DIŞ TİCARET FORUMU
Mayıs 21, 2019, 08:42:19 ÖÖ *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Sayın üyelerimiz forumumuzda yapılan bakım nedeni ile sınama maili göndermekteyiz. Teşekkür Ederiz.

Ana Sayfa   Yardım Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: LC NUMUNE GONDERIMI LC IZIN VERIYOR -FATURADA NASIL BELIRTILIR  (Okunma Sayısı 589 defa)
Serhad.nn
Newbie
*

« : Şubat 13, 2019, 04:13:01 ÖS »

Merhabalar arkadaslar konu hakkında 32.sayfaya kadar baktım ancak cevap bulamadım-yada gozumden kacmıs olabılır .
Numune yollayacagız plaka mermerler ile, Numune de mermer

1-Paket lıstesınde , bl ve commercial inv , mensee'de detayları ıle numuneyı belırtecegım ,
invoice'da ise 45'de yazılı malzemelerın altına bır satır daha ekleyıp marble sample'i eklemek.

EMPERADOR  MARBLE SLABS 2CM POLISHED  675M2  US 34.00        US  22950
MARMARA  BIANCO LIGHT MARBLE SLABS  2CM POLISH ED 225M2 US 30,00    US 6750
MARBLE SAMPLE  5M2  US 30  US 150
TOTAL  29850
DISCOUNT  US 150
GRAND TOTAL US 29700

2- Marble sample tanımı yerine lc'de gecen bir mal tanımı da yazabılırım ;
3-1.secenekte ki bir indirim soz konusu olmadan - bu secenek Mr.Old man'in onerisidir aynı zamanda
EMPERADOR  MARBLE SLABS 2CM POLISHED  675M2  US 34.00        US  22950
MARMARA  BIANCO LIGHT MARBLE SLABS  2CM POLISH ED 225M2 US 30,00    US 6750
SUB TOTAL 29700 US
MARBLE SAMPLE  5M2  US 150
SUB TOTAL 150 US
TOTAL AMOUNT   29850

4- ucp ve isbp'nin hangi maddelerinden yararlanabilirim numune konusunda

Yardımlarınız için tesekkurederim şimdiden

not: 47a ilk satıra takılmayın lutfen sildiremedim bu gereksiz ayrıntıyı bi turlu bu sekılde devam.

Lc Metnı ;
45 :
+  TERMS OF PRICE  :  CFR BUSAN PORT, KOREA
+  COUNTRY OF ORIGIN  :  TURKEY
COMMODITY  DESCRIPTION     QUANTITY        UNIT PRICE         AMOUNT EMPERADOR  MARBLE SLABS 2CM POLISHED  675M2  US 34.00
MARMARA  BIANCO LIGHT MARBLE SLABS  2CM POLISH ED 225M2 US 30,00
TOTAL US 29,700.00
:4 7A: Additional  Conditlons
MADE iN  TURKEY  SHOULD  BE STAMPED ON All PIECES  OF MARBLE .FREE SAMPLES  ARE ACCEPTABLE
HOUSE B/L  IS  ACCEPTABLE
+  10 PCT MORE OR 10  PCT LESS i N QUANTITY  AND AMOUNT ACCEPTABLE

Serhat Nur
Orhan Veli KOYUNCUOGLU
Global Moderator
Sr. Member

« Yanıtla #1 : Şubat 13, 2019, 05:41:01 ÖS »

slm Serhat bey ,

1. Tüm evraklarda mal tanımları L/C de belirtilen şekilde olacak ,

2 Tüm evraklarda sample L/C de yazılı şekilde olacak , beyanname 2nci satırda numune üründür , bedeli tahsil edilmemiştir diye açıklama olacak , ayrıca E-fatura da bunu belirteceksin , numune bedeli e-fatura ve invoice belirtilecek ancak ara toplamdan sonra numune bedeli iskonto ile düşülerek fatura genel toplamı 29.700 USD olacak , beyannamedeki bu şekilde olacak ,

3. Faturanda tahsil etmediğin numune nin bedeli sadece istatistiki kıymet olarak bildirilecek , iskontoda ise toplam tutardan düşecek ,

4. Görünürde bir sıkıntı yok , sormak istediğin başka bir şey varsa çekinmeden sorabilirsin , aklına yatmayan varsa lütfen belirt , üstad Niyazi bey L/C yi daha iyi inceler , o varken yorum belirtmek haddime değil ,

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Şubat 13, 2019, 05:49:47 ÖS Gönderen: Orhan Veli KOYUNCUOGLU » Logged

Saygılarımla / Best Regards,
Orhan Veli KOYUNCUOGLU
Serhad.nn
Newbie
*

« Yanıtla #2 : Şubat 13, 2019, 06:06:03 ÖS »

Merhaba Orhan Bey ,
Yanıtınız için tesekkurederim ,
aslında forumu uzun zamandır karıstırıyorum ama bir turlu uye olamamıstım(benim hatam) , neyse bende sıkca takıp edecegım artık ,

1-Mal tanımı lc'ye uygun olsun dedınız kastettıgınız"Free samples" mıdır?
Bu durumda mal tanımının yanında free of charge'ı vesaıklerde belırtmıyorum/discount yapacagım ıcın
Ayrıca sanırım lc'deki tanımdan baska bır tanım yapmakta sıkıntılı -bir arkadasımız 2 sefer rezerve gırmıs bendekı durumda -sample'ın yanına aynı lc'deki gibi for custom purposes only yazdıgı ıcın /bendekı free of charge'da aynı anlama gelebılır sanırım .Neyse Bu durumda  Free samples(lc'deki tanım) yazıp 30 usd /m2 yazıp ardındanda discount ile dusecegım.

2-Peki Discount'u  gostermek sizce rezerve sokabilir mi?

Serhat Nur
Orhan Veli KOYUNCUOGLU
Global Moderator
Sr. Member

« Yanıtla #3 : Şubat 13, 2019, 06:33:23 ÖS »

slm Serhat bey ,

L/C nin en sonunda adet ve tutarda +/- %10 kabul edilir diye ibare var  ,

doğru anladıysam , L/C de 47/A da numune ürün yok , L/C açıldıktan sonra müşterin bedelsiz numune ürün gönder dedi ,

numune yazdığın zaman ürün mal tanımını belirttiğinde banka incelerken diyecek ki bu tanım yok   Gülümseme, ama sondaki numune ürün kabul seçeneği seni kurtarır ,Niyazi bey de baksa daha iyi olur ,onun yorumunu da görelim bence

Benim şahsi görüşüm , numune ürünü eklediğinde ara toplam dan sonra iskonto ile düşersen , L/C deki toplam tutar a ulaşırsın , numune olarak belirttiğin ve iskonto ile bedelini almadığın içinde müşterin sorun çıkarmaz , TR deki bankandaki kambiyo uzmanına anlatırken biraz başın ağrır ,  Gülümseme

« Son Düzenleme: Şubat 13, 2019, 06:35:05 ÖS Gönderen: Orhan Veli KOYUNCUOGLU » Logged

Orhan Veli KOYUNCUOGLU
NIYAZİ SOYDAN
Administrator
Hero Member

« Yanıtla #4 : Şubat 13, 2019, 07:24:58 ÖS »

Öncelikle şunu netleştirelim, sample malzemeyi ayrı gönderecekmiş gibi anlıyorum,yanılmışımdır umarım!!!
Lc leri full görmeden tavsiye vermek kolay değil çünki doğru da değil ama şartlara göre hareket ediyoruz .
Orhan Bey in 4 noluaçıklamasındaki son dediğini pek dikkate alma Gülümseme sağolasın Orhancığım.
Ayrı göndermen, kısmi yüklemeye müsaade edilse bile LC de korkunç pahalı olacaktır ,gerekte yok.
Bence (ne yazıştığınızı bilemiyorum ama) LC de ne yazıyorsa aynen yaz evraklara "Marble Sample" o kadar,diğer ürünlerin adı da olmaz ne Emparador ne M.Bianco ... . Ayrıca 150$ ın sample ın bedelinden düşeceği diye bir şart yok LC de. Sadece 3 kalem malı yaz tutarlarını da karşılarına yaz (Gümrüpe vereceğin resmi fatura da dahil -Güm Müş ile de teyitleş önceden) , sub total $29.850 al ,sonra yap iskontonu Grand total a da 29 700$ yaz aynen LC deki gibi. NOT.İskontalar ile iligili pek bir şey bulamazsın , normal teammüllerdir iskonto yapmak.NOT.EN ALTA BKNZ.
şimdi ,senin 1 de Inv. haricinde 3 kalem olarak belirt yukardaki (LC deki) gibi.  BL de zaten üç kalemide belirteceksin,Menşe de de. Yalnız Invoice 45 deki malzemelerin altına bir satır daha açacağım diyorsun da LC de 2 satır değilki istenen malzemeler,zaten 3 kalem var Örnek de dahil ( zaten gönderdiğin malzemeden mi istediler örnek? yoksa başka malzemelerin örneklerini mi görmek istiyorlar? Örnekleri ona göre hazırla, isim veya kodlarını örnek parçalara yazın arkalı önlü(silinebilecek şekilde tabi) ki ,ilerde sipariş verirlerse nasıl belirleyecekler ? yada göndereceğin örnek malzemenin resimlerini çekip (asılları ile fazla fark yoksa) kod ve/veya isimlendirir, örneklerin sadece arkalarına yazarsınız .
47A yı sildiremedim diye levhalara (arkalarına herhalde ) istenen  MADE IN TURKEY i yazmamazlık etme hatta çok düzgün bir şekilde yazdırın bu ifadeleri (hatta rahat çıkacak gibiyse sorun alıcıya Ön tarafa mı Arka tarafa mı basalım diye? demekki orada Türk malı mermer tutuluyor ve bizim de gurula yazmamız lazım (Ya arkaya bir şablon ile çıkacak yada çıkmayacak boya ile) yada çıkacak boya ile ön yüzüne (ki parlatılacak olduğu için sanıyorum ön tarafa, çıkan yada çıkmayan istenmez).
3. örneğini de unut. Ben böyle bir şey demedim yoksa başka biri mi MR.Old Man Göz kırpan
NOT.neyin 32. sayfasına kadar baktın?
İkinci yazın;
1. ciye cevap AMAN HA LC de FREE SAMPLES diye bir mal tanımı yok,değil mi? free of charge yada for custom purposes Akr ile ilintisi olmadan yurt dışına örnek gönderirken yazılır,Akr. talep edilen malzemeler içinde ise MARBLE SAMPLE var her ne kadar 47 a da yazsa da FREE SAMPLE yok, hiç kafa karıştırmayın,elin Korelisi rezerv koyarsa uğraşır durusunuz.
Bu kısmı unut,aşağıda doğrusunu anlayıp doğru cevabı verdim.
Bu arada 47 A 'da HOUSE b/l ACCEPTABLE da sizin lehinize. Son yükleme tarihi ile sıkıntınız olursa Acentadan konteynerları teslim edince bu tip (teslim alındı) Konşimento alıp bankaya ibraz edersiniz.
NOT. GALİBA şimdi ancak anladım 1 deki lafı ; 150$ ı sen örnek olarak yazdın,orjinal LC de iki kalem mal var  toplam 29.700 lük. Sen sadece FREE MARBLE SAMPLES  yada MARBLE SAMPLES yazıp herhangi bir ücret belirtmeden FREE yazıp ara ve son toplam 29.700 olarak göstereceksin Org Invoice da. PL ve CO da ve BL de de sadece Marble  SAMPLES yazacaksın. Ancak gümrükçüne vereceğin Resmi faturada 5 m2 / unit price 30USD toplam 150 usd gösterip ,sonra aynı tutarı iskonto ederek toplam tutarı yine 29.700 yada LC nin elverdiği ölçüde +/- olan tutar neyse o olacak.Bu gümrük için geçerli ancak banka ve alıcı firma için değil.
Invoice vs de herhangi bir tutar göstermeden FREE yazacak bankaya vereceksin.  Invoice 'a Custom Purpose vb birşey yazılmayacak sadece MARBLE SAMPLES yazıp brim fiyata birşey yazmadan tutar kısmına FREE yazmak yetecektir.
Yine de örnekleri excel formatında mail ile gönderirsen kontrol etmeye çalışırız.
Serhad.nn
Newbie
*

« Yanıtla #5 : Şubat 13, 2019, 08:38:10 ÖS »

Niyazi Bey maili attım size az evvel  , Hepinize tekrar tekrar tesekkurediyorum insallah bas agrıtmıyorumdur ,

Malzemelerin bugun yuklemesini limanda yaptık , yarın beyanı acarız 17:00'a kadar surem var ,

Alıntı
şimdi ,senin 1 de Inv. haricinde 3 kalem olarak belirt yukardaki (LC deki) gibi.  BL de zaten üç kalemide belirteceksin,Menşe de de. Yalnız Invoice 45 deki malzemelerin altına bir satır daha açacağım diyorsun da LC de 2 satır değilki istenen malzemeler,zaten 3 kalem var Örnek de dahil ( zaten gönderdiğin malzemeden mi istediler örnek? yoksa başka malzemelerin örneklerini mi görmek istiyorlar? Örnekleri ona göre hazırla, isim veya kodlarını örnek parçalara yazın arkalı önlü(silinebilecek şekilde tabi) ki ,ilerde sipariş verirlerse nasıl belirleyecekler ? yada göndereceğin örnek malzemenin resimlerini çekip (asılları ile fazla fark yoksa) kod ve/veya isimlendirir, örneklerin sadece arkalarına yazarsınız .

Numune  mermer numunesidir  -kucuk 40*40cm bir kasa ile arka taraftakı bir bandıla sabitlettirdim onun bir parcası gıbı duruyor.
Mermer'de bir malzemeye o kadar cok isim veriyoruz ki-her ulkede farklı - o yuzden musterının gonderdıgı resme gore seleksiyon yapıyoruz/malı anlıyoruz Gülümseme

Alıntı
47A yı sildiremedim diye levhalara (arkalarına herhalde ) istenen  MADE IN TURKEY i yazmamazlık etme hatta çok düzgün bir şekilde yazdırın bu ifadeleri (hatta rahat çıkacak gibiyse sorun alıcıya Ön tarafa mı Arka tarafa mı basalım diye? demekki orada Türk malı mermer tutuluyor ve bizim de gurula yazmamız lazım (Ya arkaya bir şablon ile çıkacak yada çıkmayacak boya ile) yada çıkacak boya ile ön yüzüne (ki parlatılacak olduğu için sanıyorum ön tarafa, çıkan yada çıkmayan istenmez).

bu kısım tamamdır . Ama mailimi aldıgınızı varsayarak 46a inspection certf. issued by applicant kısmını da acıklayayım - bızımkılerın bu musterıyle mısırda sorunsuz yaptıgı bırseymıs - bız yukleme+malzeme resımlerını yolluyoruz - musterıde bu sayede -eger onay verırse bize bu evragı yolluyor -iptal edilmesini istedim amir'in insafına kaldıgımız ıcın ama satıs ve muduru amir'e guvenıyor standardmıs (orjinalini talep edecegım /en az bir orjinal sunulması sartından)

Alıntı
3. örneğini de unut. Ben böyle bir şey demedim yoksa başka biri mi MR.Old Man Göz kırpan
NOT.neyin 32. sayfasına kadar baktın?
Forumun uzun zamandır takipçisi olmama ragmen baglanamadım -uye olamadım . baska ısımle olmaya calıstıgımde maıl kullanılıyor dıyordu -sıfremı unuttum kısmında da maıl gelmıyordu ama benım hatammıs cozdum.
ihracat bolumunde 32.sayfaya kadar yer alan Tum mesajlara gozattım bu numune olayı ıcın -tabı bol bol da favorılere aldım bazı konuları
Mr.Oldman nickli sanırım çinli birisi var lc uzerıne blogu olan google arastırmalarımda lc ve sample kelımesınde bulabıldıgım sayılı yazılardandı kendısıne maıl attım artık nasıl yapacaz bu ısı dıye Gülümseme

Alıntı
NOT. GALİBA şimdi ancak anladım 1 deki lafı ; 150$ ı sen örnek olarak yazdın,orjinal LC de iki kalem mal var  toplam 29.700 lük. Sen sadece FREE MARBLE SAMPLES  yada MARBLE SAMPLES yazıp herhangi bir ücret belirtmeden FREE yazıp ara ve son toplam 29.700 olarak göstereceksin Org Invoice da. PL ve CO da ve BL de de sadece Marble  SAMPLES yazacaksın. Ancak gümrükçüne vereceğin Resmi faturada 5 m2 / unit price 30USD toplam 150 usd gösterip ,sonra aynı tutarı iskonto ederek toplam tutarı yine 29.700 yada LC nin elverdiği ölçüde +/- olan tutar neyse o olacak.Bu gümrük için geçerli ancak banka ve alıcı firma için değil.
Invoice vs de herhangi bir tutar göstermeden FREE yazacak bankaya vereceksin.  Invoice 'a Custom Purpose vb birşey yazılmayacak sadece MARBLE SAMPLES yazıp brim fiyata birşey yazmadan tutar kısmına FREE yazmak yetecektir.
Yine de örnekleri excel formatında mail ile gönderirsen kontrol etmeye çalışırız.
*150 usd evet ornekti Orhan Bey'e hitaben yazdıgım
 *lc 45a'da sadece 2 mal tanımı var ,
* 47a'da Free samples are acceptable var lc'de (bu da 3.mal satırım olacak commercial'de  "marble samples " olarak
*commercialde amount'a FREE yazarsam karsı tarafın gumrugunde sorun cıkmaz mı? Bu bolumu anlamadım Niyazi Bey  Utandım

« Son Düzenleme: Şubat 13, 2019, 08:40:59 ÖS Gönderen: Serhad.nn » Logged

Serhat Nur
Orhan Veli KOYUNCUOGLU
Global Moderator
Sr. Member

« Yanıtla #6 : Şubat 14, 2019, 08:57:59 ÖÖ »

*150 usd evet ornekti Orhan Bey'e hitaben yazdıgım
 *lc 45a'da sadece 2 mal tanımı var ,
* 47a'da Free samples are acceptable var lc'de (bu da 3.mal satırım olacak commercial'de  "marble samples " olarak
*commercialde amount'a FREE yazarsam karsı tarafın gumrugunde sorun cıkmaz mı? Bu bolumu anlamadım Niyazi Bey  Utandım

[/quote]

Slm Serhat ,

1-Free yazarak bedel sıfır gibi gösterirsen , Güney Kore gümrüğünde sıkıntı çıkar , dediğim gibi Commercial Invoice tüm ürünler + numune dahil bedelleri göster , ara toplam al , ara toplamdan numune bedelini düş , genel toplamda da göster ,
2- Pack List inde bir şey gözüme çarptı , kaç konteyner yüklersen yükle , genel bir toplam olmalı ,faturaya konu olan toplam birimler ,adetler , net weight - gross weight açık olarak görülmeli , formülasyon yaptığında da hata yapmana engel olur ,
3- Menşei sen niye düzenliyorsun ? gümrükçün halletse ya, Euro-1 , Menşei bunları gümrükçüne devret artık ,

4- Tr Faturayı eski usul kağıt fatura olarak kesiyorsun , bunu muhaseben le konuşarak istediğin gibi basabilirsin , önemli nokta TR Fatura , Gümrük beyannamesi için kaynak belge olduğu için numune nin gümrük  istatistiki kıymet olması için yazıldığını ve alıcıdan tahsil edilmeyeceğini belirtmelisin .Ara toplamda iskonto yaparak düşersen hem TR Fatura hem de ENG faturan uyumlu olur ,
« Son Düzenleme: Şubat 14, 2019, 06:13:06 ÖS Gönderen: Orhan Veli KOYUNCUOGLU » Logged

Orhan Veli KOYUNCUOGLU
ozgurmuratturkmen
Global Moderator
Sr. Member

« Yanıtla #7 : Şubat 19, 2019, 07:32:18 ÖÖ »

Serhat Bey Merhaba,
Niyazi Hoca ve değerli arkadaşım Orhan Veli Bey konuyu yeterince irdeleyip size gerekli detayları açıklamışlar, ben de 1-2 hususu eklemek isterim (uzun uzun cevaplar yazıldığı için belki ikinci kez yazıyorumdur, kusuruma bakmayın lütfen...!!!)

Sizin gönderdiğiniz ilk yazıdaki 4.sorunuz;
"4- ucp ve isbp'nin hangi maddelerinden yararlanabilirim numune konusunda"
ISBP745
Madde C7
"An invoice may indicate a deduction covering advance payment, discount, etc., that is not stated in the credit"
Bu maddeye göre iskonto gösterebilirsiniz, sıkıntı yok.

L/C metninin ilgili maddesi;
"4 7A: Additional  Conditlons
MADE iN  TURKEY  SHOULD  BE STAMPED ON All PIECES  OF MARBLE .FREE SAMPLES  ARE ACCEPTABLE"
Numune de kabul akreditif şartına göre, bunda da sıkıntı yok..

Şimdi gelelim fatura düzenine(ben olsam bu şekilde hazırlardım);

Description of Goods                                                      Quantity                              Unit Price                   Total
EMPERADOR  MARBLE SLABS 2CM POLISHED                              675M2                            US 34.00/m2              US  22950
MARMARA  BIANCO LIGHT MARBLE SLABS  2CM POLISH ED         225M2                            US 30,00/m2              US    6750
MARBLE SAMPLE (FREE) - Elazığ Vişnesi 2CM.                                 5M2                            US 30,00/m2              US      150
                                                                                                                                                TOTAL             US  29850
                                                                                                                                         DISCOUNT            -US      150
                                                                                       AMOUNT TO BE PAID AGAINST THIS INVOICE             US  29700

(Not: numune mermer de olsa, sonuçta ticari bir malzeme bence detayını belirtin; Elazığ vişne diye ben kafadan sallayarak bir örnek yazdım..)

Bu şekilde, hem l/c metnine sadık kalmış olursunuz hem de ISBP745'deki ilgili maddenin izin verdiği şekilde evrak hazırlamış olursunuz. Şunu unutmayın, dış ticaret işlemlerinde bir malzemenin bedelsiz olması onun ticari ürün niteliğini değiştirmez, sadece bedelinin ihracatçı tarafından tahsil edilmeyeceğini, ithalatçının da bu kadar tutarı transfer etmeyeceğini gösterir. Eğer bu malzemeyi karşılık gelen bir g.vergisi,fon vs. varsa bu, ilgili ithalat gümrüğü tarafından tahsil edilecektir ve bu bedel de belirtilirken reel ya da reele yakın bir bedel yazılması da çok önemlidir, aksi takdirde bir numune için ilgili ithalat gümrüğünde kıymet araştırmasına gidilip, beklenmedik gecikme ve cezalar ile karşılaşabilirsiniz.

ÖZETLE, siz 29.850 usd'lik bir ihracat yapıyorsunuz....

Saygılarımla,
Özgür Murat TÜRKMEN

Serhad.nn
Newbie
*

« Yanıtla #8 : Şubat 19, 2019, 03:50:43 ÖS »

Merhaba Özgür Bey Tesekkurederim  ,
yardımlarınız ıcın hepınıze ne kadar tesekkuretsem azdır
Niyazi Bey'de Orhan Bey'de  sureklı kontrol altında tutuyorlar beni sagolsunlar , kendileri ile maildende yazısıyoruz .
Bizim çözümümüz Unit price'ı belırtıp (gumruk ıcın )  amount kısmında free yazmak ve Total'de boylece  sadece lc'de gecen urunlerı yazmıs olduk.
Ayrıca numunenın altına ayrı bır satırda fıyatın sadece gumruk ıslemlerı ıcın kullanılacagını belırten bır ıfade ekledık .

Daha ıslemlerımız suruyoruz toplayıp buraya ozet gececegım bende ayrıca
Selamlar
Saygılar

Serhat Nur
Serhad.nn
Newbie
*

« Yanıtla #9 : Mart 19, 2019, 05:07:54 ÖS »

Merhabalar ,
konuya bilgilendirme yapmak istedim son durumu ıcın ,

Evraklar rezervsız olarak gectı -kendi bankam ve  amir banka içinde ,
Niyazi Bey , Orhan Bey ve Özgür Bey'e destekleri için tesekkurediyorum birkez daha .

mugla white polished marble            100m2       30usd       3000 usd
Free marble sample                             5m2       30usd       FREE
                                                                      TOTAL       3000 usd
(unit price of Free Marble Samples is
 just for customs purpose only)

Serhat Nur
Sayfa: [1]
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it