DIŞ TİCARET FORUMU
Aralık 13, 2018, 02:05:31 ÖS *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Sayın üyelerimiz forumumuzda yapılan bakım nedeni ile sınama maili göndermekteyiz. Teşekkür Ederiz.

Ana Sayfa   Yardım Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Konşimento  (Okunma Sayısı 1077 defa)
wraptolga
Full Member

« : Nisan 04, 2018, 10:38:39 ÖÖ »

Deniz yolu ile yapılan ihracatta; konşimentoyu müşteriye ihracatcı firma mı yoksa nakliyeci mi gönderir?
NIYAZİ SOYDAN
Global Moderator
Hero Member

« Yanıtla #1 : Nisan 04, 2018, 12:06:39 ÖS »

İhracatçı
bulentbalyemez
Administrator
Hero Member

« Yanıtla #2 : Nisan 08, 2018, 09:40:32 ÖÖ »

Kesinlikle ihracatçı. ..
Nakliyeci bastırdığı konişmentoyu ancak sizin talimatınız ile taşıyıp alıcıya teslim edebilir.

Dışticaretteyaklaşımlar

Bülent BALYEMEZ
İstanbul Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü Öğretim Görevlisi

Güzeloba Mah. Kaplan-2 Sk. Yakup Dinç Sit. A.2
Blok Kat:7 No: 16
LARA - ANTALYA
www.disticaretyonetimi.com
Tel   :  0 242 349 27 17
Cep  :  0 532 332 32 99
NIYAZİ SOYDAN
Global Moderator
Hero Member

« Yanıtla #3 : Nisan 08, 2018, 01:03:26 ÖS »

Nakliyeci, BL bedelini gonderenden tahsil eder. Alıcıya acentasi tahsil ederek teslim etse dahi nasıl tahsil eder,? Odeyin alıp gönderin diğer evraklarla alıcıya.
Orhan Veli KOYUNCUOGLU
Global Moderator
Sr. Member

« Yanıtla #4 : Nisan 12, 2018, 02:38:29 ÖS »

FOB .................... YÜKLEMELERDE NASIL OLUR ?

DENİZ NAVLUNU İTHALATÇI ÖDÜYOR , İHRACATÇI SADECE LİMAN MASRAFLARINI ÖDÜYOR ,

SORU 1:  FOB YÜKLEMELER DE KONSİMENTO MASRAFINI KİM ÖDER ?   Şaşırmış Şaşırmış Gülümseme
SORU 2: FOB YÜKLEMELER DE KONSİMONTOYU İHRACATCIMI YOKSA NAKLİYECİ Mİ GÖNDERİR ?  Şaşırmış  Şaşırmış Kahkaha

Saygılarımla / Best Regards,
Orhan Veli KOYUNCUOGLU
ozgurmuratturkmen
Global Moderator
Sr. Member

« Yanıtla #5 : Nisan 16, 2018, 10:29:45 ÖÖ »

Orhan Bey Merhaba,

Aslında bu sorunun bana göre net bir cevabı yok. Her 2 taraf da olabilir. Ben de -uygulama da çoğunlukla olduğu gibi - Bülent Bey ve Niyazi Bey'in söylediklerine taraftarım. Bence asıl soru şu ?? Riskimi en aza indirmek için ne yapmalıyım Ney?

Mesela ben ithalatçı olarak yukarıda taraftar olduğum durumun tersi olan durumu bizzat kullandım. Almanya'dan bir malzemeyi exw teslim şekli ile satıcının fabrikasından/deposundan aldırdım(sağolsun konteynere yüklemeyi yaptılar...) iç nakliye ile limana getirttim, gemiye yüklettim, ihracat işlemleri ile ve atr onayı ile bizzat nakliyecim ilgilendi. b/l parasını da ben ödedim, satıcıdan tek kuruş para çıkmadı ve tüm evrakları da nakliyecimden aldım, çünkü firma daha önceden alışveriş yaptığımız, güvenilir ve bu tip malzemede dünyada en iyi üreticilerden biriydi. %30 avans ödemesi yapılmıştı, malı yükledi ve tüm evrakları (fatura, paket listesi ve teknik dökümanlar vs..) nakliyecime teslim etti, bakiye parası da  1 ay sonra ödendi... Satıcı da alıcı da birbirine güveniyor... :-)
Ama durum her zaman böyle değil tabii ki.. hatta genelde hiç değil...

Sizin sorunuzun cevabı aslında biraz uzun, çünkü farklı dinamikler işin içine giriyor. ? Ödeme şekli nedir? Akreditifli bir işlem mi? Alıcı/satıcı arasında bu tip masraf ile ilgili kontrat ta bir madde var mı ? Satıcı ile nakliye firması/acenta arasında bu tip bir masraf ile ilgili yazılı bir mutabakat var mı? Hiçbirimizin okumadığı ama karınca duası ile yazılan şu konişmentonun arkasında neler yazıyor Ney

Saygılarımla,
Özgür M.TÜRKMEN

Sayfa: [1]
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it