlil işlemlerinin kâğıtsız ortamda hızlı, kolay, eksiksiz yürütülmesine, arşivlenmesine, merkez ve taşradan takibine ve verilerin izlenmesine imkan veren, BİLGE sistemine entegre bir yazılım programının oluşturulması için yürütülen çalışmalar sonucunda “Laboratuvar Analiz ve Raporlama Programı” (LARA) hazırlanmış, test ve pilot uygulamalarının ardından kullanıma hazır hale getirilmiştir.

LARA vasıtasıyla, tescil edilmiş gümrük beyannamesi muhteviyatı eşyanın muayene memurunca tahlil edilmek üzere laboratuvara sevkinden itibaren tüm işlemler elektronik ortamda yürütülecektir. Böylece, altı gümrük laboratuvarı arasında bağlantı sağlanacak, daha önce yapılan analizler ve elde edilen sonuçlar görülebilecek, bu şekilde verilerin derlenmesi ve ulaşılabilir kılınmasıyla da işlem süreleri kısalacak ve değerlendirmeler yeknesaklaşacaktır.

Bu çerçevede;

1. LARA programı, 15.03.2016 tarihi itibari ile tüm Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlükleri tarafından kullanılmaya başlanacaktır.

2. Gümrük beyannamelerine ilişkin Laboratuvar analizine ihtiyaç hasıl olması durumunda, Muayene Memuru muayene ekranı altında yer alan laboratuvar işlemleri sekmesindeki bilgileri doldurarak tahlil talebi oluşturulacak ve yine bu alanda bulunan belge ekleme sekmesi kullanılarak taranan evrakların (fatura, beyanname, dekont, numune alma tutanağı gibi) BİLGEV2 sistemine eklenmesi sağlanacaktır.

3. LARA programına ilişkin "Lara Kullanıcı Kılavuzu", Gümrük ve Ticaret Bakanlığı portal sayfasının “Bilge İşlemleri” sekmesinde “Dokümantasyon” başlığı altında yer almaktadır.

(http://portal.gumruk.gov.tr/bilge/bilge-islemleri/detay )

4. İthalatçılar, ihracatçılar ve dolaylı temsilcilerinin laboratuvar analizine tabi tutulan eşyalarına ilişkin bilgileri web üzerinden takip edebilmeleri için, "LARA Beyanname Tahlil Sorgulama" adresi oluşturulmuştur. Söz konusu bilgileri, Gümrük Beyannamesinin 14 üncü ve 54 üncü hanelerinde kayıtlı bulunan kişiler görüntüleyebilecektir.

(https://uygulama.gtb.gov.tr/LaraTahlilSorgulama/Ekranlar/Index.aspx)

Bu itibarla Bölge Müdürlüğünüz bağlantısı idarelerce 15.03.2016 tarihi itibariyle LARA programının kullanımına sorunsuz bir şekilde başlanabilmesine yönelik tedbirlerin ivedilikle alınması ve konunun bizzat Bölge Müdürlüğünüzce takibi gerekmektedir.

Bilgi ve gereğini rica ederim.
Logged

Dışticaretteyaklaşımlar

Bülent BALYEMEZ
İstanbul Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü Öğretim Görevlisi

Güzeloba Mah. Kaplan-2 Sk. Yakup Dinç Sit. A.2
Blok Kat:7 No: 16
LARA - ANTALYA
www.disticaretyonetimi.com
Tel   :  0 242 349 27 17
Cep  :  0 532 332 32 99
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it