DIŞ TİCARET FORUMU
Mayıs 23, 2018, 08:16:00 ÖÖ *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Sayın üyelerimiz forumumuzda yapılan bakım nedeni ile sınama maili göndermekteyiz. Teşekkür Ederiz.

Ana Sayfa   Yardım Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Akreditif ile ilgili  (Okunma Sayısı 144 defa)
YOUNGTRADER
Newbie
*

« : Nisan 24, 2018, 09:48:43 ÖÖ »

Merhaba arkadaşlar benim şöyle bir sorum olacak; 
Şirketimizde diğer çalışanlarla yaptığımız istişarelerde müşteri kötü niyetli ise mal bedelini ödemeyebilir deniyor. Eğer bir müşteri kötü niyetli ve kasıtlı rezerv bulunmasını istemiş ve bulmuş ve akreditif şartlarına göre 50 usd her rezerv başına total rakamdan indirilmiş buraya kadar zaman zaman karşılaştığımız senaryo.
Atıyorum bu rezerv maddesi  10rezerv*50 usd total rakamdan 500 usd indirip 10bin usd- 500 usd = 9500 usd
-9500 usd ödeyip bu rezervli ithalatı iştira ederek tamamlama yükümlülüğü var mıdır ?
-Malları teslim almayı rezervli vesaikten dolayı reddetme durumu var mıdır ? (tüm ürün sözleşmeye uygun gönderilmiş varsayarsak)
-yoksa 10 maddelik rezerv bulunduğu için 9500 usd'yi ödemeden evrakları teslim alıp ithalatını tamamlama gibi bir hakka sahip midir ? 
Karşılaşılması muhtemel sorunlar ve sürekli altı boş bilgiler ile öğrenmek zorunda olduğum için bu tip durumlarda almamız gerek tedbirler için önemli olduğunu düşünüyorum ve sitede ki her konuyu elimden geldiğince okuyup tecrübe edinmeye çalışıyorum gerçekten çok faydalı bir platform olmuş, emeği geçen herkese teşekkürler.
YOUNGTRADER
Newbie
*

« Yanıtla #1 : Nisan 24, 2018, 10:10:30 ÖÖ »

Diğer bir merak ettiğim soruda;
Kabul edilmiş akreditifli anlaşmanın ödemesi yapılabilmesi için teyitsiz bir akreditif için; banka mal bedelini önce applicanttan isteyip transfer üst yazısına istinaden ithalat evrakları applicata verip mal bedelini de lehtara mi gönderir. Yoksa uygun ibraz sonucunda banka direkt olarak mal bedelini applicant adına lehtara gönderip daha sonra applicant ile banka kendi arasında ki alacak borç hesabını mı düzeltir ?
NIYAZİ SOYDAN
Global Moderator
Hero Member

« Yanıtla #2 : Nisan 24, 2018, 02:16:16 ÖS »

Rezerv konusu masraflar ithalatcinin değil  bankanın lehinedir, alıcı 10.000 öder bankaya ,  banka rezerv/diğer komisyon vs düşüp kalanı gönderir ihracatçıya . Rezervi kabul etmeyebilir ithalatçı. Satıcı rezerv olabilecek maddelerin baştan duzelttirmeli ve sonra da uygun evrak hazirlayabilmelidir. Ayrıca teyitsiz akr. de da evraklarını bankasina inceletmeli , masrafindan kaçmamali ki bankasınniny Rezerv ancak evrakları tespit edip duzelttirebilmeli.
NIYAZİ SOYDAN
Global Moderator
Hero Member

« Yanıtla #3 : Nisan 24, 2018, 02:28:10 ÖS »

Rezervsiz vesaik ibraz edilen herhangi bir tür akreditifte amir banka  parayı tahsil edip edemedigine bakmaksızın akr. Bedelini vadesinde / görüldüğünde öder, parayı tahsil edip edememesi kendi sorunudur.
YOUNGTRADER
Newbie
*

« Yanıtla #4 : Nisan 24, 2018, 04:48:55 ÖS »

Yanıtınız için teşekkürler Niyazi Bey.
nry_yldz
Newbie
*

« Yanıtla #5 : Mayıs 16, 2018, 09:28:54 ÖÖ »

Merhabalar,
Öncelikle sitenizden çok faydalandığımı bildirmek isterim.Emeğinize sağlık.
İlk defa mesaj yazacağım için ve nereye yazmam gerektiğini bilemediğimden bu konu içerisine yazıyorum kusura bakmayın.

Benim yüksek tutarlı bir Libya akreditifim söz konusu. Daha önce sürekli çalıştığımız bir firma ve bugüne kadar ödeme konusunda sorun çıkarmadı. Ama bu sefer ki sipariş 300.000,00 usd tutarında olduğundan biraz diken üstündeyim açıkçası. LC teyidsiz , söz konusu ülke Libya olduğundan bu teyitsiz akreditifle ilgili dezavantajlar neler olabilir ? Kendimi güvence altına almak için ne yapabilirim?

Konu ile ilgili yardımlarınızı rica ederim.
NIYAZİ SOYDAN
Global Moderator
Hero Member

« Yanıtla #6 : Mayıs 16, 2018, 12:29:38 ÖS »

teyitli olması için ısrar edin ve "teyidin" yada "akreditifin açılışının" 1. sınıf bir Avrupa bankasından olmasını isteyin. Ama müşteri ile görüşmeden banka(lar)ınızdan konuyu araştırın, güvendikleri Libya bankası var mı? var ise o bankadan açılmasını talep edin tabii size OK veren bankanıza.
Sonuçta teyitsiz olması sadece muhatabınızın yalnız Amir banka olduğu ve amir bankanın da uygun evrak ibrazı ile ödeme yapmaya mecbur olduğudur.
Teyitsiz akr. açılıp evrak ibraz ettiğinizde bankanızdan evrakları (masrafı karşılığı) inceleyip sonra (uygun bulunduğunda) göndermelerini talep edin ki Amir bankanın kötü niyetli davranıp rezerv uydurma olasılığında bankanız siz koruyabilsin.
Ayrıca önceden akreditifin draftını(kopyasını) göndermelerini isteyin ama gelecek akreditif muhakkak ilave abuk subuk şartlar içerebilir ki gelir gelmez
inceleyip gerekirse değişiklik isteyin ve ancak ondan sonra işleme alacağınızı belirtin.
Ödemelerde sorun çıkmaması iyi ama (ne kadardı $.10-20 bin?) genelde sorun olacaksa Akreditif ÖDEMEMEK için iyi bir neden olmaz mesela Vesaik yada Mal mukabili isteselerdi ödenmeme ihtimal yükselirdi, akreditifte uygun vesaik ibrazında ne Amir ne de Amir banka kıvırabilir ki Konşimentoyu zaten Amir banka üzerine yapacağınızdan eh enfazla bir kaç bin dolar daha nakliye ücretine katlanıp mallarınızı geri getirirsiniz. Ayrıca Nakliyeciniz ile daha baştan konuşup(yazılı) Konşimentoyu Banka cirolu olarak getirseler bile Istanbul acentasından izin istesinler ki siz zaten önceden paranızı alırsanız(yada vadelide uygunluk onayı Amir bankadan gelir gelmez) hemen Nakliyeciye uygunluk talimatınızı bekletmeden vermelisiniz ki Nakliye süresi ile evrakların ibraz ve kontrolü ile amir bankaya gidişi hemen hemen aynı sürede olacaktır.
NOT.Yeni konu için, önce ana konuyu seçin (örn.İhracat) ,açılan sayfada üst sağda YENİ KONU sekmesini tıklayıp yeni konuyu açın ki "bu konuya cevap vermiştim zaten deyip bakmadan geçilmesin"
Sayfa: [1]
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it