DIŞ TİCARET FORUMU
Aralık 12, 2019, 01:16:10 ÖS *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Sayın üyelerimiz forumumuzda yapılan bakım nedeni ile sınama maili göndermekteyiz. Teşekkür Ederiz.
 
   Ana Sayfa   Yardım Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: İKİNCİ EL TRANSİT MAKİNE İHRACATI İÇİN GEREKLİ BELGELER  (Okunma Sayısı 10209 defa)
bdenizli
Jr. Member
**
Mesaj Sayısı: 17


« : Ocak 07, 2015, 06:56:13 ÖÖ »

merhaba,

Yurtdışı şirketimizde bulunan iş makinalarını , başka bir ülkedeki yine kendi şirketimize Türkiye üzerinden göndermek istiyoruz  Makinaların A ülkesinden B ülkesine Türkiye üzerinden transit göndermek için , A ülkesinin keseceği fatura yeterli olur mu ? Fatura haricinde başka hangi belgelere ihtiyacımız olur ?
Logged
specialist
Sr. Member
****
Mesaj Sayısı: 175


« Yanıtla #1 : Ocak 07, 2015, 07:06:22 ÖÖ »

neden turkiye uzerinden onu merak ettim, ulasim acisindan mi avantajli ?
Logged
ozgurmuratturkmen
Global Moderator
Sr. Member
*****
Mesaj Sayısı: 305


« Yanıtla #2 : Ocak 09, 2015, 09:25:51 ÖÖ »

Bora Bey Merhaba,

Ben Türkiye üzerinden transit gönderiminden ziyade, o makine ekipmsnın Türkiye'deki ana şirket ile ilgili hukuki ve mali yapısını merak ediyorum açıkçası. Şöyle ki, o makine ekipman iş yaptığınız ülkedeki şirketinize  Türkiye'den mi gönderildi (milli/millileşmiş makine ekipman  ihracı) yoksa, üçüncü bir ülkeden ya da iş yaptığınız ülkeden mi satın aldınız ? Türkiye'den gönderildi ise, yurtdışı müteahhitlik hizmetleri kapsamında mı gönderdiniz yoksa kiralama yolu ile mi gönderdiniz ?
Yukarıdaki seçeneklerden hangisi ile bu işlem gerçekleşti? Bu makine-ekipmanın iş bitiminde (yurtdışındaki taahhüt işlerinizi tamamladığınızda) Türkiye'ye tekrar geri getirilmesi düşünülüyor mu?
Bu sorulara cevap verebilirseniz size faydalı bilgi vermeye çalışalım.

İyi Çalışmalar,
Özgür M.TÜRKMEN
Logged
bdenizli
Jr. Member
**
Mesaj Sayısı: 17


« Yanıtla #3 : Ocak 19, 2015, 09:47:56 ÖÖ »

Sayın specialist,

Evet doğrudur nakliye açısından daha avantajlı olacağını düşünüyoruz.

Ozgür Bey,

-Makinelerin çoğunluğu ihraç kayıtlı Türkiyeden alındı ve gönderildi.  Birkaç adet makinenin ihracatını satın aldığımız firmalar yine yaptı. Bir kısmını ise İtalya'dan satın aldık ve transit sevk ettirdik. Bir kısmı ise millileşmiş, tüm ithalat vergileri ödenmiş ikinci el makinelerdi, bunlarında ihracatını biz gerçekleştirdik.
-Yurtdışı müteahhitlik kapsamında gönderilmedi.
-Makineleri bulunduğu ülkeden , diğer ülkeye Türkiye üzerinden göndereceğiz ve proje bitiminde gönderdiğimiz ülkede satacağız. Tekrar TR getirilmeyecek.

Yukarıda bahsettiğim şekilde ihracatı yapılan makineleri gümrüklü alana getirerek transit göndermek istiyoruz. Ne tür evraklara ihtiyacımız olur ? Nasıl izinler almalıyız? Sadece kesilecek fatura ile transit yapabilir miyiz ? Bunun cevabını arıyoruz.
Saygılarımla,

Logged
ozgurmuratturkmen
Global Moderator
Sr. Member
*****
Mesaj Sayısı: 305


« Yanıtla #4 : Ocak 19, 2015, 10:47:39 ÖÖ »

Bora Bey Merhaba,

Belirttiğiniz tüm makine-ekipman kati ihrac ya da transit ticaret yoluyla gönderilmiş ve geri getirilmeyecek, bu net olarak anlaşıldı.  Bu durumda izlenecek prosedür ve hazırlanacak evraklar şu şekilde olabilir.
Satıcı : A ülkesindeki firmanız
Alıcı   : B ülkesindeki firmanız                 
Lojistik Organizasyon : Türkiye'deki merkez firma
Gerekli Evraklar : 1- Satış Faturası - Invoice (A ülkesindeki firmanızdan B ülkesindeki firmanız adına düzenlenecek.)
2- Çeki Listesi - Packing&Weight List (A ülkesindeki firmanızdan B ülkesindeki firmanız adına düzenlenecek)
3- Menşei Sert. Cert.of origin (A ülkesindeki firmanızdan B ülkesindeki firmanız adına düzenlenecek - B ülkesindeki  ithalat 
mevzuatına göre gerekli olup olmadığı konusunda bir araştırınız, eğer gerekli değilse düzenlemek için uğraşmanıza gerek olmayabilir, A ülkesine ilk ithal edilirken ki C/O lardan bir kopya gerekli olursa kullanırsınız.)
4- Taşıma Belgesi (CMR, B/L, Multimodal B/L vs..vs)... Bu evrağı biraz açıklayacağım...
Tüm malzemeyi Türkiye üzerinden transit göndereceğiniz için, Türkiye gümrüklü bölgeye gelen malzemelerin transit aktarma işlemlerinde yine bir gümrük prosedürü uygulanacaktır. Bunu da şöyle organize edebilirsniz..
Shipper : A ülkesindeki firmanız
Consignee : B ülkesindeki firmanız
Notify : Taşıyıcı firma (tüm nakliye organizasyonunuzu iyi, global bir forwarder firmaya taşere edersiniz. Bu firma A ülkesinden Türkiye'deki gümrüklü bölgeye kadar taşıma işlemini yerine getirir, taşıma belgesinde notify olarak yer aldığı için, Türkiye'deki transit işlemlerini Türkiye'deki merkez firmanın devreye girmesine gerek kalmadan kendi bünyesindeki personeli / gümrük müşaviri ile halleder ve B ülkesine olan taşıma aracına yükletip gönderir)... Taşıma belgesinde de "Goods are in transit to B ülkesi via Turkey" ibaresini de ekletirseniz iyi olur.

Yukarıdaki evraklar standart talep edilecek evraklardır. Bunun dışında, gidecek ekipmanın B ülkesindeki ithalat işlemleri için gerekli olabilecek ekstra dökümanlar olabilir. Bunları da B ülkesindeki firmanızın satınalma/lojistik işlemleri ile ilgilenen departmandaki arkadaşların sizi yönlendirmesi ile  düzenletirsiniz.
Türkiye'deki merkez firmanın bu durumda resmi olarak iş akışına dahil olmasına gerek kalmayacak, evrak kalabalığı ve diğer prosedürlerden de  kurtulacaksınız. Ama, bu tabii ki B ülkesinde işveren ile imzalanan konratta  Türkiye/merkez firmasının malzeme tedariğinde ya da başka prosedürler içinde yeralması gibi bir şartın olmaması halinde geçerlidir.

İyi Çalışmalar,
Özgür M.TÜRKMEN
 

 
                       
Logged
NIYAZİ SOYDAN
Administrator
Hero Member
*****
Mesaj Sayısı: 932


« Yanıtla #5 : Ocak 19, 2015, 11:05:42 ÖÖ »

Özgr Bey in detaylı açıklamalarından sonra Güm.müşaviriniz ile görüşün önce derim.
Satıcı A adına nakliyeci ile yapacağınız anlaşma A ülkesinden B ülkesine nakliyeyi kapsayacaksa ,yani tüm nakliyeyi aynı firma yapacaksa zaten Türkiyedeki firmanın devreye girmesi gerekmez.
Ama A ülkesinden (örn.Libya olsun) B ülkesine(örn.Azerbeycan olsun) kafar nakliyeyi üstlenecek firma olmaz yada çok pahalı olur da siz Türkiye firması olarak Türkiye gümrüklerine getirir oradan TRANSİT olarak B ülkesine aktarırız derseniz bu sefer;
A firması Türkiye Firmanız adına evrakları düzenleyip Türkiye liman,şehir,vs de malı teslim etmek üzere ilk nakliyeciye verir.
Mallar gümrüğe geldiğinde sizin sadece (güm.müşaviriniz aracılığı ile tabii) gümrüğe TRANSİT beyanname vermeniz gerekiyor(x) ve Türkiyeden B ülkesine götürecek nakliyesi de gümrükten alıp B ülkesine götürecek.
Doğrudan (A firması/ülkesinden B firma/ülkesine) göndermekle , devreye Türkiye firmasının girmesindeki tek fark , Türk firması aracı olursa Türkiyeden çıkması için TL resmi fatura kesecek ve muhakkak kâr gösterecek ama A firması direkt B firmasına gönderirse buna gerek olmayacak.
Ayrıca Türk gümrüklerine Türk firması adına getirecekseniz malları önceden bir Antrepo ile anlaşıp oraya çekin malları mümkünse olaki buradaki işlemler uzarsa gümrükte kalma süresi açısından pğroblem yaratabilir(güm.müş. danışın tekrar).
Logged
bdenizli
Jr. Member
**
Mesaj Sayısı: 17


« Yanıtla #6 : Ocak 29, 2015, 08:21:13 ÖÖ »

Özgür Bey ve Niyazi Bey,

Çok teşekkürler değerli bilgilendirmeleriniz için.
Saygılarımla,
Logged
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it