Dış Ticaret Forum
May 31, 2016, 10:50:02 PM *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Sayın üyelerimiz forumumuzda yapılan bakım nedeni ile sınama maili göndermekteyiz. Teşekkür Ederiz.
 
   Home   Help Login Register  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Dahilde işleme izni - kati ithalat  (Read 4909 times)
selcevahir
Newbie
*
Posts: 6


« on: October 16, 2007, 09:24:54 AM »

2006/12 Madde 14 D kapsamında tamir amaçlı geçici ithal edilen eşya, süresi içersinde tamir edilememiş, ayrıca firma tesislerinde tamir edilemeyeceği anlaşılmıştır. Eşya sahibi firma; eşyayı geri istememekte ve bizim tasarrufumuza bırakmaktadır. Bu safhada kati ithalat işlemini nasıl yapabiliriz? Eşyayı yurtdışı etmeden hurdaya ayırma ..vs imkanımız var mı?
teşekkürler ...
Logged
tarike
Jr. Member
**
Posts: 14


« Reply #1 on: May 02, 2008, 05:04:55 PM »


Merhaba ,

Konunun üzerinden oldukça zaman geçmiş , siz muhtemelen sorununuzu halletmişsinizdir fakat benzer durumda kalan arkadaşlar olabilir diye cevap yazmak istedim.

Bu durumda yapılabilecek iki şey vardır. Ya eşyayı gümrüğe terk edersiniz ki bu durumda tasfiyeye kalacağı için , imha masrafı vb. bir takım masraflar çıkacaktır. Yada eşyayı yine duruma göre gümrüğe teslim ettikten sonra ( eğer makine ise işyerinizde ayniyat tesbiti yaptırdıktan sonra ) vergilerinide yatırarak yeniden ithal edersiniz. Bu arada yeniden ithal sırasında , ithalata ait her türlü mevzuat ( tse , gözetim , kullanılmış eşya ithal izni vb. ) uygulanır.

Tasfiyeye bırakmak kolay bir çözümmüş gibi görünse dahi , her iki alternatif için masrafları hesaplamadan bir karar almamanızı önerim.

İyi Çalışmalar..
Logged
Sabahattin
Full Member
***
Posts: 23


« Reply #2 on: August 15, 2008, 01:21:24 PM »

Arkadaşlar böyle durumlarda çevre açısından lütfen biraz daha duyarlı olalım, şimdi gönderici firma bu malı geri istemiyor çünkü geri gitse kullanmadığı için çöpe atacak ve kendi ülkesinde çevre kirliliği yaratacak, bunu bilinçli yapanlar var Türkiyeyi çöplük olarak gören ülkeler maalesef var, bunların önüne geçmek için sadece yasaklar yetmiyor bilinçsiz para hırsı bürümüş insanlar bu yasağı bir şekilde deliyor, bu ülke bizim önce bizim sahip çıkmamız gerekiyor.

Saygılarımla
Logged

Sabahattin SAYIN
CAGLAR KESKEK
Full Member
***
Posts: 27


WWW
« Reply #3 on: August 28, 2008, 03:19:45 PM »

bir eşyayı  2006/12 14 D kapsamında Tamir amaçlı ithal ettiyseniz o eşya büyük ihtimalle kullanılmıştır.kullanılmış bir eşyayı ithalat rejimi 7.maddesine göre izinsiz ithal etmek yasaktır .Dikkatli olun basit bir işlem sizi mahkemelik  yapmasın Smiley

çağlar
Logged

Mevzu bahis vatansa gerisi teferruattır
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.2 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC Valid XHTML 1.0! Valid CSS!

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it